Anneler Günü

Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, anneleri hatırlama ve onurlandırma amaçlı olarak ilk kez 1908 yılında kutlanmıştır. Evrensel olan anneler gününde tüm annelere ne kadar özel oldukları hissettirilmek istenir.

Anneler günü geleneğinin başlangıcı, Yunan mitolojisinde adı geçen tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verilen ve her yıl kutlanan ilkbahar festivalidir. Bunun yanı sıra Antik Romalılar da ilkbahar festivalini ana tanrıçaları Kibele onuruna kutlamaktaydılar. Mitolojik gelenek bu şekilde ortaya çıkmıştır. Tarihsel olarak da ABD’de 1908 yılında Anna Jarvis’in kaybettiği annesi için anma günü olarak başlattığı bu eylem, 1914 yılında kongre onayıyla ABD çapında genişletilerek kutlanmaya başladı. Dünyada farklı tarihlerde de kutlanan Anneler Günü, Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yıl da Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanacaktır. Tüm anneler sevgi ile anılacak ve onlara güzel hediyeler sunulacaktır. Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.

Annelik, kutsal ve değeri hiçbir şeyle tarif edilemeyecek kadar özeldir. Onları yılda bir gün hatırlamak yetersiz kalsa da, en azından özel bir günlerinin olması önemlidir. Anneler günü, haklarını asla ödeyemeyecek olduğumuz annelerimiz için güzel anılar oluşturabileceğimiz değerli bir fırsattır. Annelik, karşılıksız ve koşulsuz sevebilmenin dünyadaki tek örneğidir. Yalnız bir gün değil her gün, anneliğin ne kadar mukaddes bir kavram olduğunun hatırlanmasını diliyoruz. Bir evlada, bir yavruya bakınca içinde merhameti ve sevgiyi hisseden ve ruhu parlayan tüm kadınların anneler gününü kutluyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Anneler Günü https://sesanltd.com.tr/anneler-gunu »