Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Hasta Bakan Ailelerin Psikolojik Durumu Nasıldır?

Hasta Bakan Ailelerin Psikolojik Durumu Nasıldır?

Hasta bakmak oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle de ALS, SMA, kanser, demans, Parkinson, felç ve KOAH gibi psikolojik ve fiziksel çöküntüye sebep olan hastalıklarda durum daha zordur. Özel bakıma ihtiyaç duyan birinin tüm sorumluluklarını üstlenmeyi düşünmek bile başlı başına bir stres kaynağıdır. Gönüllü olarak böyle bir yükün altına girmek kişinin kendi hayatından ödün vermesi demektir. Ne kadar zor olursa olsun bu durum sadakat, sevgi ve duygusal bağlar sayesinde gerçekleşir. Hasta olan kişiye ihtiyacı olduğu anda sırt dönmek vicdanen mümkün değildir. Üstesinden gelebilmek için aile bireylerinin kendi sağlığına da odaklanması önemlidir. Yaşanan psikolojik atmosferi hastaya hissettirmemek için arka planda rahatlatıcı önlemler almak gerekir. Aile üyeleri arasında genellikle kadınlar bakıcılık rolünü üstlenir. Bu durum biraz geleneklerimizden, biraz da kadınların anaç ruhundan kaynaklanır. Aileden kim veya kimler hasta bakıcı rolünü üstlenirse üstlensin bu süreçte dikkat edilmesi gereken çok önemli ve hayati unsurların olduğu unutulmamalıdır.

Detaylı Bilgi İste »

Hayat çoğu zaman planlanan şekilde gitmez. Bugün kendimiz veya bir yakınımız hasta olmayabilir ama insanın başına her an kötü bir olay gelebilir. Aileden birisi aniden hastalanabilir, geçici veya kalıcı süreyle bakıma ihtiyaç duyabilir. Biz de bu yakınımıza bakma sorumluluğunu almak zorunda kalabiliriz. Hayatın bizi getirdiği nokta, bize ihtiyacı olan hastamızın yanında olma zorunluluğu olabilir. Risklerin farkında olmak gerekir. Sevgi bağını bir kenara atıp bize ihtiyacı olan hastayı görmezden gelmek vicdanların kabul edebileceği bir durum değildir.

Bakıma ihtiyaç duyan hastaların aile bireylerinin yaklaşık %60’ı geçici bir süre de olsa kendi kariyerine veya iş hayatına ara vermek zorunda kalmaktadır. Hastanın tüm bakımlarını yapmak zorunda olan bu kişiler neredeyse 24 saat boyunca hastayla ilgilenmek durumundadır. Ailenin birkaç ferdi, bu sorumluluğu birlikte üstlenirse dönüşümlü olarak görev bölümü yapılabilir. Böylece, psikolojik ve fiziksel olan yük paylaştırılmış olur. Bakım süreci, daha kolay hale gelir.

Hastanın acil bir ihtiyacının olabileceği veya hayati bir tehlike yaşayabileceği düşünülerek sürekli endişe içinde olmak yaygın bir durumdur. Bu durum, sevgi ve bağlılık nedeniyle oluşur ve hasta bakan kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Sürekli kaygılı olmak normal değildir. Şöyle bir gerçek var ki hastaya bakan kişilerin de kendi özel hayatları vardır ve kendilerine zaman ayırmaları gerekir. Bu bir ihtiyaç ve zorunluluktur. Aksi halde, çok kısa bir süre içinde pes etme noktasına gelebilirler.

Hasta Bakan Ailelerin Psikolojik Durumu Nasıldır?

Evde bakımına devam edilen hastaların en büyük sorunlarından birisi bir yerden başka bir yere transferleridir. Eğer kişi tamamen yatağa bağımlı değilse bu işlem nispeten kolaydır. Yatağa bağımlı ise ve uzuvlarını kullanamıyorsa transfer işleminde hasta yakınlarına çok iş düşmektedir. Bu durum ayrıca ciddi bir sorumluluk yükü de oluşturmaktadır. Çünkü yanlış bir hareket yapılırsa hasta yere düşebilir, bu nedenle ciddi zararlar görebilir veya hayatını kaybedebilir. Transfer işlemi birkaç kişiyle birlikte çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın transfer işlemleri sorumluluğunu tek başına alan aile üyesi zamanla hem ruhsal hem de fiziksel olarak çok yorgun düşecektir. Hasta transferi amacıyla için üretilmiş hasta taşıma lifti adı verilen tıbbi cihazları kullanmak hastalar ve refakatçileri için daha güvenli olacaktır.

Hasta bakımı ciddi şekilde sistemli çalışma ve dikkat gerektirmektedir. Bir yandan hastanın alması gereken ilaçları takip ederken diğer yandan beslenme düzenine riayet edilmelidir. Doktorun önerdiği diyet varsa buna da sadık kalınmalıdır. Ayrıca düzenli olarak hastanın vücut temizliğinin yapılması gerekir. Hasta bezi kullanılıyorsa değişimi ve temizliği çok iyi takip edilmelidir.

Kişisel temizliği yapılmadan önce, eğer hastanın bilinci yerindeyse, yapılacak işlemler hakkında bilgi verilmeli ve hastanın onayı alınmalıdır. Bu sayede hastanın uygulamalara dahil edilerek yardımcı olması sağlanabilir. Kişisel temizlik esnasında hastanın mahremiyeti kesinlikle göz ardı edilmemeli, hem hastanın hem de hastaya bakan kişilerin onuru korunmalıdır.

Hasta bakan aile fertleri genellikle eşine bakmak zorunda olan 50-70 yaş arasındaki kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle hasta yakınının da bazı fiziksel kısıtlamaları olabilir ve bir takım sağlık sorunları yaşıyor olabilir. Kendi sağlığıyla mı ilgilensin yoksa hastasının sağlığıyla mı? Bir seçim yapması gerekebilir. Aslında bu sorunun cevabı basittir. Hem hastasının sağlığıyla hem de kendi sağlığıyla ilgilenmelidir.

Normal koşullarda herkesin özel olarak kendine ayırdığı bir zaman dilimi olması gerekir. Kişi bu sürede hobileriyle veya sevdiği aktivitelerle zaman geçirerek ya da sosyal ortamlara katılarak hayattan zevk alabilir durumda olmalıdır. Ancak ailede bakıma muhtaç bir birey varsa, bakıcılık görevini üstlenen aile fertleri bu kişiyle ilgilenmekten kendisine vakit ayıramaz hale gelebilir. Kendilerini birdenbire kısır bir döngü içinde bulabilirler. Hayat bir anda çok stresli hale dönüşebilir. Bu durum bakıcılık görevini üstlenen bireylerin sağlık sorunları yaşamasına dahi sebep olabilir.

Uzun süre hasta bakmak zorunda kalan aile fertleri karşılaştıkları fiziksel ve duygusal zararın farkına varmayabilir. Bir süre sonra psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler ve bunun olumsuz etkileri sebebiyle içinde bulundukları durum çekilmez bir hal alabilir. Hasta bakan aile fertlerinin yaşayabileceği psikolojik sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Kronik yorgunluk
 • Anksiyete ya da stres nöbetleri
 • Uyku sorunları
 • Değişken ruh hali
 • Kilo alıp verme
 • Ağrı kesicilere bağımlılık
 • Sosyal izolasyon
 • Depresyon
 • Hafıza kaybı ya da dikkat dağınıklığı

Bakıma ihtiyacı olan hastamızı düşünürken kendimizi unutmamalıyız. Aksi halde ailenin tüm üyeleri olumsuz etkilenebilir ve geri dönüşü çok zor olan süreçler yaşanabilir. Bakıcılık görevi, eğer imkan varsa, aile içindeki tek bir kişiye yüklenmemelidir. Aile fertleri arasında gerekli iş bölümü yapılarak ve hastanın ve refakatçilerin ihtiyacı olan tıbbi ürünler tedarik edilerek, hem hastanın hem de diğerlerinin bu süreci en az problemle geçirmesi sağlanabilir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hasta Bakan Ailelerin Psikolojik Durumu Nasıldır? https://sesanltd.com.tr/hasta-bakan-ailelerin-psikolojik-durumu-nasildir »