Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Oksijen Konsantratörü Bakımı Kalite Standardı

Oksijen Konsantratörü Bakımı Kalite Standardı

Solunum cihazı, kronik veya acil durumlarda kullanılabilen, özellikle nefes almakta sorun yaşayan hastaların ihtiyaç duyduğu tıbbi üründür. Hastanın mevcut solunumuna destek olduğu gibi solunum eforu olmayan hastalar için de yapay akciğer görevinde kullanılabilir. En çok kullanılan solunum cihazı olan oksijen konsantratörünün nasıl çalıştığı, bakımlarının neden ve nasıl yapılması gerektiği üzerinde duracağım. Genellikle günün çoğu saati kesintisiz şekilde kullanılan oksijen konsantratörlerine bakım yapılmasının büyük önemi vardır. Cihazlara düzenli bakım yapılması arızaları önlediği için hem tedavinin sürekliliğini sağlar hem de maddi kayıpların önüne geçer.

Detaylı Bilgi İste »

Oksijen Konsantratörü Nedir?

Normal koşullarda, atmosferde bulunan oksijen gazı solunumla önce akciğerlere oradan da kanda bulunan alyuvarlar vasıtasıyla vücudun diğer bölgelerine ulaşır. Bazı hastalıklar nedeniyle solunum sürecinde sorunlar oluşabilir ve dokular yeteri kadar oksijen alamayabilir. Bu durum yaşamsal fonksiyonları çok ciddi şekilde etkilediği gibi farklı hastalıkları da tetikleyebilir. Vücutta oluşan oksijen azlığı sorununu oksijen cihazlarıyla tedavi etmek mümkündür. Bunun için öncelikle hekim kontrolünden geçmek gerekir. Hastanede yapılan muayene ve birkaç tetkikten sonra tedavi için “oksijen konsantratörü kullanımı” uygun görülebilir. Oksijen ihtiyacını kendi solunumuyla karşılayamayan bir hasta harici oksijen desteği almak zorunda kalabilir. Kısaca oksijen konsantratörü, solunum yetmezliği sorunu yaşayan hastaların tedavisinde hekim önerisiyle kullanılabilen tıbbi bir cihazdır.

Oksijen Konsantratörü Nasıl Çalışır?

Oksijen konsantratörü çalıştırıldığında, içinde bulunan elektronik kontrol kartı kompresör motoru aktif hale getirir. Kompresör motor atmosferdeki havayı emer, öncelikle filtrelerden geçirir ve belli bir basınçla elektronik kontrol kartının yönettiği valfe gönderir. Valften geçemeyen fazla hava “susturucu” ile dışarı atılır. Valf, basınçlı havayı sırası ile moleküler eleklere gönderir. Moleküler eleklerden yalnızca oksijen gazı geçer ve karşı taraftaki oksijen haznesinde birikir. Bu haznede biriken yüksek yoğunluktaki oksijen gazı belirli bir basınç değerine ulaştığında nemlendirici kabın içinden geçerek oksijen kanülü ile hastaya gönderilir.

Oksijen Konsantratörü Bakımı Kalite Standardı

Oksijen Konsantratörünün Bakımı

Oksijen konsantratörlerinin sağlık ve sanayi için kullanılan farklı modelleri vardır. Bunların çalışma prensipleri birbirine benzese de cihazların iç donanımları, bakım ve servis işlemleri farklıdır. Sağlığa uygun oksijen gazı üreten modeller hastanelerde veya evlerde kullanılabilir. Cihazlar, atmosferde bulunan oksijeni diğer gazlardan ayrıştırıp yoğunlaştırır. Bu sayede % 90 ve üstü yoğunlukta oksijen gazı üretir ve uygun basınçta hastaya gönderir. Gaz basıncı, cihazların üzerinde bulunan bir tuş vasıtasıyla ayarlanabilen akış oranından farklı bir değerdir. Oksijeni yoğunlaştıran ve hastaya iletilmesini sağlayan aksamda bulunan sensörler ve valfler oksijen gazının basıncını da kontrol eder. Yüksek veya düşük basınçlı oksijen kullanımı baş ağrısı, solunum yolunda yanma ve burun kanaması gibi şikayetlere yol açabilir. Cihazlara bakım yapılmadığında oluşan sorunlardan bir tanesi de gaz basıncının değişmesidir. Bunun düzeltilebilmesi için cihazın teknik serviste tamir edilmesi gerekir. Bu işlemler çok masraflı olabilmektedir.

Normal koşullarda, konsantratörlerin ürettiği oksijenin yoğunluğu % 90’ın üstünde olması gerekir. Bu oran % 85’in altına düşerse hasta solunumsal problemler yaşayabilir ve cihazdan gelen oksijenin yetersiz olduğunu söyleyebilir; ancak bazen de bunun farkına varmadan cihazı kullanmaya devam edebilir. Bazı cihazlarda oksijenin yoğunluğunu sürekli ölçen ve düşmesi durumunda kullanıcıları uyaran sensörler ve alarmlar vardır. Bunlardan bazıları da ölçüm sonuçlarını cihaz ekranında veya ışıklı indikatörler vasıtasıyla kontrol panelinde gösterir. Bu sayede kullanıcı, oksijen yoğunluğunu kontrol edebilir. Bazı cihazlarda ise bu özellik yoktur ve oksijen yoğunluğunu, olası bir arızaya karşı düzenli olarak teknik serviste ölçtürmeniz gerekir.

Evde kullanılan solunum cihazlarının hepsi ortamdaki havayı işler. Özellikle oksijen konsantratörleri, ortamda bulunan havayı kompresör motoru vasıtasıyla güçlü bir şekilde emer. Bu emiş esnasında havada bulunan toz ve sağlığa zararlı partiküllerin cihazın içine ve oradan da hastaya gitmemesi için filtrelenmesi gerekir. Ortam havası cihazın içine ulaşmadan önce filtreden geçer. Temizlenen hava, moleküler elekler sayesinde ayrıştırılır ve oksijen gazı hastaya gönderilmek üzere cihazın içindeki bir haznede depolanır. Hastaya gönderilirken tekrar filtre edilerek iyice temizlenir. Moleküler eleklerin içinde bulunan oksijeni ayrıştıran kimyasal maddenin en büyük düşmanı nemdir. Bu nedenle bazı cihazlarda nem tutucu filtrelerle cihazın iç aksamı korunmaya çalışılır. Oksijen konsantratörlerinin tozlu ve nemli ortamlarda kullanılmaması gerekir.

Oksijen konsantratörlerinin içinde bulunan motor kullanım esnasında ısınır. Cihaz, sıcak bir ortamda kullanılırsa, normalden fazla ısınacağı için içinde bulunan plastik parçalar zarar görür ve zamanla daha gürültülü çalışmaya başlar. Plastik aksam bozuldukça motor, elektronik kart, moleküler elek ve valf gibi parçalar da yer değiştirerek arızalanabilir ve masrafa yol açabilir. Bu cihazlar 24 saat kesintisiz şekilde çalışmaya uygun üretilmiş olsa bile 5-6 saatte bir 30 dakika kadar dinlendirilmelidir.

Bu cihazlardan uzun süre verim alabilmek ve oksijen tedavisini kesintisiz sağlayabilmek için teknik servisin yaptığı bakımların yanında, kullanıcıların da cihaz temizliğini düzenli olarak yapması gerekir. Bunun en önemli amacı sağlık açısından herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamaktır.

Oksijen konsantratörü cihazlarını kullanırken günlük, haftalık ve aylık olarak yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunlar cihazın daha verimli kullanılmasını sağlar. Örneğin, nemlendirme kabı her gün temizlenmeli ve içinde bulunan su değiştirilmelidir. Kireçlenme sorunu nedeniyle nemlendirme kabının tıkanmaması için saf su kullanmanızı öneriyorum. Saf su bulamıyorsanız kaynatılıp soğutulmuş su da kullanabilirsiniz. Oksijen kanülü ise 5-7 günde bir yenisiyle değiştirilmelidir. Bunun sebebi burnun içine temas eden kanül uçlarının kirlenmesi ve sertleşmesidir. Uzun süre kullanılan kanül ucu burnun içini yara yapabilir.

Kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da filtrelerdir. Cihazın kasasının içinde bulunan ve teknik servisin müdahale edebileceği filtreler olduğu gibi, cihazın dışında bulunan ve kullanıcının değiştirmesi veya temizlemesi gereken filtreler de vardır. Bazı oksijen cihazlarında keçe filtre bulunur. Bu filtreler yıkanırsa dokusu ve filtreleme özelliği bozulur. Ayrıca bunların ıslak kullanılması durumunda cihazın içinde nem birikebilir. Keçe filtreleri yıkayıp kullanmak kısa vadede ekonomik gibi görünse de uzun vadede büyük zararlara yol açmaktadır. Bazı cihazlarda da sünger filtre kullanılır. Bunlar yıkanıp kurutulduktan sonra tekrar kullanılabilir. Cihazların kullanım kılavuzlarını inceleyerek filtrelerin ve diğer aksesuarların değişim sürelerini takip etmenizi öneriyorum. Kullanım kılavuzunda cihazın teknik servis bakım süresi belirtilmediyse 3 ayda bir TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belgeli bir firmaya bakım yaptırmanızı öneriyorum.

Kullanıcının yapabileceği temizliğin dışında cihazın düzenli olarak teknik servis tarafından kontrol edilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Ortaya çıkabilecek birçok sorunun önlenmesi için bu bakımın üç ayda bir yapılmasında fayda vardır. Konusunda uzman teknik ekibimiz bu işlemi her marka model cihaz için belirli bir kalite standardında uygulamaktadır. Oksijen konsantratörü cihazlarının bakımı için uyguladığımız kalite standardımız aşağıda yer almaktadır:

 • Öncelikle cihaza uygulanacak işlemler hakkında kullanıcıya detaylı bilgi verilir.
 • Bakım işleminin üç ayda bir yapılması önerilir.
 • Bakım, kullanıcının adresinde veya servisimizde yapılır.
 • Kullanıcı şikayetleri dinlenir.
 • Cihaz çalıştırılır, olağan ses seviyesi kontrol edilir ve olası bir arızaya karşı üzerinde bulunan aksesuarlarla birlikte çalışma şekli incelenir.
 • Nemlendirme kabı ve oksijen kanülü gibi aksesuarları cihazdan ayırarak, cihazın ürettiği oksijen oranı analiz cihazı ile test edilir.
 • Bu maddeye kadar olan kontrollerde cihazın çalışma şeklinde bir sorun görülürse veya cihazda arıza tespit edilirse kullanıcıya bilgi vererek tamir süreci başlatılır.
 • Cihazda arıza yoksa bakım işlemlerine devam edilir.
 • Cihazın kasası açılır.
 • Cihazın içi dezenfektan sprey ve basınçlı havayla temizlenir.
 • Cihazın içinde bulunan elektronik aksamda sorun olup olmadığı ve soketlerin iyi bir şekilde yerine oturduğu kontrol edilir.
 • Cihazın motoru, hava kanalları ve tuşları temizlenir.
 • Cihazın içinde ve dışında bulunan tüm filtreler yenisiyle değiştirilir.
 • Cihazın kasası kapatılır. Tüm aksesuarları takılır ve çalışma şekli kontrol edilir. Oksijen oranı, analiz cihazı ile tekrar test edilir.
 • Cihazın dış kasası ve kablosu dezenfektan ile temizlenir.
 • Sökülen tüm kirli filtreler imha edilir.
 • Yapılan işlemlerle ilgili servis tutanağı hazırlanır ve kullanıcıya gerekli bilgiler aktarılır.

 

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.