Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Önemi

Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Önemi

Sağlıklı bir yaşam her bireyin temel hakkıdır. Ancak her insan çeşitli dönemlerde sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Bu sorunlar, basit ve geçici olabildiği gibi hayati önem taşıyan hastalıklardan da oluşabilir. Bazı hastalıklarsa insanı ev hayatına mahkum edebilmektedir. Hastaların tedavisine ve bakımına evlerinde devam edilebilir. Evde tedavi gören çoğu hasta için bazı tıbbi cihazlar kullanılır. Bunlar solunum veya yaşam destek cihazları olabilir. Bu yazıda evde kullanılan tıbbi cihazlar için kesintisiz güç kaynağının yani UPS cihazının öneminden ve sağladığı faydalardan bahsedeceğim.

Detaylı Bilgi İste »

Teknolojinin ilerlemesiyle tıbbi cihazlar da hızla gelişmektedir. Buna bağlı olarak hastalar ve aileleri çok büyük avantajlar sağlamaya başlamıştır. Hastaneye gitmeden ve sürekli doktor kontrolüne gerek kalmadan tıbbi cihazlar vasıtasıyla evde tedaviye ve bakıma devam edilebilir. Tıbbi cihazlarda kullanılan sensörler, valfler, elektronik kartlar, bataryalar ve aksesuarlar zamanla daha dayanıklı, hassas ve kaliteli hale gelmiştir. Bu da hastanın konforunu arttırmaktadır, ayrıca evde hasta bakım sürecini de kolaylaştırmaktadır. Bu sürecin elbette kesintisiz ve sorunsuz olması gerekmektedir.

Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Önemi

Bahsettiğim tıbbi cihazlar elektrikle çalışır. Bazılarında dahili veya harici olarak batarya vardır ve elektrik kesintilerinde de kullanılabilir. Tıbbi cihazlar hayati önem taşıdığı için batarya süresi uzun olanlar tercih edilmelidir. Örneğin solunumun devam etmesi için kullanılan ev tipi mekanik ventilatör cihazlarının bazılarında 11-12 saate kadar bataryayla kullanım özelliği vardır. Bu durum uzun süreli elektrik kesintilerinde çok önem kazanmaktadır. Çünkü bu cihaz çalışmazsa hastanın nefes alıp vermesi durur ve hayati risk oluşur. Sadece mekanik ventilatör değil oksijen konsantratörü, aspirasyon (aspiratör) cihazı ve pulse oksimetre gibi cihazlar da hasta bakımında son derece önemlidir. Bu cihazlar da elektrikle çalışmaktadır. Bu nedenle elektrik kesintilerinde hastada hayati bir risk oluşmaması için bataryalı cihazlar tercih edilmelidir. Kullandığınız tıbbi cihazların bataryası yoksa veya bataryayla kullanım süresi kısaysa kesintisiz güç kaynağı (UPS) ile güçlendirebilirsiniz. Böylece elektrik kesintilerinde veya transfer esnasında bu aletleri çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca elektrik şebekesinden gelebilecek yüksek voltaj riskine karşı da cihazları korumak gerekir. Yüksek veya dengesiz gelen voltaj cihazların arızalanmasına neden olabilir. Bu riski önlemek için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan en güvenilir olanı kesintisiz güç kaynağı kullanmaktır.

Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Önemi

Tıbbi Cihazları Nasıl Koruruz?

Tıbbi cihazların maliyeti oldukça yüksektir, bu nedenle özenle korunması gerekir. Bunların korunması ve düzenli çalışması için bazı tedbirler alabiliriz. En önemlisi şebekeden gelen dengesiz voltajdan cihazların zarar görmesini engellemektir. Bazen yıldırım düşmesi nedeniyle dahi evlerimize gelen voltaj değeri yükselebilir. Kesintisiz güç kaynakları diğer bir adıyla UPS cihazları şebekeden gelen elektriği dengeler ve bağlı olduğu tıbbi cihazları korur. Böylece arıza riski olmadan güvenle cihazlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

SGK, ev tipi mekanik ventilatör cihazı kullananlar için UPS cihazına 473 TL + KDV ödemektedir. Bu ödemeden faydalandınız mı? Aşağıdaki bağlantıya basın ve anketimize katılarak araştırmaya destek olun.

https://medikalbulut.org/t/anket-ev-tipi-mekanik-ventilator-icin-kesintisiz-guc-kaynagi-odemesi-aldiniz-mi/464

Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Önemi

Elektrik Kesintilerinde UPS Cihazının Önemi

UPS’in açılımı “uninterruptible power supply”dır. Bunun Türkçe’si “kesintisiz güç kaynağı”dır. Şebeke elektriğiyle tıbbi cihazlar arasında kullanılan ve cihazları elektriksel dalgalanmalardan koruyan bir sistemdir. Ayrıca UPS’lerin içinde aküler bulunur. Bu sayede elektrik kesintilerinde cihazlar çalışmaya devam eder. Bunun önemini evlerinde tıbbi cihaz kullanan hastalar ve aileleri çok iyi bilmektedir.

UPS cihazı kapasitesine göre belirli bir süre elektrik olmadan diğer cihazları kullanma imkanı sağlar. Bu kapasite “VA = VoltAmper” şeklinde belirtilir. Örneğin 500 VA, 1000 VA, 3000 VA veya 12000 VA gibi birçok kapasitede UPS çeşidi vardır. VA değeri ne kadar yüksek olursa aküler o kadar uzun süre kullanım sağlıyor demektir. Bu değer kesintisiz güç kaynaklarının performansını belirtir. Hastalar evde birkaç farklı tıbbi cihaz kullandığı için yüksek kapasiteli UPS’lerin tercih edilmesinde fayda vardır.

Ev tipi mekanik ventilatörler, oksijen konsantratörleri, aspirasyon (aspiratör) cihazları ve benzeri cihazların ihtiyacı olan elektriksel güç marka ve modele göre değişmektedir. Bu nedenle bu değerleri tespit edip ihtiyaca uygun bir UPS cihazı almanız gerekir. UPS’lerde verimlilik değeri vardır. Buna göre tıbbi cihazlarınızı kaç saat elektriksiz çalıştırmak istiyorsanız ona uygun bir kesintisiz güç kaynağı tercih etmelisiniz.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.