Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Hava Temizleyici Cihazların Çeşitleri Nelerdir?

Hava Temizleyici Cihazların Çeşitleri Nelerdir?

Hava Temizleyici Cihazların Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin ve sanayileşmenin tarihin en maksimum seviyesine ulaştığı günümüzde özellikle şehirlerde temiz havanın olduğu bölgeler oldukça azaldı. İş hayatı, trafik yoğunluğu ve hava kirliliği gibi nedenlerle insanların hissettiği stres düzeyi de maksimum seviyeye ulaşmıştır. Eskiden insanlar kentlere göç ederken artık kentlerden daha kırsal bölgelere göç ediyorlar. Bunun sebebi insanların daha sakin ve doğal bir yaşam sürmek istemeleridir. Özellikle teknolojik gelişmelerle birlikte iş hayatı geçmişe nazaran daha çok kapalı ortamlarda devam etmeye başlamıştır. Genellikle saatlerce ofislerinde bilgisayar başında çalışan insanların sayısı artmaktadır.

Detaylı Bilgi İste »

Gelişen teknoloji sayesinde çalışma ortamları ofislerden evlere doğru değişim göstermektedir. Evden çalışma (homeoffice) kavramı hem çalışanlar hem de şirketler için daha avantajlı olduğu için insanlar evden hiç çıkmadan işlerini yapabilmektedir. Hem ofislerde hem de evlerde tamamen kapalı alanlarda saatlerce bulunan insanlar ortam havasının kirliliğinden şikayet etmektedir. Saatlerce havalandırılmamış ortamlarda çalışan insanlarda oluşan stres daha yoğun hissedilmektedir. Bu durum fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklarına da olumsuz şekilde etki etmektedir. Bunun dışında fabrika gibi kapalı alanlarda çalışan insanlar vardır. Hattı bazı fabrikalarda üretim safhasında zehirli gazlar ortaya çıkmaktadır ve insanlar bunu solumak zorunda kalmaktadır. Bu sorunu çözebilmek için iş güvenliği yönetmelikleri hassas bir şekilde uygulanmalı ve çalışanların zararlı gazlardan korunması sağlanmalıdır.

Özellikle mevsim değişikliklerinde bitkilerden doğaya saçılan polenler de bazı insanları sıkıntıya sokmaktadır. Özellikle burun içindeki dokuların şişmesi nedeniyle nefes alış verişlerini ciddi şekilde etkilemektedir. Bu sorunu yaşayan insanların günlük yaşantısı sıkıntıya girmektedir. Solunum sıkıntısı veya başka türlü alerjik sorun yaşayanlar bir süre evden çıkmadan mevsim değişikliğinin tamamlanmasını beklemek zorunda kalabilirler. Vücudun verdiği bu tip reaksiyonlar bazı alerji ilaçlarıyla çözülebilir. Ancak bazı durumlarda ilaçlar alerjinin etkilerini tamamen ortadan kaldırmaz. Alerjik reaksiyonlardan kurtulmak için bu reaksiyona neden olan havadaki partiküllerden kurtulmak gerekir. Sadece mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polenlere değil havada uçuşan başka türlü partiküllere de alerjisi olan insanlar vardır. Örneğin, hayvan tüyü veya yoğun toz bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Günümüzde açık ve kapalı ortamlardaki hava oldukça kirlidir veya alerji yapma ihtimali çok fazla olan partiküllerle doludur. Uzun süre kirli veya alerjen içeren havaya maruz kalmak insanları psikolojik ve fizyolojik olarak etkilemektedir. Çağımızın hastalığı olan stresin oluşmasına neden olan en önemli etken hava kirliliğidir. Sanayi bölgelerinde ve şehir merkezlerinde havayı kirleten etmenlerin yok edilmesi gerekir. Bunu hem bilinçli bireylerin kendi uygulamaları hem de devlet eliyle oluşturulmuş yönetmeliklerle uzun vadede sağlayabiliriz. Ancak ev veya ofis gibi kapalı ortamların havasını hava kirletici etmenlerin çeşidine göre uygun hava temizleyici kullanarak temizleyebiliriz.

İnsan sağlığı için önemli olan hava temizleyici cihazların cihazların yaptıkları işe ve amacına göre farklı türleri üretilmiştir. Mekanik filtreli, elektrostatik filtreli, elektrostatik tortulaştırıcı, iyonize edici ve su filtreli olarak karşımıza çıkan hava temizleyicilerin her biri farklı iş ve amaca göre kullanılmaktadır.

Hava Temizleyici Cihazların Çeşitleri Nelerdir?

Mekanik Filtreli Hava Temizleyici

Filtreleme işlemini fiber veya köpük filtre ile yapan hava temizleyicilere verilen genel isimdir. Bunlar kullanıldıkça filtrelerinin etkileri azalmaz. Filtrenin işlevi havadaki asılı partikülleri süzerek hava temizliğinin sağlamasıdır. Bu tip filtreye sahip cihazlarda, havada bulunan solunabilir partikülleri tutma oranları %2 ile %99 arasında değişebilir. Mekanik filtreli hava temizleme cihazlarında birden fazla filtre de kullanılabilir.

Elektrostatik Filtreli Hava Temizleyici

Elektrostatik, duran veya çok yavaş hareket eden elektrik yüklerini ifade eder. Elektrostatik filtreli hava temizleyiciler ise mekanik filtre yerine plastik ve metal süzgeçlere verilen statik elektrikle havada süzülen partikülleri çekme prensibi ile çalışır. Havada bulunan solunabilir partikülleri tutma oranı %7’den %97’ye kadar farklılık gösterir.

Elektrostatik Tortulaştırıcı Hava Temizleyici

Bu filtreleme iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada pozitif elektrik yükü verilerek, filtrelemek için alınan hava iyonize edilir. Daha sonra ikinci aşamada bulunan metal plakalara negatif yük verilir ve buradan geçen havada asılı duran tüm partiküllerin metale yapışması sağlanarak filtreleme yapılır.

Cihazın verimliliği kullanımı ile doğru orantılı olarak düşmektedir. Cihazın havada süzülen partikülleri filtreleme başarı oranı, başlangıçta %95’e kadar yükselirken, cihaz kullanıldıkça bu oran %20’lere kadar gerilemektedir. Bu yüzden cihazlara düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Ayrıca metal plakalarının (kollektör) temizlenmesi sayesinde verimlilik artar.

İyonize Edici Hava Temizleyici

Bu tip hava temizleyici cihazlarda filtreleme işlemi havanın iyonize edilmesiyle gerçekleşir. Ancak elektrostatik tortulaştırmadaki gibi ikinci bir plaka bulunmadığından, partiküller havadan ayrılarak yüklü yüzeye yapışır. Bu filtrelerde dikkat edilmesi gereken konu tutulan partiküllerin zamanla ortama tekrar salınması riskidir. Bu nedenle filtre düzenli olarak temizlenmelidir.

Su Filtreli Hava Temizleyici

Su ile filtreleme yapan hava temizleyici cihazlarda, herhangi bir mekanik veya elektrostatik filtre bulunmaz. Cihaz, filtreleme işlemini haznesinde bulunan su ile gerçekleştirdiği için havanın bir miktar nemlenmesini de sağlar. Cihazdaki suyun sıklıkla değiştirilip, haznenin temizlenmesi gerekir.

Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Bilgi İste

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona 1 kere basıp bekleyin.