CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı?

Önemli bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, bazı durumlarda operasyon ile tedavi edilebilir; ancak bazen operasyon yetersiz kalır ve hekimler CPAP veya BPAP gibi solunum cihazlarının kullanılmasını önerir. Bunun dışında, KOAH gibi süreklilik arz eden akciğer hastalıklarının tedavisinde de BPAP veya BPAP ST uygulamaları doktorlar tarafından uygun görülmektedir. CPAP-BPAP cihazlarının çeşitleri mevcuttur. Hastalığın çeşidi ve seviyesine göre CPAP, OTOCPAP, BPAP ve BPAP ST gibi cihazlar tedavi amaçlı uygulanır. Bu cihazlarla yapılan tedaviler diğer tedavilere göre daha az yan etkiye sahiptir. Cihazlar, üst solunum yollarını sürekli olarak açık tutmak veya akciğerlere yeterli seviyede hava gitmesini sağlamak için basınçlı hava üretir. Normal koşullarda, basınçlı hava maske vasıtasıyla solunum yoluna gönderilir, ancak bazı durumlarda yemek borusundan mideye giderek gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Midede oluşan gaz sorunun ana nedenlerinden biri hava yutmaktır. Yemek yerken veya sıvı tüketirken kontrolsüz bir şekilde hava yutulabildiği gibi, ağız yapısına uygun olmayan takma dişlerin kullanımında da aynı sorun oluşabilmektedir. Tıpkı bunun gibi, CPAP-BPAP kullanımında tercih edilen maskenin yüz yapısına uygun olmaması veya doğru ayarlanmaması da kontrolsüz hava yutmaya neden olabilir. Nazal, ora-nazal, oral, burun yastıkçıklı veya tüm yüz olması fark etmez, tüm maske tiplerinde bu sorun yaşanabilir. Farklı tipte maske kullandığınızda da çözüm sağlayamayabilirsiniz. Bu nedenle yüz şeklinize en uygun maskeyi bulup kullanmanız birçok sorunun yaşanmasını engelleyecektir.

CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazları Midede Gaz Yapar Mı?

Solunum cihazlarını kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yaşanan sorunlar çoğunlukla bilgi eksikliğinden kaynaklanır. O nedenle, aksesuarları takıp çıkarırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, cihazın menüsünde bulunan kullanıcı ayarlarının ne işe yaradığı ve nasıl değiştirildiği, maskenin kullanımı ve temizliği, ısıtıcı nemlendiricinin nasıl ayarlandığı ve temizlendiği gibi bilgileri cihazı satın alırken detaylı ve uygulamalı olarak öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu sayede yaşayabileceğiniz birçok sorunu en başından engellemiş olursunuz.

CPAP ve BPAP cihazlarının çok fazla yan etkisi bulunmamasına rağmen kimi zaman yanlış kullanımdan, kimi zaman yüze uygun olmayan maske seçiminden, kimi zaman da hastanın cihaza uyum sağlayamamasından kaynaklı bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Cihazlar, basınçlı havayı kullanıcının soluk borusuna doğru üfler. Soluk borusu (trake) ve yemek borusunun girişleri yan yana olduğu için havanın bir kısmı hastanın yemek borusundan midesine doğru gidebilir. Bu nedenle kullanıcılar bazen şişkinlik ve gaz problemi yaşadıklarını dile getirmektedir.

Non-invaziv, yani maskeyle uygulanan solunum cihazı kullanan hastalardan gelen şikayetler göz önüne alındığında bu cihazların midede gaz şikayetine neden olduğu kanısı oluşsa da, bilimsel olarak yapılan herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Bu sorunun tam olarak nasıl ve neden oluştuğu hala tespit edilmediği gibi çözümü de net olarak ortaya koyulmamıştır. Yazıda bahsettiğim kullanım detaylarına dikkat ederseniz yaşayabileceğiniz birçok sorunun önüne geçmiş olursunuz. Yaşadığınız sorunlarla ilgili hekiminizin önerilerini de almayı unutmayın.