Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oksijen konsantratörleri atmosfer havasında % 21 oranında bulunan oksijen gazını yoğunlaştırır ve % 90-95 yoğunlukta oksijen gazına dönüştürür. Sürekli olarak yüksek yoğunlukta oksijen gazı çıkışı sağlar. Bu sayede KOAH gibi solunumsal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hastaların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve kaliteli bir hayata kavuşabilmeleri için bu cihazların kullanılması gerekir. Bu cihazlar, doğadaki oksijenden yeterli şekilde faydalanamayan kişiler için üretilmiştir. Hastalar oksijen cihazları sayesinde yüksek yoğunluktaki oksijen gazını soluyarak tedavi süreçlerini devam ettirirler. Farklı özellikleri olan bu cihazları tedarik etmeden önce bilmeniz gereken önemli birkaç noktaya değineceğim. Bu sayede doğru cihazı seçmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Oksijen konsantratörü tercih edilirken hangi hastalığın tedavisinde kullanılacağı da önem kazanmaktadır. Her hastalık için farklı özellikte cihazlara ihtiyaç olabilir. Bu nedenle hastalığın seyri ve tedavi aşamaları da göz önünde bulundurularak hekiminizden bilgi almanız ve bu doğrultuda ihtiyacınız olan cihazı tercih etmeniz gerekecektir.

Marka ve Model

Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu cihazın markasıdır. Piyasada bilinen ve birçok kişi tarafından kullanılan markaları tercih ederseniz sorun yaşama riskiniz oldukça azalacaktır. Bununla birlikte cihazın hangi ülkede üretildiği de üretim kalitesi konusunda ipuçları verecektir. Sadece markaya dikkat etmeniz de yeterli olmayabilir. Markaların birçok farklı özellikte modelleri olabiliyor. İhtiyacınız olan özelliklerdeki modeli tercih etmeniz gerekir. Bunun için öncelikle bu kriterleri belirlemelisiniz. Yoksa cihazdan yeterince faydalanamazsınız. Hatta sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kullanım Süresi

Oksijen cihazı seçerken kullanım özelliklerine dikkat etmek gerekir. Bazı cihazlar 7-8 saat kullanıldıktan sonra 30 dakika dinlendirilmesi gerekir. Bazı cihazlar ise 24 saat kesintisiz çalıştırılabilir özelliktedir. 24 saat kesintisiz çalıştırılabilir özellikte olanlar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Dinlendirilmesi zorunlu olan cihazları 24 saat kesintisiz kullanırsanız cihazın çalışma performansı olumsuz etkilenecektir ve kısa bir süre sonra arıza oluşacaktır. Kesintisiz çalıştırılabilen cihazların da 12 saatte bir dinlendirilmesi önerilmektedir. Dinlendirme işleminde cihazlar soğuyacağı için aşırı ısınmadan kaynaklı problemlerin yaşanması engellenebilir.

LCD Ekran ve Uzaktan Kumanda

Oksijen konsantratörlerinin LCD ekranlı olan modelleri de vardır. LCD ekran üzerinden cihazın ne kadar süredir çalıştığı, oksijen yeterlilik seviyesi, çalışma ve arıza uyarıları gibi parametreler görüntülenebilir. Bazı cihazlarda ise timer yani zamanlayıcı özelliği vardır. Bu sayede önceden cihazı ayarlayıp belirli bir süre sonra otomatik olarak kapanması sağlanabilir. Bu özellik cihazın çalışmasını takip edemeyen ve kısıtlı sürelerle cihazı kullanmak zorunda olan hastalar için geliştirilmiştir. Bazı cihazlarda ise uzaktan kumanda özelliği mevcuttur. Kumanda sayesinde oksijen cihazının yanına gitmeden açıp kapatabilirsiniz. Bu da ayrı bir konfor özelliğidir.

Yasal Mevzuat

Kendini kanıtlamış bir markanın oksijen konsantratörünü tercih ederseniz büyük ihtimalle tüm yasal mevzuata uygun belgeleri mevcut olacaktır. Ayrıca sağlığa uygunluk kontrolleri de devlet kurumları tarafından yapılmış olacaktır. Yine de bu belgelerinin eksiksiz olduğunu ve ülkeye yasal yollarla giriş yaptığını kontrol etmenizde fayda var. Aksi halde gelecek tarihlerde yaşayacağınız teknik bir problemde cihazın ücretsiz garanti hizmetlerinden faydalanamazsınız.

Oksijen Yoğunluğu

Oksijen konsantratörleri havadaki azot ve oksijen gazını ayrıştırır. Oksijeni % 90-95 yoğunluğa getirerek hastaya iletir. Bazı cihazların oksijen yoğunluğu % 30 ile % 90 arasında değişkenlik göstermektedir. Cihaz tercihi yaparken buna dikkat etmeniz gerekir. % 90 ve üzeri yoğunlukta oksijen verebilen cihazları tercih etmelisiniz. Aksi halde tedaviniz olumsuz şekilde etkilenecektir. Ülkemizdeki çoğu oksijen konsantratörü % 90 ve üzeri yoğunlukta oksijen çıkışına sahiptir. Ancak çok nadir de olsa düşük yoğunlukta oksijen veren cihazlar da piyasada bulunabilmektedir.

Belgeler ve Aksesuarlar

Cihazı satın alırken cihazın faturasının, garanti belgesinin, kutusunun, su kabı ve oksijen kanülü gibi aksesuarlarının, elektrik kablosunun eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca cihazı teslim almadan önce çalıştırıp kontrol etmenizi öneriyorum. Eğer evraklarında ve aksesuarlarında bir eksik varsa veya cihazın çalışmasında bir sorun varsa cihazı teslim almadan önce bu problemleri çözebilirsiniz.

Oksijen Ölçümü

Bazı cihazlar içindeki sensörler sayesinde oksijen ölçümünü sürekli olarak anlık şekilde yaparlar. Bu sayede cihazın verdiği oksijen yoğunluğu sürekli olarak ekrandan görüntülenir. Oksijen yoğunluğu % 85 in altına düştüğünde cihazın kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda arıza olma ihtimali çok yüksektir. Yetkili teknik servis tarafından cihazın kontrol edilmesi gerekir. Bu tip bir özelliği olan oksijen cihazını tercih ederseniz hastaya iletilen oksijen yoğunluğunu takip edebilir, cihazda oksijenle alakalı herhangi bir sorun olursa anında tespit edebilirsiniz.

Cihaz Bakımı ve Filtreleri

Piyasadaki cihazların genel olarak 3 ayla 6 ay arasında düzenli olarak bakım ihtiyacı vardır. Oksijen konsantratörlerine düzenli olarak bakım yapılmadığında verdiği oksijenin yoğunluğu düşebilmektedir. Bu durumda filtreler tıkalı olduğu için cihaz dışarıdan yeterince hava çekemez ve iç bölümünde bulunan mekanizmayla oksijeni yeterli şekilde yoğunlaştıramaz. Kirli filtreler nedeniyle hastaya temiz olmayan hava gönderilme ihtimali oluşabilir.

Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Çeşitleri

Oksijen cihazları ev tipi ve sanayi tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Sanayi tipi olanlar sağlığa uygun oksijen üretmemektedir. Bu nedenle insan sağlığına zararlıdır. Ev tipi olanlar ise sağlığa uygun oksijen gazı üretmektedir. Bunlar kapasitelerine ve kullanım özelliklerine göre beş çeşitte üretilmiştir.

 • 3L/dk Oksijen Konsantratörü
 • 5L/dk Oksijen Konsantratörü
 • 10L/dk Oksijen Konsantratörü
 • Kişisel Oksijen İstasyonu
 • Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

 

Ses Seviyesi

Oksijen cihazlarının içinde bir motor vardır ve bu çalışırken belli bir gürültü oluşturur. Cihazın motorunun ses yalıtımı güçlü olursa çevreyi rahatsız etmeyecektir. Kalitesi düşük olan bir cihaz tercih edilirse büyük ihtimalle ses yalıtımı olmayacaktır ve odadaki hatta evin içindeki insanları rahatsız edecektir. Cihazlar bir süre kullanıldıktan sonra yıpranmaya başlayacağı için gürültü seviyesi de artabilir. Bu nedenle sessiz ve kaliteli cihazların tercih edilmesi hastanın ve yakınlarının huzuru açısından çok önemlidir. Bazı model cihazlar o kadar sesli çalışır ki, apartman dairesinde oturan hastaların komşulardan şikayet aldıklarını dahi duyuyoruz.

Elektrik Sarfiyatı

Piyasada bulunan oksijen konsantratörlerinin geneli 500-600 watt civarında elektrik tüketimi yapar. Bazı modellerde bu sarfiyat 320 watt’a kadar düşürülmüştür. Oksijen konsantratörü kullanıyorsanız elektrik sarfiyatını kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekir. Ucuz olan modeller genellikle 500 watt ve üzeridir. Elektrik sarfiyatı az olan modelleri tercih ederseniz uzun vadede verdiğiniz parayı amorti edecektir. Örnek vermek gerekirse 500 wattlık bir ürün alırsanız elektrik faturanızda 150-200 TL civarında bir artış olacaktır. Daha az elektrik harcayan bir oksijen cihazı seçerseniz bu durumda faturanıza 50-100 TL arasında bir fark yansır. Tabi ki bu durum kullanım sürelerine göre değişkenlik gösterir. Az elektrik tüketen cihaz uzun vadede daha avantajlı olacaktır. Oksijen cihazı alırken elektrik kesintilerine ve arızalara karşı da yedek olması amacıyla oksijen tüpü almayı unutmayınız.

Ağırlık ve Ölçüler

Cihazların küçük boyutlu ve ağırlık bakımından hafif olması taşıma ve saklamayı kolaylaştıracaktır. 30 kg olan bir ürünle 15 kg olan bir ürün kıyaslanırsa 15 kg olanın daha kolay taşınabileceği ortadadır. Daha ağır ürünleri taşırken 2 kişi gerekli olabilir. Hatta merdivenlerden indirmek ve çıkarmak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle hafif ve küçük cihazlar tercih edilmelidir.

Teknik Servis

Sadece oksijen konsantratörleri için değil evde kullanılacak tıbbi cihazların hepsi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cihazları hangi firmadan aldığınızdır. Yaşadığınız sorunlarda size destek olabilecek ve çözüm sağlayabilecek bir firmadan ürünlerinizi tedarik etmeniz maddi ve manevi zararları önleyecektir. Satış sonrası hizmetleri olan ve danışmanlık sağlayabilecek firmalar tercih etmelisiniz.

Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oksijen Konsantratörü Alırken Sorulması Gereken Sorular

Oksijen konsantratörünü almadan önce cihazın tüm özelliklerini incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca aşağıdaki sorularında cevaplarını listeleyerek cihaz tercih sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 • Oksijen konsantratörü kaç litre/dakika kapasiteli?
 • Oksijen yoğunluğu ne kadar?
 • Oksijen akış kapasitesi ne kadar?
 • Cihaz nasıl çalıştırılır, nasıl kullanılır?
 • On/off butonu ve oksijen akış göstergesi cihazın neresinde yer alıyor?
 • Oksijen akış göstergesi nasıl çalışıyor?
 • Cihazın kaç saat kullanıldığını gösteren sayaç nerede?
 • Oksijen cihazında kullanılan filtreler nasıl değiştiriliyor? Bu filtrelerin fiyatları nedir?
 • Standart nemlendirme kapları cihaza uyumlu mu, yoksa özel bir nemlendirme kabımı kullanılıyor?
 • Özel bir nemlendirme kabı kullanılıyorsa bunun piyasa fiyatı nedir?
 • Cihazda kullanılan filtreler nasıl değiştiriliyor?
 • Cihazla birlikte standart oksijen kanülleri kullanılabiliyor mu?
 • Cihazın ne kadar süreyle detaylı bakıma ihtiyacı var?
 • Cihazın ses seviyesi ne kadar?
 • Cihazın garanti süresi ne kadar?
 • Cihazın çalışırken harcadığı elektrik miktarı nedir?
 • Cihazın faturası ve garanti belgesi var mı?
 • Alacağınız teknik servis ve satış sonrası destek hizmetleri nelerdir?