Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı?

CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı?

Önemli bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, bazı durumlarda cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Ancak, cerrahinin yetersiz kaldığı durumlar oluşabilir. Operasyondan 1 veya 2 yıl kadar sonra hastalığın tekrar ortaya çıktığını söyleyen hastalar da vardır. Hekimler, cerrahi tedavinin yetersiz kaldığı veya sonuç vermediği durumlar için CPAP, OTOCPAP veya BPAP gibi solunum cihazlarını önermektedir. Bunun dışında, KOAH gibi süreklilik arz eden akciğer hastalıklarının tedavisinde ise BPAP veya BPAP ST gibi solunum cihazları kullanılır. Kronik akciğer hastaları ömür boyu cihaz kullanmak zorunda kalabilir. Hastalıkların çeşidine ve seviyesine göre hangi cihazın kullanılacağı hekimler tarafından belirlenir. Cihazlar, üst solunum yollarını sürekli olarak açık tutmak ve akciğerlere yeterli seviyede hava gitmesini sağlamak için basınçlı hava üretir. Bu tip tedaviler diğerleriyle kıyaslandığında çok daha az yan etki gösterir. Yine de bazı durumlarda oluşabilen yan etkiler tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Hatta hastanın tedaviden tamamen vazgeçmesine bile neden olabilir.

Detaylı Bilgi İste »

Solunum cihazları kullanılırken bazı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar çoğunlukla bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Cihazların aksesuarlarını takıp çıkarırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, cihazın menüsünde bulunan kullanıcı ayarlarının ne işe yaradığı ve nasıl değiştirildiği, maskenin nasıl kullanıldığı, ısıtıcı nemlendiricinin nasıl ayarlandığı, cihazı ve maskeyi temizlerken neler yapılması gerektiği gibi hususlar tedavinin en başında öğrenilmelidir. Solunum cihazını kullanmaya başlamadan önce detaylı şekilde kullanım eğitimi alınmalıdır. Ayrıca kullanım kılavuzları dikkatle okunmalıdır. Bu sayede, birçok sorunun önüne geçilebilir ve tedaviye kesintisiz şekilde devam edilebilir.

CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı?

CPAP-BPAP gibi solunum cihazlarının çok fazla yan etkisi bulunmamasına rağmen kimi zaman yanlış kullanımdan, kimi zaman yüze uygun olmayan maske seçiminden, kimi zaman da hastanın cihazla uyumunun sağlanamamasından kaynaklanan bazı sorunlar yaşanabilir. Cihazlar, basınçlı havayı kullanıcının solunum yoluna doğru iletir. Soluk borusu (trake) ve yemek borusunun girişleri yan yana olduğu için havanın bir kısmı hastanın yemek borusundan midesine doğru gidebilir. Bu nedenle, cihaz kullanımı sonrasında hastalarda şişkinlik ve gaz problemi oluşabilmektedir. Kullanıcıların hepsi olmasa da bazıları bu durumun çok ciddi sıkıntılar oluşturduğunu belirtmektedir. Sırf bu nedenle cihazı kullanamayan ve tedavisi kesintiye uğramış hastalar dahi vardır.

Midede oluşan gaz sorunun ana nedenlerinden biri hava yutmaktır. Yemek yerken veya sıvı tüketirken kontrolsüz bir şekilde hava yutulabildiği gibi, ağız yapısına uygun olmayan takma dişlerin kullanımında da aynı sorun oluşabilmektedir. Tıpkı bunun gibi, CPAP-BPAP kullanımında tercih edilen maskenin yüz yapısına uygun olmaması veya doğru ayarlanmaması da kontrolsüz hava yutmaya neden olabilir. Nazal, ora-nazal, oral, burun yastıkçıklı veya tüm yüz olması fark etmez, bütün maske çeşitlerinde bu sorun yaşanabilir. Bu nedenle yüz şekline en uygun maskenin tespit edilip kullanılması gerekir. Doğru maske seçimi birçok sorunun oluşmasını engeller. Tedavinin sürekliliğinde en önemli faktörlerden biri hastaya uyumlu maskedir.

CPAP-BPAP cihazlarının çeşitleri mevcuttur. Hastalığın tipi ve seviyesine göre CPAP, OTOCPAP, BPAP ve BPAP ST gibi cihazlar tercih edilir. Bu cihazlarla yapılan tedaviler diğer tedavilere göre daha az yan etkiye sahiptir. Normal koşullarda cihazların ürettiği basınçlı hava, maske vasıtasıyla solunum yoluna iletilir. Ancak bazı durumlarda yemek borusundan mideye giderek gaz ve şişkinlik şikayetlerine neden olabilir. Non-invaziv, yani maskeyle uygulanan solunum cihazı kullanan hastalardan gelen şikayetler göz önüne alındığında bu cihazların midede gaz şikayetine neden olduğu kanısı oluşsa da, bilimsel olarak yapılan herhangi bir araştırma şimdilik bulunmamaktadır. Bu sorunun nasıl ve neden oluştuğu bilimsel olarak tespit edilemediği gibi çözümü de net olarak ortaya konulamamıştır. Şikayetler ve çözüm önerileri tamamen tecrübelerle ilişkilidir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı? https://sesanltd.com.tr/cpap-bpap-gibi-solunum-cihazlari-midede-gaz-yapar-mi »