Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Hasta Karyolası Nedir?

Genellikle hastanelerin servislerinde veya yoğun bakımlarında gördüğümüz, ihtiyaç durumunda evlerde de kullanılabilen, hastaların konforunun artması ve bakımlarının kolaylaşması için üretilmiş yataklara hasta karyolası veya hasta yatağı denir. Bu ürünler, sağlık görevlilerinin veya refakatçilerin hastaya müdahalesini de kolaylaştırır. Çoğunlukla, kolay taşınabilmesi için tekerlekli ve hastanın yataktan düşmemesi için yan korkuluklu üretilir. Motorlu ve motorsuz olmak üzere iki ana kategoride inceleyebileceğimiz hasta karyolalarını fonksiyonlarına göre alt kategorilere ayırabiliriz.

Detaylı Bilgi İste »

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolaları (yatakları), motorlu ve motorsuz (manuel) olmak üzere iki gruba ayrılır. Motorsuz olanlar sabit, bir ayarlı, iki ayarlı veya üç ayarlı olmak üzere dört kategoride; motorlu hasta yatakları ise bir motorlu, dual motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu veya kolon motorlu olmak üzere altı kategoride incelenebilir.

Motorlu hasta yatakları elektrikle çalışır ve bir kumandası vardır. Tüm fonksiyonları kumanda vasıtasıyla kontrol edilebilir. Motor sayısı arttıkça karyolanın fonksiyonları da artar. Hiçbir ayar mekanizması olmayan sabit hasta karyolaları da vardır. Bunlar diğerleri gibi korkuluklu, korkuluksuz, lazımlıklı, lazımlıksız, tekerlekli, tekerleksiz, ahşap kaplama veya demir olabilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın yataktan kalkmadan tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için lazımlıklı ve lazımlıksız olmak üzere iki çeşit hasta karyolası üretilmiştir. Lazımlıklı modellerin orta bölümünde tuvalet ihtiyacı için bir boşluk bulunur. Bu boşluk hem karyolada hem de üzerine konulan yatakta mevcuttur.

Hasta yataklarının üretiminde kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Kalın demir profilden yapılmış hasta karyolası daha dayanıklı olur. Ayrıca kullanılan tekerleklerin kalitesi taşıma kapasitesini etkiler. Üretimde tercih edilen boya ve uygulanan işçilik ürünün kullanım ömrünü uzatır. Bazı hasta yatakları yalnızca demir profilden üretilmiştir. Bazıları ise anti-bakteriyel plastik kaplamadır. Plastik (ABS) kaplama olanların demir olanlara göre görüntüsü daha güzeldir. Bunların dışında ahşap kaplama hasta yatakları da vardır. Evde kullanılacaksa plastik (ABS) veya ahşap kaplama olanları tercih etmek hastanın psikolojisine olumlu katkı sağlar.

Hastanelerde genellikle üç veya dört motorlu hasta karyolaları tercih edilirken, evler için daha uygun fiyatlı olan dual motorlu veya iki motorlu karyolalar tercih edilir. Manuel olanlar ise motorlulara göre daha ucuzdur. Hastanın konforu için ihtiyaçlarını karşılayabilecek özellikte karyola kullanılmalıdır.

Manuel (Motorsuz) Hasta Karyolası

Manuel hasta yataklarının fonksiyonları el ile ayarlanır. Bu tip yataklarda elektrikle çalışan motorlar yoktur. Bir, iki ve üç ayarlı olmak üzere üç çeşidi vardır. Bir ayarlı olanlarda yalnızca sırt bölümü, iki ayarlı olanlarda hem sırt hem de ayak bölümü hareketlidir. Üç ayarlı olanlarda ise iki ayarlıya ek olarak yukarı aşağı hareket özelliği vardır. Tamamen mekanik olan bu yatakların kullanımında refakatçiye mutlaka ihtiyaç vardır.

Ayak bölümü hareketli olan hasta karyolalarının da iki çeşidi vardır. Bu bölümün tek veya iki parça olmasına göre karyolanın üzerine konulan yatak da tek veya iki parça halinde üretilmiş olanlardan tercih edilir. Ayak bölümü iki parça olanlar yukarı doğru hareket ederken diz kısmından ikiye kırılmaktadır. Böylece hasta için daha konforlu bir hale gelmektedir. Bu özellikler elektrikli hasta yataklarında da vardır.

Manuel hasta karyolası üretilirken krank manivela, hidrolik piston, amortisör veya kademeli makas gibi mekanik sistemler kullanılmaktadır. Bu nedenle elektrikli olan modellere göre daha uygun fiyatlıdır.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Bir Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Bir Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Bir Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

İki Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

İki Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

İki Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Üç Ayarlı Manuel Hasta Karyolası

 

Motorlu Hasta Karyolası

Motorlu hasta yatakları bir motorlu, dual motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu ve kolon motorlu olmak üzere altı kategoride incelenebilir. Motorlar hasta karyolasının altına monte edilir ve kumanda vasıtasıyla kontrol edilir. Bunlara, kumandalı hasta karyolası veya elektrikli hasta karyolası da denilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Bir Motorlu Hasta Karyolası

 

Tek motorlu elektrikli hasta karyolasının yalnızca sırt bölümü hareketlidir. Bu yataklarda bir adet piston motor vardır.

Dual motorlu hasta yataklarında kullanılan motorlar tek parçadır, sırt ve ayak bölümü olmak üzere iki çeşit hareket sağlar. Güç bakımından diğer tip motorlara göre daha zayıftır. Fiyatları da iki motorlu karyolalara göre daha uygundur. Dual motorlu hasta karyolası 100 kg’den ağır hastaların kullanımı için uygun değildir. Kilolu hastalarda uzun süre kullanılırsa teknik sorunlar yaşanabilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Dual Motorlu Hasta Karyolası

 

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

İki Motorlu Hasta Karyolası

 

İki motorlu elektrikli hasta karyolasında iki tane ayrı piston motor kullanılır. Bu tip yatakların hem sırt hem de ayak bölümü hareketlidir. Dual motorlu yataklara göre sırt ve ayak bölümünde daha fazla açı sağlar. Ayrıca 200 kg’ye kadar hastalarda güvenle kullanılabilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Üç Motorlu Hasta Karyolası

 

Üç motorlu elektrikli hasta yataklarında üç tane ayrı piston motor vardır. İki motorlu hasta karyolasına bir motor daha eklenerek yükseklik ayarlama özelliği kazandırılır. Yatak, kumanda vasıtasıyla yukarı aşağı hareket ettirilebildiği için hasta bakımı kolaylaşır. Sağlık görevlisi veya refakatçi eğilmeden hastaya müdahale edebilir. Üç motorlu hasta karyolası aynı zamanda asansörlü hasta karyolası olarak da bilinir. Bu tip hasta yataklarında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik yatağın maksimum ne kadar yükseldiğidir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Dört Motorlu Hasta Karyolası

 

Dört motorlu elektrikli hasta karyolasında dört tane ayrı motor mevcuttur. Üç motorlu olan modellere ek olarak trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri vardır. Bu özellikler hastanın kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Genellikle yoğun bakımlar için tercih edilen bu karyola modeli son dönemlerde evde hasta bakımında da sıkça kullanılmaktadır.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Motorlu Hasta Karyolası

 

Kolon motorlu hasta yatakları çoğunlukla yoğun bakımlarda kullanılır. Bu tip motorlar dikey şekilde çalışır. Kaldırma kuvveti ve dayanıklılığı diğer çeşitlere göre daha yüksektir. Yatağın yüksekliği ayarlanabilir, trendelenburg ve ters trendelenburg hareketlerine de olanak sağlar. Kolon motorlu hasta karyolasının maliyeti diğer modellere göre yüksektir.

Elektrikli modellerde manuellerde olduğu gibi ayak bölümü tek veya iki parça halinde olan hasta yatakları mevcuttur. Ayak bölümü iki parça olanlar kaldırılırken diz kısmından ikiye kırılmaktadır. Böylece hasta için daha konforlu bir hale gelmektedir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir? https://sesanltd.com.tr/hasta-karyolasi-cesitleri-nelerdir »