Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » CPM Cihazlarının Faydası Nedir?

CPM Cihazlarının Faydası Nedir?

Vücutta bulunan eklemler hareketli olması için tasarlanmıştır. Eklem cerrahisi sonrasında oluşan yaraların hızlı iyileşmesi için de hareketsiz kalmaması gerekir. Operasyonun ardından iyileşmeyi hızlandırmak için CPM uygulanabilir. CPM, yumuşak doku cerrahisi veya travması sonrasındaki rehabilitasyonun ilk safhasında uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle eklem cerrahisi sonrasında kullanılır. CPM, İngilizce bir kısaltmadır. Açılımı “continuous passive motion” yani “sürekli pasif hareket” olarak tanımlanır. Uygulamayı yapan cihaza CPM cihazı adı verilir. Bu işlem, inflamasyonu ve ağrıyı azaltır. Cihazlar, belirli bir düzende pasif olarak eklemlere hareket sağladığı için iyileşme hızını arttırır. Diz, el bileği, ayak bileği, omuz veya kalça ameliyatı gibi operasyonlar geçirmiş hastalara hekim önerisiyle uygulanır. Cihazın hızı ve açısı gibi parametreler hekim tarafından belirlenir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon cihazı olarak kategorize edilebilir.

Detaylı Bilgi İste »

CPM = Continuous Passive Motion = Sürekli Pasif Hareket

Eklem cerrahisinden sonra uygulanan CPM cihazı, hasarlı kemiğin, kıkırdağın ve diğer dokuların düzenli hareketini sağlayarak besin difüzyonuna olanak tanır. Oluşan fiziksel hareket eklemlerde bulunan sinovyal sıvının hareketini de sağlar. Bu sayede dokular arasındaki kanın ve metabolik ürünlerin geçişi kolaylaşır. İyileşme hızlanınca ameliyat sırasında uygulanan protezlerin uyum süreci de hızlanır.

Cerrahi işlem gören eklemlerin rehabilitasyon sürecinde CPM cihazları kullanılmazsa sorunlar oluşabilir. Uzuvların uygun şekilde hareket etmemesi dokular arası madde geçişini yavaşlatır ve bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Eklemlerde bulunan kemik, kıkırdak, damar ve bağ dokularının birbirlerine olan uyumu ve iyileşmesi CPM sayesinde hızlanır.

CPM cihazlarının kullanımı ağrı tedavisinde de son derece etkilidir. Doğal koşullarda eklem sıvısı hareket halindedir. Cerrahi işlem sonrasında eklem hareketlerinde azalma olacağı için eklem sıvısı da daha durağan hale gelir. CPM sayesinde eklem hareketleri oluşturulur ve eklem sıvısı hareketlendirilir. Böylece hasarlı bölgeye daha fazla besin ve oksijen ulaşmaya başlar, ayrıca ağrı da azalır.

Cerrahi işlemlerden sonra hareket kabiliyeti azalan eklemlerin zorlanmaması gerekir. Dokulara zarar vermeden belirli bir düzen ile pasif hareket ancak CPM cihazları ile sağlanabilir. Ortopedi ve fizik tedavi ürünleri arasında en önemli tedavi cihazlarından biridir. CPM cihazlarının, kullanıldığı eklem yerine göre çeşitleri vardır.

CPM Cihazlarının Faydası Nedir?

CPM Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir?

CPM cihazları 5 farklı kategoride incelenebilir:

 • Ayak bileği CPM cihazı
 • Dirsek CPM cihazı
 • Diz ve kalça CPM cihazı
 • El bileği CPM cihazı
 • Omuz CPM cihazı

CPM cihazları hastanelerde ve kliniklerde kullanılabildiği gibi, evde bakılan hastalar için de kullanılabilir. Hekim tarafından hareket kodlaması yapılır ve bu parametreler kolayca hasta, hasta yakını veya teknik servis tarafından cihazın hafızasına kaydedilir. Hareket yaptırılacak uzuv cihaza yerleştirilir ve cihaz çalıştırılır. Böylece eklem hareketleri başlar.

Tedavilerine evde devam edecek hastalar da kolaylıkla bu ürünü kullanabilirler. Kitap okurken, televizyon izlerken veya radyo dinlerken rahatça kullanılabilen bir sistemdir. Hareketlerini kendi kas gücüyle yapmakta zorlanan veya bir yakını tarafından uzuvları büküldüğünde ağrısı olan hastalar da CPM cihazı kullanarak rahatlayabilir.

Aktif hareket kabiliyetini kısıtlayan, hastayı yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı hale getiren hastalıklar eklemlerin zarar görmesine ve kemik erimesine neden olabilir. Hastayı hareketsiz bırakan hastalıklara karşı CPM cihazı kullanarak bu risklerin önüne geçilebilir. Bu cihazların kullanılması, hastaneden daha erken taburcu olabilmeyi ve hastanın ilaç ve bakım ihtiyaçlarının azalmasını sağlar. Sağlık sistemi açısından bakıldığında maliyetlerin de azaldığı görülür.

Gelişen teknolojiyle birlikte diğer tıbbi cihazlar gibi CPM cihazları da akıllı telefonlardan kontrol edilebilen ve kullanım raporları bilgisayarlardan alınabilen hale dönüşmüştür. Bu durum, tedavi süreçlerinin hekimler tarafından daha kolay planlanabilmesini sağlar.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  CPM Cihazlarının Faydası Nedir? https://sesanltd.com.tr/cpm-cihazlarinin-faydasi-nedir »