Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

Oksijen tedavisinde sıklıkla kullanılan ev tipi oksijen konsantratörleri büyük ve ağırdır. Kullanıcılar, herhangi bir yere gitmek istediklerinde bu ağır cihazları yanlarında götürmek zorunda kalırlar. Bu durum hastaların ve yakınlarının yorulmasına ve cihazların yıpranmasına neden olur. Ayrıca psikolojik bir engel de oluşturur. Hastanın ailesi, cihazı taşıma sorunu nedeniyle plan yapmakta zorlanır. Bu tip cihazları çalıştırmak için 220 volt şehir şebeke elektriğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle otomobil, otobüs, minibüs veya uçak gibi taşıtlarda kullanılmaz. Ev tipi oksijen cihazlarıyla tedavi gören hastalar genellikle eve mahkum olur ve sosyal hayattan bağlarını koparırlar. Yazımın devamında taşınabilir oksijen konsantratörlerinin, ev tipi oksijen konsantratörleri ve tüplerine karşı avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

Evde oksijen tedavisine, oksijen tüpü ile devam eden hastalar için de aynı durum geçerlidir. Çelik oksijen tüpleri ağırdır ve taşıması oldukça zordur. Alüminyum oksijen tüpleri nispeten biraz daha hafiftir. Ne kadar hafif olursa olsun tüm oksijen tüplerinin içinde bulunan oksijen gazı, belirli bir süre kullanıldıktan sonra biter. Alüminyum veya çelik olması fark etmez, oksijen gazı bittikten sonra tekrar doldurtmak gerekir. Bu da hasta yakınına hem zaman, hem para, hem de emek kaybı oluşturur. Bazen hastaların kesintisiz şekilde oksijen kullanması gerekir. Özellikle ağır solunum problemlerinde oksijen tüpünün aniden bitme riskinden dolayı yoğun stres yaşanabilir. Bu durum hasta ve ailesi üzerinde maddi ve manevi olumsuz etkiler bırakabilir.

Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

İster ev tipi oksijen tüpü isterse ev tipi oksijen konsantratörü kullanıyor olsun bir hasta için, evden rahatça çıkıp dışarıda gezebilmek oldukça zordur. Bu nedenle taşınabilir oksijen konsantratörleri üretilmiştir ve hastaları ihtiyaçları olan özgürlüğe kavuşturmaktadır. Taşınabilir oksijen konsantratörleri genellikle küçük bir çanta boyundadır ve hafiftir. Bir hastanın rahatça taşıyabilmesi için üretilmiştir. Çanta şeklinde omuza veya sırta takılan modelleri olduğu gibi çekçekli bavul gibi taşınan modelleri de vardır. Taşınabilir oksijen konsantratörlerinin 800 gram ile 8 kg arasında birçok modeli vardır. Cihazların özelliklerine ve oksijen üretme kapasitesine göre ağırlıkları da değişmektedir.

Taşınabilir oksijen konsantratörlerinin iki farklı sistemle çalışan tipi vardır. Bunlardan bir tanesi ev tipi oksijen konsantratörlerinde olduğu gibi kesintisiz şekilde oksijen üfleyen özelliktedir. Bu cihazlar sürekli oksijen akışı sağlar. Diğer tipteki cihaz ise “pulse dose” diye tabir edilen kullanıcı nefes aldıkça oksijen üfleyen özelliktedir.

Pulse dose sistemi ile çalışan cihazlar kullanıcı nefes aldığında oksijen verir. Hastanın nefes verdiği süreçte ise oksijeni üretip depolar. Kullanıcının sonraki nefes alışverişlerinde bu döngü devam eder. Özellikle küçük ve hafif cihazlarda bu sistem kullanılmaktadır. Taşınabilir oksijen konsantratörlerinin bazı modelleri de sürekli oksijen akışı sağlar. Bunu yapabilmek için, cihazın içindeki oksijeni yoğunlaştıran mekanik aksamının “pulse dose” sistemindekine göre daha büyük olması gerekir. Bu nedenle, sürekli akış özelliği bulunan cihazlar diğerlerine göre daha büyük ve ağırdır. Hem pulse dose hem de sürekli akış özelliklerinin her ikisini birden bulunduran cihazlar da vardır. Bu özellikler farklı marka model cihazlara göre değişkenlik gösterir.

Çalışan, okuyan veya eve mahkum kalmak istemeyen tüm oksijen tedavisi gören hastalar için çözüm, taşınabilir oksijen konsantratörü cihazlarıdır. Her seviye rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilecek farklı kapasitede cihazlar mevcuttur. Doğru ürünü tercih ederek, hastayı sosyal hayatın içine dahil edebiliriz.