Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Yara Bakımında Debridman Neden Gereklidir?

Yara Bakımında Debridman Neden Gereklidir?

Yaranın kenarından ölü veya enfekte olmuş dokuları temizleme işlemine debridman denir. Vücudumuz bunu doğal yollarla temizler fakat bazen temizleme işleminde başarısız olabilir. Yaranın iyileşme hazırlığında debridman işlemi çok önemlidir. İyileşmesi mümkün olmayan yaraların temizlenmesi, bakteriyel dengenin sağlanması ile uygun ortamın oluşturulması demektir.

Detaylı Bilgi İste »

Evde hasta bakımında yardım almadan çözülemeyecek konu şüphesiz ki hastada oluşan yaralardır. Oluşan veya oluşacak olan yaralar için uzman yara bakım hemşirelerinden yardım alınarak ilerlenir. Yara bakımında en dikkat edilen konu da yara ve yaranın çevresinin temiz tutulmasıdır. Debridman işlemi ile bu sağlanmış olur.

Debridman işlemlerinin belirli yöntemleri vardır. Bunlar; cerrahi, otolitik, mekanik, enzimatik, biyolojik debridman gibi yöntemlerdir. Her debridman yöntemin avantajları ve dezavantajları mutlaka vardır.

Uygun debridman yöntemine karar verirken hastanın durumu, yaranın özellikleri, uygulayıcının bilgi/beceri düzeyi ve mevcut kaynaklar düşünülmelidir.

Büyük bir yaranın debride edilmesi gerekiyorsa ameliyathanede anestezi işlemi uygulayarak işlem yapılmalıdır.

Debridman işleminde kanama olabileceğinden hastalarda gerekli önlemler alınmalıdır.

Nemli yara koşulları ölü dokuların atılması için gerekli olan su ve enzimlere sahip olduğu için otolitik debridmanı kolaylaştırır.

Doku otolizi 72 saat içinde görülmezse başka bir debridman yöntemi uygulanması gerekebilir.

Kişide enfeksiyon belirtileri görüldüğünde otolitik debridman devam ettirilmemelidir, daha hızlı bir debridman yöntemi kullanılmalıdır.

Yara bakımında debridman yaranın çürümemesi ve uzuv kaybı yaratmaması açısından önemlidir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Yara Bakımında Debridman Neden Gereklidir? https://sesanltd.com.tr/yara-bakiminda-debridman-neden-gereklidir »