Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Uyku Apnesi Hastalığı Depresyon Riskini Arttırıyor

Uyku Apnesi Hastalığı Depresyon Riskini Arttırıyor

Uyku apnesi, en kısa tanımıyla uyku esnasında solunumun en az 10 saniye süreyle durmasıdır. Birkaç farklı rahatsızlığın birlikte etki etmesiyle oluşan solunumsal sendrom hastalığıdır. Kişi uyurken solunum problemi yaşadığının farkında değildir ancak uyandıktan sonra vücudunda oluşan sorunları fark edebilir. Eğer hastalığının farkındaysa yaşadığı sorunların sebebini algılayabilir. Uyku apnesi sendromu nedeniyle ortaya çıkan ve hastanın yaşamını etkileyen en ciddi problemlerden birisi de depresyondur. Kişi depresyon sorunu yaşarken bunun sebebinin uyku apnesi olduğunun farkına varmayabilir.

Detaylı Bilgi İste »

Uyku apnesi hastalığı olan bir kişinin uyku sırasında solunumu düzensiz olduğu için bedeni yeterli oksijeni alamaz ve bu nedenle sürekli stresli durumda kalır. Bu şekilde yaşayan bir kişinin ruh hali depresyona daha yatkın olabilir ve daha uzun süren depresyon atakları geçirebilir. Uyku apnesi tedavi edilmezse daha büyük ruhsal problemlere neden olabilir. Hastanın, ruhsal ve psikolojik sorunlarının yanında fiziksel şikayetleri oluşabilir. Ayrıca, oksijen azlığı sebebiyle farklı hastalıklar da ortaya çıkabilir. Kanda bulunan oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar bu nedenle vücudun pH dengesi zamanla değişme eğilimi gösterir. pH dengesini optimum seviye tutmaya çalışan vücut fonksiyonları, değişim göstererek farklı tepkiler vermeye başlayabilir. Dengeyi sağlayabilmek ve bedenin pH değerini en uygun seviyede tutabilmek için enzimlerin ve hormonların salgılanma seviyeleri değişkenlik gösterebilir.

Uyku apnesi hastalığının obstrüktif ve santral olarak birbirinden ayrılan çeşitleri vardır. Bunların sebepleri farklılık gösterir.

Obstrüktif (Tıkayıcı) Uyku Apnesi: Üst solunum yollarındaki dokuların fiziksel bir tıkanıklığa neden olmasıyla oluşur.

Obstrüktif (Tıkayıcı) Uyku Apnesi Nedenleri

 • Aşırı kilo
 • Erkek cinsiyet
 • Kalın boyun
 • Dar solunum yolu
 • Sakinleştirici ilaçlar
 • Alkol ve tütün ürünleri
 • Burun tıkanıklığı
 • Genetik nedenler

 

Santral (Merkezi) Uyku Apnesi: Merkezi sinir sisteminin, solunum kaslarına doğru şekilde sinyal göndermemesi nedeniyle oluşur.

Santral (Merkezi) Uyku Apnesi Nedenleri

 • Ensefalit adı verilen beyin enfeksiyonu
 • Beyin felci
 • Beyin sapı problemleri
 • Kalp hastalıkları
 • Narkotik ağrı kesiciler

 

Avusturalya’da 293 erkek ve kadın uyku apnesi hastasında bir test yapılmıştır ve bu testin başında hastaların yaklaşık %73 kadarının depresyonda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu hastaların depresyon seviyelerinin oldukça ilerlemiş durumda olduğu da belirlenmiştir. Testin başında 41 hasta bu şekilde yaşamaktansa ölmenin daha iyi olduğunu belirtmiştir. 293 hasta üzerinde 4 ay boyunca CPAP terapisi uygulanmıştır. Testin sonucunda bu hastaların yalnızca %4’ünde depresyon belirtileri görülmeye devam etmiştir. Bu deney sayesinde uyku apnesi hastalığının ruh sağlığı üzerindeki ciddi etkileri daha net anlaşılmaktadır.

Vücutta oluşan oksijen azlığı nedeniyle beyin bazı savunma mekanizmalarını devreye sokar. Ancak bu durum uyku apnesinin tamamen ortadan kaldırmadığı için vücutta oluşan kimyasal değişim bir süre sonra diğer rahatsızlıkların hızlı şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir. Diyabet, yüksek tansiyon ve buna benzer diğer kronik hastalıklar görülebilir. Yaş ilerledikçe vücudun kendini yenileme özelliği azaldığı için yaşlılık döneminde görülen uyku apnesi nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar da daha hızlı ilerleyecektir.

Uyku apnesi hastalığının sosyal hayatımız üzerindeki olumsuz etkileri sanıldığından daha fazladır. Dünyada milyonlarca kişi bu hastalıktan dolayı yüksek tansiyon, kalp krizi, tip 2 diyabet ve depresyon gibi sayısız sağlık problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Sonuç olarak uyku apnesinin neden olduğu hastalıklar ve depresyon riskinden kurtulmak için en kısa sürede uygun tedaviye başlamak gerekir. Bunun için de en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kaynaklar

http://jtsm.org/archives/archive-detail/article-preview/obstrktif-uyku-apne-semptomlar-ile-uyku-laboratuva/15990

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_16674/JTSM-4-71.pdf

http://www.tuberktoraks.org/managete/fu_folder/2013-03/html/2013-61-03-216-220.htm

https://www.turkthoracj.org/sayilar/156/buyuk/toraks_kapak_mntjo1.pdf

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Uyku Apnesi Hastalığı Depresyon Riskini Arttırıyor https://sesanltd.com.tr/uyku-apnesi-hastaligi-depresyon-riskini-artiriyor »