Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Hava Temizleyici Cihazların Önemi Nedir?

Hava Temizleyici Cihazların Önemi Nedir?

Dünya üzerinde insanların tüketim alışkanlıklarının ve miktarının değişmesiyle sanayi alanları insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kontrolsüz şekilde büyümektedir. Bazı ülkeler sanayi gelişimini denetlese de gelişmekte olan ülkelerin geneli yeterli denetimi yapmamaktadır. Bu da sanayi bölgelerinden yayılan zararlı gazların atmosfere yayılmasına sebep olmaktadır. Sadece sanayi bölgelerinin oluşturduğu zararlı gazlar değil, dünyadaki motorlu araç sayısının artması ve tütün kullanımının yoğunlaşması gibi sebeplerle de hava kirliliği oluşmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı için insan sağlığına zarar veren kirli hava miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Hava temizleyici cihazların önemini tam bu noktada ortaya koyabiliriz. Nefes aldığımız ortam havası gün geçtikçe kirlenmekte ve bu durum uzun vadede çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle şehirlerde veya sanayi bölgelerine yakın yerlerde yaşıyorsak evimize havayı temizleyen cihazlardan alıp kullanmamız gerekir. Böylece kirli havanın zararlarından bir nebze de olsa korunmuş oluruz. Diğer bir alternatifse havası kirli olan bölgeleri terk edip daha doğal yaşam alanlarına yerleşmektir. Havanın kirlenmesi ve bunun etkileri ülkemizde yeteri kadar tartışılmıyor. Bu konuda farkındalık oluşturmak istediğim için hava temizleyici cihazların öneminden bahsedeceğim.

Detaylı Bilgi İste »

Havadaki Oksijenin Önemi

Oksijen birçok canlı türü için çok önemli olmakla birlikte özellikle insanlar için en önemli elementtir. Biz oksijeni solunum sayesinde vücudumuza alıyoruz. Oksijen gazı vücudumuza girdikten sonra çeşitli işlemlerden geçerek hücrelerimize kadar ulaşır ve hücrelerimizin içinde bulunan besinlerin yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlar. Bunun dışında oksijen birçok farklı hücresel faaliyet için de kullanılmaktadır. Bu şekilde hayatımızın devam etmesi sağlanır. Normal şartlar altında havada % 21 oranında oksijen, % 78 oranında azot, kalan % 1’lik kısımda ise çeşitli gazlar bulunur. Atmosfer havasındaki oksijen ve azot oranı değişirse vücudumuzda da bazı değişimler meydana gelir. Özellikle oksijen oranı düştükçe öncelikle beynimiz olmak üzere diğer tüm organlarımız buna uyum sağlamaya çalışır. Vücudumuzdaki tüm hücreler daha az oksijenle işlevine devam etmeye çalışır. Yaşanan solunum sorunu nedeniyle vücudumuzda karbondioksit gazı da birikebilir ve vücudun pH değeri değişmeye başlar. Karbondioksit asidik bir madde olduğu için kandaki miktarının artması kanı asidik seviyeye yaklaştırır. Böylece pH düşer ve omurilik soğanındaki solunum merkezi uyarılır. Solunum merkezinden gelen sinyaller neticesinde diyafram harekete geçer ve soluk alışverişi hızlanır. Bu sayede kanda biriken karbondioksit gazı akciğerler vasıtasıyla vücuttan atılır ve pH seviyesi normale dönmeye başlar. Bir süre sonra vücut bu durumu tolere edemeyecek duruma gelebilir ve öncelikle beyin olmak üzere tüm organlarımız zarar görebilir. Havada bulunan oksijen oranının bedenimizde meydana getirdiği değişimler sebebiyle ciddiye alınması gerekir.

Hava Temizleyici Cihazların Önemi Nedir?

Hava Kirliliği

Gerek hava kirliliğine sebep olan arabalar, fabrikalar veya sigara dumanı yüzünden gerekse de kapalı alanlarda kullanılan haşere ilaçları, temizleyici kimyasallar, toz ve polenler yüzünden soluduğumuz havanın kalitesi azalmaktadır. Dış ortamda az bir miktar olsa da kaliteli hava alınabilirken, günlük yaşamımızın neredeyse yarısından fazlası kapalı alanlarda, iş yeri, okul veya evde geçtiğinden havasızlıktan dolayı solunum sorunları yaşanabilir. Kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılması gerekir. Ancak eğer dış ortamın, örneğin bir şehir merkezi, hava kalitesi yeterli değilse kapalı ortamdaki hava da kaliteli olmayacaktır. Üstelik mevcut havada sadece gazlar değil inorganik maddeler ve toz parçacıkları gibi vücutta gerek alerji, gerekse solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verecek parçacıklar da bulunabilir. Bunlar çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabildiği gibi akciğerlerin yapısına zarar vererek ileride KOAH gibi kronik solunum hastalıklarına da neden olabilir.

Kapalı Alanlarda Ne Tür Hava Kirletici Unsurlar Bulunur?

Geçmiş yıllarda kapalı ortamlarda bulunan zararlı parçacık ve mikroorganizmalar ısı yalıtımsız duvarlardan doğal bir şekilde filtre edilebiliyordu. Ancak artan enerji masrafları sebebiyle, özellikle bina dışına yapılan yalıtım uygulamaları yüzünden doğal filtreleme yapılamaz duruma gelmiştir. Hal böyleyken kapalı ortamlarda yüzlerce çeşit hava kirletici madde birikir. Bunların arasından 600 adet kirletici unsur tek başına sigaradan kaynaklanmaktadır. Kalanlar, evlerde veya iş yerlerinde kullanılan temizleyici ürünler, parfümler, tozlar, polenler, küf sporları, haşere ilaçları ve evcil hayvanlardan kaynaklanır. Belirttiğim hava kirletici unsurların bir kısmının kapalı ortamda bulunması insanlarda baş dönmesi, alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, mide bulantısı, akciğerler ve solunum yollarında tahriş gibi şikayetlere sebebiyet verebilir. Bu problemlerin sonucunda hafiften başlayarak ilerleyen ve kalıcı hasarlar bırakarak kendini gösteren sinsi hastalıklar baş göstermektedir.

Hava Temizleyici Cihazlar

Hava temizleyiciler, ortamda bulunan havayı güçlü bir şekilde emer ve cihazın içinde bulunan çeşitli mekanik ve elektriksel filtreler ile filtreleyip, süzdükten sonra temiz havayı dışarı verir. Bu sayede ortamda ki hava temizlenir ve kötü kokular yok olur. Ayrıca zararlı olabilecek partikül ve organizmalardan arındırılmış kaliteli bir ortam havası oluşur. Cihazların farklı şekilde çalışan çeşitleri vardır. Ozon gazı üreterek veya havayı su içinden geçirerek temizleme yapan cihazlar da mevcuttur. Kullanım alanına göre uygun ürünü tercih edebilirsiniz. Günümüzde sağlıklı yaşamı desteklemek için ofis, depo, laboratuvar, ev ve derslik gibi kapalı tüm ortamlarda hava temizleyici cihazların kullanılması büyük önem arz etmektedir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hava Temizleyici Cihazların Önemi Nedir? https://sesanltd.com.tr/hava-temizleyici-cihazlarin-onemi-nedir »