CPM Cihazı

CPM uygulaması yumuşak doku cerrahisi veya travması sonrasındaki rehabilitasyonun ilk safhasında kullanılır. Özellikle eklem cerrahisi sonrasında uygulanan bir yöntemdir. Bu işlem inflamasyonu ve ağrıyı azaltır. CPM cihazları belirli bir düzende pasif olarak eklemlere hareket sağladığı için iyileşme hızını arttırır.

[message_box title=”Bilgi” color=”blue”]

CPM = Continuous Passive Motion = Devamlı Pasif Hareket

[/message_box]

Eklem cerrahisinden sonra uygulanan CPM cihazı, hasarlı kıkırdağın veya diğer dokuların düzenli hareketini sağlayarak besin difüzyonuna olanak tanır. Ameliyat sırasında uygulanan protezin uyum sürecini hızlandırır. Devamlı oluşturulan pasif hareket sayesinde eklemlerde bulunan sinovyal sıvının hareketini de sağlar. Bu sayede kan ve metabolik ürünlerin dokular arası geçişini kolaylaştırır. Cerrahi işlem gören eklemin rehabilitasyon sürecinde CPM cihazları kullanılmazsa sorunlar oluşabilir. Pasif olarak hareketin olmaması dokular arası madde geçişini engeller. Bu nedenle iyileşme süreci uzar. Ayrıca eklemlerin ve diğer dokuların cerrahi işlemlerden sonra birbirlerine olan uyum süreci de CPM cihazı kullanımı ile hızlandırılır.

Vücudumuzda bulunan eklem bölgeleri hareketli olması için tasarlanmıştır. Bu bölgelerin hareketlerinde azalma olursa sağlık problemleri oluşmaya başlayacaktır. Hareketli olan eklemler yara dokusunun oluşmasını engelleyecektir. Bu sayede dokulardaki iyileşme hızlanacaktır.

CPM cihazlarının kullanımı ağrı tedavisinde de son derece etkilidir. Doğal koşullarda eklem sıvısı hareket halindedir. Cerrahi işlem sonrasında eklem hareketlerinde azalma olacağı için eklem sıvısı da durağan hale gelecektir. CPM cihazı sayesinde eklem hareketleri oluşturulacak ve eklem sıvısı daha hareketli hale gelecektir. Bu sayede hasarlı bölgeye yeteri kadar besin ve oksijen ulaştırılacaktır. Bu durum ağrıyı azaltmaktadır. Cerrahi işlemlerden sonra hareket kabiliyetleri azalan eklemlerin zorlanmaması gerekmektedir. Dokulara zarar vermeden belirli bir düzen ile pasif hareket ancak CPM cihazları ile sağlanabilir. Ortopedi ve fizik tedavi ürünleri arasında en önemli tedavi cihazlarından biridir.

Eklem rehabilitasyonunda kullanılan CPM cihazlarının birkaç çeşidi vardır. Bunlar kullanıldığı eklem yerine göre değişmektedir.

[message_box title=”CPM Cihazları” color=”red”]

Dirsek CPM Cihazı
Diz ve Kalça CPM Cihazı
El Bileği CPM Cihazı
Omuz CPM Cihazı

[/message_box]

CPM cihazları hastanelerde kullanılabildiği gibi, evde hastalar tarafından da kullanılabilir. Hekim tarafından hareket kodlaması yapılır ve bu kolayca hasta veya yakını tarafından cihazın hafızasına kaydedilir. Cihaz bu şekilde çalıştırılır ve eklem hareketleri pasif olarak yaptırılır. Tedavilerine evde devam edecek hastalar kolaylıkla bu ürünü kullanabilirler. Kitap okurken, televizyon izlerken veya radyo dinlerken rahatça kullanılabilen bir sistemdir. Hastalara önerilen egzersiz hareketleri çoğu zaman evlerde yapılmamaktadır. CPM cihazı kullanılırsa egzersizden daha kolay bir şekilde otomatik olarak istenilen hareketler oluşturulabilir.

[message_box color=”blue”]

CPM cihazlarını incelemek için tıklayınız.

[/message_box]