Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » HME Bakteri Filtrelerinin Kullanım Amacı Nedir?

HME Bakteri Filtrelerinin Kullanım Amacı Nedir?

HME bakteri filtreleri, solunum yoluna trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp gibi medikal ürünlerin uygulandığı hastalarda kullanılır. HME’nin açılımı “heat and moisture exchanger” yani ısı ve nem değiştiricidir. Bu filtreler, hastaların kendi solunum havasında bulunan ısıyı ve nemi tutarak solunum sistemini kuru ve soğuk havadan korur. Solunum sisteminin yapısı normal koşullarda nemlidir ve vücut sıcaklığındadır. Dışarıdan suni olarak gelen havanın solunum yoluna zarar vermemesi için HME bakteri filtrelerinin kullanılması gerekir. Bu sayede solunum yolunda ihtiyaç olan ısı ve nem sağlanır. Bununla birlikte diğer bir görevi de bakteri ve virüsleri tutarak enfeksiyon riskini azaltmaktır. Hastaya gelen havayı filtrelediği gibi hastadan çıkan havayı da filtreler. Sadece hastayı değil hastanın bulunduğu ortamdaki kişileri de korumayı sağlar. Farklı yaşta ve kilodaki hastalar için farklı ölçülerde üretilmiş çeşitleri vardır. Özellikle solunum cihazlarıyla birlikte hastanelerde, kliniklerde ve evlerde kullanılabilir. Solunum cihazı olmadan sadece filtreyi kullanan hastalar da mevcuttur. Piyasada “bakteriyel viral HME filtre” veya “HME filtre” olarak da bilinir.

Detaylı Bilgi İste »

Mekanik diğer bir deyişle suni olarak solunum yaptırılan hastalarda solunum mukozasının kurumasını önleme ve mukus (sekresyon) tıkanması gibi komplikasyonlara karşı hastanın nefesinde bulunan ısıyı ve nemi tutarak çalışır. Tutulan ısı ve nem, solunum sayesinde akciğerlere doğru ilerler ve solunum yolunun ısınmasını ve nemlenmesini sağlar. Bu sayede aspirasyon işlemi de kolaylaşır.

HME bakteri filtrelerinin tek amacı ısı ve nem sağlamak değildir. Bir yandan da bakteri ve virüslerden yüksek oranda koruma sağlar. Bu filtrelerin çoğu havadaki partiküllerin tutulmasını sağlayan elektrostatik kağıt filtrelerden yapılır. Bazılarında ise hem kağıt hem sünger filtre kullanılabildiği gibi sadece sünger veya sadece kağıt filtre kullanılan modeller de vardır. Bu durum markaya ve ürüne göre değişkenlik gösterir.

Trakeostomili bazı hastalar mekanik ventilatör veya oksijen cihazı kullanır. Solunum cihazları sayesinde nefes alıp vermeye devam ederler. Mekanik ventilatör kullanan hastalara özel HME filtreler olduğu gibi sadece oksijen cihazı kullanan hastalara özel olarak tasarlanmış HME filtreler de mevcuttur. Bazı durumlarda her iki cihazın da aynı anda kullanılması gerekebilir. Oksijen cihazı mekanik ventilatöre bağlandıktan sonra mekanik ventilatörden çıkan solunum devreleri vasıtasıyla hastaya bağlantı yapılır. Her iki cihazın birlikte kullanıldığı durumlarda mekanik ventilatöre uyumlu HME filtreler tercih edilir. Endotrakeal tüp kullanımı söz konusuysa, bu tip hastalar zaten mekanik ventilatöre bağlı olduğu için, mekanik ventilatör uyumlu HME filtreler kullanılır. Hiçbir solunum cihazına bağlı olmayan yalnızca HME filtre kullanan trakeostomili hastalar da vardır.

Filtreler zararlı partikülleri en az %99,9 oranında tutar. Bu oran filtrenin kalitesine göre daha da artabilir. Bazı markalar %99,9999 oranında dahi filtreleme yapabilmektedir. Filtre kısmı köpük, kağıt veya sünger olabilir. Bazı HME filtrelerin üzerinde kelepçeli veya luer kapaklı CO2 (karbondioksit) portu bulunur. Bu kısım gerektiğinde karbondioksit ölçümünde kullanılır.

HME filtreler hastada oluşan sekresyonun cihaza gitmesini önler. Sekresyon filtreden geçemez ve tutulur. Hasta solunum cihazına bağlıysa, bakteri filtresi hortumun hastaya yakın bölümünde kullanılır. Ayrıca gerektiği durumlarda cihaza yakın kısma da ayrıca takılabilir. Genellikle günde 1 adet kullanılır. Bu süre hastanın sekresyon miktarına göre değişebilir. Yoğun sekresyonu olan bir hastada daha sık değiştirilmelidir. Eğer değiştirilmezse tıkanabilir ve hastanın solunumunu engelleyebilir.

Yenidoğan, pediyatrik ve yetişkin için farklı büyüklüklerde üretilen filtreler mevcuttur. Bunlar, hastaya göre farklı hacimlerde havanın geçişine olanak tanır. Bu sayede solunumsal fonksiyonlar doğru bir şekilde devam edebilir. Filtrelerin bağlantı uçları standart ölçülerdedir. Piyasada bulunan kateter mount (deve boynu) ve solunum hortumu gibi ürünlerin birçoğuyla uyumludur. Filtreleme ve nemlendirme özellikleri çok önemli olduğu için kendini ispat etmiş markaların ürünlerini kullanmak gerekir. Filtreleme özelliği olmayan sadece ısı ve nem sağlayan ürünler de vardır. Bunları görünüş olarak filtreleme özelliği olan ürünlerden ayırt etmek oldukça zordur. Filtreleme özelliği olmayanlara kısaca “HME” denirken filtreleme özelliği olanlara “HMEF” denir.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.