Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Sürekli kapalı ortamda kalan veya yatağa bağımlı olan hastaların iletişim konusunda ne kadar zorluk çektiğini en iyi aileleri bilir. Hastaların diğer insanlarla olan iletişimi oldukça zor olmaktadır. İletişim kurabilmek ve kendimizi ifade edebilmek tüm insanlar için doğrudan psikolojiyi etkileyen bir durumdur. Hasta olmanın psikolojik olarak ne kadar zor bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle bilinci yerinde olup da tamamen yatağa bağımlı olmak oldukça zor bir süreçtir. Buna bir de yalnızlık eklenirse çekilmez bir hal alacaktır.

Hastalık sürecinde insanlar çevresiyle daha çok iletişimde olmak ister. Bunu ancak hasta olduğumuzda gerçek anlamda anlayabiliriz. Ellerini kullanamasa da konuşma yeteneğini henüz kaybetmemiş hastalar için bilgisayarda yazı yazmak mümkündür. Böylece hastalar yazılarını diğer insanlarla paylaşma imkanı bulabilirler. Bu makalemde konuşarak bilgisayarda nasıl yazılabileceğini anlatacağım. Ayrıca bu makalenin taslağı da size anlatacağım şekilde hazırlanmıştır.

Bu ihtiyacı giderecek birçok ücretli çözüm var. Ancak evde bakılan hastaların zaten çok masrafı olduğu için bu tip ücretli çözümlerle bu sorunu halletmeleri maddi olarak aileleri zorlamaktadır. Çünkü bunun için üretilen yazılımlar ve donanımlar bayağı pahalıdır. Bu tip sistemlerin fiyatları 1000 Dolar ile 5000 Dolar arasında değişmektedir. Hastanın bilgisayar kullanımıyla ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek komple sistemler olduğu için hasta kişinin yanında kimse olmasa dahi tüm bilgisayar işlerini yapmasını mümkün kılar. Bütçeniz varsa böyle bir sistem almanız hastanız açısından oldukça faydalı olacaktır. Eğer bu ücretleri ödemek istemiyorsanız size ücretsiz olan bir çözüm önereceğim.

Bize bu ücretsiz çözümü hayatımızın her alanına giren Google sunmaktadır. Bulut depolama alanı sağlayan Google Drive ürününü kullanarak bu ihtiyacımızı gidereceğiz. Aslında bu yazılım sadece hastalar düşünülerek geliştirilmemiştir. Herkesin kullanımına açıktır. Peki biz bunu nasıl hastalarımızın faydasına olacak şekilde kullanacağız? Yazımın devamında bunun detaylarını açıklayacağım.

Tüm işlemleri bilgisayara ekstra bir yazılım yüklemeden internet tarayıcısı üzerinden yapacağız. İnternete bağlı bir bilgisayar ve bu bilgisayara bağlı bir mikrofon yeterli olacaktır. İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanmamız gerekiyor. Bilgisayarınızda Google Chrome internet tarayıcısı yoksa bu sayfadan indirip kurabilirsiniz.

Google Chrome indirmek için bu sayfayı kullanabilirsiniz: https://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Öncelikle Google’da daha önce açılmış bir hesabımız yoksa, yeni bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Yeni hesap oluştururken “gmail.com” uzantılı bir e-posta adresi alacağız ve böylece hesabımızı ücretsiz olarak aktif hale getirmiş olacağız. Sonrasında hesap bilgilerimizle Google’ın bulut depolama ürününe yani Google Drive’a giriş yapacağız. Burada bir “Google Dokümanı” oluşturacağız. “Google Dokümanlar” bilgisayarlarda kullandığımız kelime işlemci yazılımı olan Word’e benzemektedir. Farkı ise bunun için bilgisayarımıza herhangi bir yazılım yüklemek zorunda olmadığımızdır. Bu sayede tüm sistem bulut teknoloji sayesinde Google Drive üzerinde saklanmaktadır.

Google Drive’a giriş yapmak için lütfen buraya basın.

Google, geliştirdiği teknolojisi sayesinde Türkçe konuşmayı algılamaktadır ve bunları yazıya dökmektedir. Ellerini kullanamayan hastalar eğer konuşma yeteneklerini kaybetmedilerse bu teknoloji sayesinde konuşarak yazı yazabilirler. “Google Dokümanlar” üzerinde yazılan yazılar anlık olarak da kaydedilmektedir. Sürekli olarak kaydetme ihtiyacı olmadığı için sayfanın yanlışlıkla kapatılması ve yazıların kaybolması gibi sorunlar da oluşmayacaktır. Yazıyı yazdıkça anlık olarak Google Drive üzerinde kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca tüm yazı geçmişini de görüntüleyebilir ve istediğiniz ana geri dönebilirsiniz.

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Google Drive’a giriş yaptıktan sonra yeni bir “Google Dokümanı” oluşturmamız gerekiyor. Bunun için sol üst tarafda bulunan “Yeni” butonuna basın, aşağıda doğru açılan menüden “Google Dokümanlar”ı seçin. Yeni bir sekmede “Adsız doküman” başlıklı yeni bir yazı sayfası açılacaktır.

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Konuşarak yazı yazma özelliğini kullanabilmek için yapabiliyorsa hastanın kendisi, eğer bu mümkün değilse hastanın refakatçisi bu özelliği aktif hale getirmesi gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz. Yeni bir Google Dokümanını oluşturduktan sonra üst bölümde bulunan menülerden “Araçlar” menüsüne basın. Aşağı doğru açılan menüde “Sesle yazma” diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğin üzerine gelip basın ve ekranda sesle yazma butonu aktif hale gelecektir.

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Eğer dil seçeneği “Türkçe” şeklinde gelmediyse, mikrofon şeklinin üzerindeki listeden “Türkçe”yi seçin. Mikrofon şeklinin üzerine bastığınızda buton kırmızı hale dönüşecektir ve sesli yazma özelliği aktif hale gelecektir. Bu sayede mikrofona söylenen kelimeler otomatik olarak yazıya dönüşmeye başlayacaktır. Konuşarak yazılarınızı yazabilirsiniz. Uzun bir süre mikrofona konuşmayı bırakırsanız veya mikrofon bağlantısında bir sorun olursa özellik pasif hale gelecektir. Mikrofon şeklinin üzerine basarak tekrar aktif hale getirmeniz gerekir.

Hastalar bu sayede kendi kendine makale yazıp farklı platformlarda bunları paylaşabilir. İnterneti efektif şekilde kullanmaya devam ederek dijital iletişimden kopmazlar ve kendilerini ifade etmeye devam edebilirler. Yazılan makaleler yerel veya ulusal basılı medya şirketlerine de gönderilebilir. Böylece daha büyük kitlelere ulaşılabilir. Yazıyı bitirdikten sonra belirli bir bölümünü seçerek kopyalayıp (CTRL + C) sosyal medya hesaplarınıza yapıştır (CTRL + V) işlemini uygulayıp paylaşım yapabilirsiniz.

Hastalar Konuşarak Bilgisayarda Nasıl Yazı Yazabilir?

Üst bölümde bulunan “Dosya” menüsünden “Farklı indir”i seçerek yazıyı istediğiniz formatta bilgisayarınıza indirip başka birine gönderebilirsiniz veya saklayabilirsiniz. Ayrıca “Paylaş”ı seçtiğinizde çıkan ekrandan yazıyı istediğiniz kişinin e-posta adresine gönderebilirsiniz ve “Paylaşılabilir bağlantıyı al” seçeneğini ile oluşan yazının bağlantısını başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Hatta diğer insanlara da yetki vererek yazınızı düzenlemelerini de isteyebilirsiniz.

Dosya menüsünde bulunan “Web’de yayınla”yı seçerseniz yazınız otomatik olarak bir web sayfası haline dönüşür ve bunun bağlantısını kopyalayıp sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Çok basit şekilde anlatmaya çalıştım. Google’ın diğer özelliklerini kullanarak yazınızı geliştirebilirsiniz. Bundan sonrası size kalmış. İstediğiniz konularda makalelerinizi yazarak herkesle paylaşabilirsiniz. Yazılarınızı dilerseniz sağlık alanında ücretsiz bir sosyal platform olan Medikal Bulut’a ekleyebilirsiniz. Böylece bunları sizin için sosyal medya hesaplarımızda paylaşabilirim.

Medikal Bulut sosyal ağlardan oluşan ücretsiz bir iletişim platformudur: https://forum.medikalbulut.org/

Açıkladığım yöntemle yazdığınız ilk yazınızı benimle paylaşmanızı rica ederim. Yazı üzerinde birlikte değerlendirme yapabiliriz. E-posta adresim: celil@sesanltd.com.tr