Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Kateter Mount (Deveboynu) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kateter Mount (Deveboynu) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kateter mount, solunum cihazı kullanan hastaların ihtiyaç duyduğu önemli bir medikal malzemedir. Trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp kullanıldığı durumlarda hastanın daha rahat hareket edebilmesi için gerekli bir üründür. Solunum devresi (hortumu) ve bakteri filtresi gibi aksesuarlar birbirine bağlandığında hastaya yakın olan bölümde sıkışıklık meydana gelir. Özellikle trakeostomi kanülü kullanan hastaların çenesinin altında oldukça dar bir alan kalır. Bu sıkışıklığın çözümü için de kateter mount kullanılır. Şekli nedeniyle “deveboynu” da denilmektedir. Kateter mount, hem hastanın daha rahat hareket edebilmesi hem de hasta bakımının daha kolay yapılabilmesi için alan sağlar.

Detaylı Bilgi İste »

Bağlantı sıralaması genellikle şu şekilde olur:

 • Hasta
 • Trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp
 • Kateter mount
 • Bakteri filtresi
 • Solunum devresi
 • Solunum cihazı

Farklı özellik ve tasarımda üretilen kateter mount çeşitleri vardır. Çoğunlukla sabit dirsekli ve körüklü olan modeller tercih edilmektedir. Dirsek bölümü hareketli olan körüksüz modeller de piyasada mevcuttur. Körüklü olanlar uzayıp kısalabilir ve daha esnek bir şekilde hareket edebilir.

Kateter Mount (Deveboynu) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kateter Mount Çeşitleri Nelerdir?

 • Sabit dirsekli ve körüklü
 • Sabit dirsekli ve körüksüz
 • Hareketli dirsekli ve körüklü
 • Hareketli dirsekli ve körüksüz

Bazı kateter mount modellerinde anestezi ve aspirasyon işlemleri için portlu dirsek bölümü bulunur. Dirsek bölümündeki port kapağı açılır ve kapalı veya açık sistem aspirasyon sondası, port deliğinden içeri doğru sokularak aspirasyon gerçekleştirilir. Bu özellik sayesinde kateter mount hastadan ayrılmadan işlemlerin yapılması sağlanır. Böylece mekanik ventilatörün solunum bağlantısı kesilmeden yani solunum devam ederken aspirasyon yapılabilir. Solunum devam ettiği için kandaki oksijen saturasyonu (SpO2) düşmez. Kateter mount hastadan ayrılmadan yapılabilen aspirasyon işlemi enfeksiyon riskini de azaltır.

Kateter Mount (Deveboynu) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tüm kateter mount bağlantıları standart ölçülerde üretilmektedir. Özel tasarımlı bağlantı noktaları sayesinde hava kaçağı oluşmaz. Böylece, endotrakeal tüp, trakeostomi kanülü, filtre veya solunum devresi gibi ürünlere sorunsuz bağlanır. Sağlam olması için bağlantı noktaları birbirlerine doğru yeteri kadar bastırılması gerekir.

Hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda kateter mount içerisinde su buharı oluşabilir ve ortaya çıkan nemli ortam, bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle, her kateter mount en fazla bir hafta kullanılmalıdır. En uygun değişim süresi ise günde birdir. Bu tip ürünleri olabildiğince sık değiştirmekte fayda vardır. Çok pahalı bir ürün değildir. Düzenli olarak yenisiyle değiştirilmesi enfeksiyon riskini de ciddi derecede azaltır. Bu durum sadece kateter mount ile ilgili değildir. Bunun yanında filtreler, solunum devreleri ve diğer aksesuarlar da enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak yenileriyle değiştirilmelidir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Kateter Mount (Deveboynu) Kullanmanın Faydaları Nelerdir? https://sesanltd.com.tr/kateter-mount-deveboynu-kullanmanin-faydalari-nelerdir »