Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Hasta Karyolası Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hasta Karyolası Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hasta karyolası, yatarak bakıma ihtiyaç duyan hastaların konforunu sağlar. Ayrıca sağlık görevlilerinin ve refakatçilerin hastaya daha kolay bakım yapmalarına da olanak sunar. Hasta yaşamının tamamında veya bir kısmında hasta karyolası kullanacaksa bu sayfada yazılanlara dikkat ederek ürün seçimi yapılmalıdır. Yanlış bir hasta karyolası seçilirse hastanın konforu ve bakımı olumsuz olarak etkilenebilir.

Kullanılacak Yer

Hasta karyolası tercih ederken ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu nerede kullanılacağıdır. Hastane yoğun bakımında mı, hastane servisinde mi veya evde mi kullanılacak bunu belirlemeliyiz. Hasta karyolasının koyulacağı yerin ölçülerini ürün ölçüleriyle karşılaştırmalıyız. Karyolanın sağ ve sol tarafında en az 75’şer cm boşluk kalması gerekmektedir. Bu sayede hastanın bakımı daha rahat yapılabilir. Çok dar olan yerlere hem karyolayı yerleştirmek zor olacaktır hem de hastanın konforu bakımı olumsuz olarak etkilenecektir.

Motorlu mu Manuel mi?

Hasta Karyolası

Motorlu hasta karyolası tercih edilirse uzaktan kumandası sayesinde fonksiyonları kontrol edilebilir. Böylece sağlık çalışanları veya refakatçiler kolayca hastaya pozisyon verdirebilir. Motorlu hasta karyolalarının manuel olanlara göre daha fazla özelliği vardır. Sistemde ne kadar çok motor kullanılırsa o kadar çok özellikli bir hasta karyolası üretilebilir.

Manuel hasta karyolasında ise fonksiyonlar elle kullanılır. Hastanın konforu için yapılan pozisyonlandırma karyolanın üzerinde bulunan kollar ile mekanik olarak yapılır. Refakatçi veya sağlık çalışanı bu kolları çevirerek karyolanın yatak bölümüne istediği şekilde pozisyon verir.

Hasta Karyolası

Elektrikli hasta karyolası tercih edilecekse motor sayısı ve motor gücü incelenmelidir. Hastanın kilosuna uygun motor gücüne sahip olan yataklar tercih edilmelidir. Örneğin 100 kilo ve üzeri olan hastalar için dual motorlu hasta karyolası yeterli olmayacaktır. Onun yerine daha güçlü olan iki motorlu hasta karyolası tercih edilmelidir. Ayrıca motor gücü yüksek olan karyola ile hastaya daha fazla açıyla pozisyon aldırılabilir. Sonuç olarak motorlu hasta karyolalarının, manuel olanlara göre daha çok özelliği vardır. Fiyatları ise manuel hasta karyolalarına göre daha yüksektir.

Fonksiyonları

Elektrikli hasta karyolası tercih edilecekse, üründe kullanılan motor sayısına göre fonksiyonları değişmektedir. Manuel olanlarda ise tek ayarlı ve çift ayarlı olmak üzere iki çeşit vardır. Ayrıca lazımlıklı ve lazımlıksız modeller mevcuttur. Hastanın ihtiyaçları en baştan belirlenmeli ve ona göre karyola seçimi yapılmalıdır.

1- Tek ayarlı manuel hasta karyolası
2- Çift ayarlı manuel hasta karyolası
3- Tek motorlu elektrikli hasta karyolası
4- Dual motorlu elektrikli hasta karyolası
5- İki motorlu elektrikli hasta karyolası
6- Üç motorlu elektrikli hasta karyolası
7- Dört motorlu elektrikli hasta karyolası
8- Kolon motorlu elektrikli hasta karyolası

İskeleti

Hasta karyolasının iskeleti demirden yapılmaktadır. Üründe kullanılan demir ne kadar kalın olursa ve kaynak yerlerindeki işçilik ne kadar kaliteli olursa üretilen hasta karyolası o denli dayanıklı olacaktır. Hasta karyolası alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi budur.

Dış Kaplaması veya Boyası

Hasta karyolasının dış kaplaması ve boyası dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Püskürtme ile boyama yöntemi ucuz ve kalitesiz bir yöntemdir. Bu yöntemle yapılan boyamalar kalıcı ve dayanıklı değildir. Fırın boyama diye adlandırılan yöntem daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca bu yöntemle karyola anti-bakteriyel özellik kazanmaktadır. Bazı hasta karyolalarının dışı plastik veya ahşap kaplamadır. Bunlar demir olan modellere göre daha şık ve estetiktir.

Tekerlekleri

Hasta karyolasında dayanıklı ve kaliteli tekerlekler kullanılması gerekir. Tekerleklerin zeminde kaymaması önemli bir konudur. Hasta karyolasında 4 adet tekerlek kullanılır. Bunlardan en az 2 tanesi kilit mekanizmalı olmalıdır. Böylece karyola olduğu yere sabitlenebilir ve kaymaz. Ayrıca fazla kilolu hastalar için taşıma kapasitesi yüksek olan tekerleklerin kullanılması önemlidir.

hasta karyolası tekerleği

Yatağı veya Şiltesi

Hasta karyolasının üzerine konulan birkaç çeşit yatak tipi vardır. Bu yataklara şilte ismi de verilmektedir. Bunların yeterli sertlikte olması gerekmektedir. Yoksa ilerleyen zamanda yatak içine çöker ve kullanılmaz hale gelir. Parçalı yataklar, CNC lazer kesim yataklar ve visco yataklar gibi çeşitleri vardır. Bunlar süngerli veya yaylı olabilirler.

Parçalı yataklar hasta karyolasının hareketlerine göre önceden şekil verilmiş ve birleştirilmiş parçalar şeklindedir. Bir, iki, üç ve dört parçadan oluşan yatak çeşitleri vardır.

Tek parça hasta yatağı

Tek parça hasta yatağı

İki parçalı hasta yatağı

İki parçalı hasta yatağı

Üç parçalı hasta yatağı

Üç parçalı hasta yatağı

Dört parçalı hasta yatağı

Dört parçalı hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yataklarında yatay veya dikey hava kanalları vardır. Hasta karyolası pozisyon değiştirirken bu hava kanalları sayesinde yatak rahat bir şekilde buna uyum sağlar.

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yatağı

Visco yataklar diğer yatak tiplerinden biraz daha farklıdır. Üzerine yatıldığı zaman vücudun şeklini alır. Bunlara akıllı veya hafızalı yatak adı da verilmektedir. Bu tip yatakların içinde yay yoktur. Ayrıca tamamen ortopediktir.

Visco yatak

Visco yatak

Sürekli yatan hastalarda yalnızca bu üç çeşit yataktan bir tanesinin kullanılması yatak yaralarından korunmak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca havalı yatak kullanarak yara riskinden hastamızı korumamız gerekir.

Havalı yatakların 3 çeşidi vardır:

Baklava Tipi Havalı Yatak
Boru Tipi Havalı Yatak
Pozisyon Aldıran Havalı Yatak