Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Hastanın Yoğun Bakımdan Eve Çıkmaya Hazır Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

Hastanın Yoğun Bakımdan Eve Çıkmaya Hazır Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

Yoğun bakım, kritik durumda olan tüm yaş grupların hastalarının anında müdahale edilebilecek tecrübeli, donanımlı, eğitim almış sağlık personelleri tarafından 7/24 gözlem, teşhis ve tedavinin uygulandığı bölümdür. Başta yapay solunum cihazı olmak üzere her türlü cihaz ve teknolojinin kullanıldığı özel bir ünitedir. Hastanın genel durumu, invaziv işlem, korku, ilaç tedavileri ve hastanın bilinç düzeyindeki değişiklikler gibi durumlar yoğun bakım ünitesinden hastanın taburcu edilmesinde dikkate alınması gereken önemli durumlardır.

Detaylı Bilgi İste »

Hasta durumunun stabil olması, yatış sebeplerinin tüm sorunlarının çözümlenmesi ve mekanik ventilasyona gerek kalmaması halinde, vital bulguların (kalp hızı, kan basıncı, solunum) normal değerlerde olması, 24 saattir akut solunum sıkıntısı olmaması, akciğer grafisinde lezyonların rezolüsyonu veya hastalık sürecinde belirgin iyileşmenin görülmesi, kan gazlarının 24 saattir normal düzeylerde, normal sınırlarda olması, spontan solunumu yapabilmesi, hayatı tehdit edici aritmiler olmaması, kardiyak enzim düzeylerinde düşme olması, monitörizasyona ihtiyacı olmaması,acil müdahale gerekmeyen ve oral beslenebilen, EKG değişikliklerinin iyileşme sürecine girmiş olması, hastalar için yoğun bakımdan çıkış kriterleridir.

Aşağıda bildirilen parametreleri en az 4 saat karşılayabilen hastaların taburcu edilebileceğine dikkat çekilmektedir:

 • FiO2: 10
 • PaCO2 (kPa): 19
 • Solunum hızı: 10-20/dk
 • O2 saturasyonu: >95
 • Sistolik kan basıncı: >100 mmHg
 • Kalp atım hızı: 60-100/dk
 • Vücut ısısı: 36-37.5 °C
 • İdrar miktarı: 1/2 ml/kg
 • Hemoglobin: >9 g/dl
 • Ağrı skoru: 0-1
 • Hasta tam bilinçli ve oryante

Yoğun bakım ünitesinden iyi halde olan taburcu edilecek hastalar hastane koşullarına göre önce orta düzey yoğun bakıma taburcu edilmelidir.

Taburculuk sonrası, evde uygun bakım ortamının sağlanması için yardımcı olunur. Problemler tanımlanıp, plan yapılır. Taburculuk sonrası kontrol ve izleme için aile ile iletişim kurulur. Taburculuk sonrası hastanın kontrole gelmesi için randevular ayarlanır. Gerekirse evde profesyonel bakım desteği sağlanır.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hastanın Yoğun Bakımdan Eve Çıkmaya Hazır Olduğuna Nasıl Karar Verilir? https://sesanltd.com.tr/hastanin-yogun-bakimdan-eve-cikmaya-hazir-olduguna-nasil-karar-verilir »