Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı Nedir?

Aspirasyon (aspiratör) cihazları hastane, ambulans veya ev gibi yerlerde vakum yöntemiyle sıvı veya partikül çekme gerektiren tüm işlemlerde kullanılabilir. Bu tip cihazlar yüksek emiş gücüyle tüm acil uygulamalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Hastanelerde genellikle yoğun bakım, ameliyathane ve acil ünitelerinde bulunur. Bunlarla birlikte neredeyse hastanelerin tüm branşlarında kullanılabilmektedir.

KBB ünitelerinde kulak içinde kullanılmak üzere üretilmiş 100 ml/dk kapasiteli aspiratör cihazları vardır. Diş hekimleriyse ağız içinden sıvı çekmek için genellikle 1000 ml/dk kapasiteli aspiratör cihazlarını tercih etmektedir. Bunlar dışında diğer vücut sıvılarını çekmek için farklı kapasitelerde cihazlar üretilmiştir. 100 litre/dk kapasiteli emiş gücüne sahip aspiratör cihazları dahi mevcuttur.

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Evde veya ambulansta kullanım amacıyla üretilmiş taşınabilir aspirasyon cihazları da vardır. Bunlar bataryalı veya bataryasız şekilde üretilmiştir. Ayrıca cihazlar araç çakmak kitiyle seyahat sırasında bataryaya ihtiyaç duymadan çalıştırılabilir veya cihazın bataryası şarj edilebilir.

Aspiratör cihazlarında genellikle 1, 2, 3 ve 5 litrelik toplama kavanozları kullanılmaktadır. Bu toplama kavanozları cihazlar üzerinde tek veya çift şekilde bulunabilmektedir. Bunlar plastik veya camdan üretilmişlerdir. Bazı toplama kapları otoklavlanabilen yapıdadır ve çok dayanıklı üretilmiştir. Bu tip kavanozlar defalarca kullanılabilir. Bazılarıysa tek kullanımlıktır. Toplama kavanozları aspiratör cihazlarına kolayca takılıp çıkarılabilmektedir.

Kavanoz içinde biriken sıvının cihaza kaçmasını önlemek için şamandıra güvenlik sistemi kullanılmaktadır. Kavanozun üzerindeki kapakta bulunan bu parça, kavanoz sıvıyla dolduğunda aspiratör cihazına sıvı kaçmasını önlemektedir.

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Aspirasyon cihazları üzerinde vakum basıncını ayarlayabilmek amacıyla bir buton bulunmaktadır. Bu buton çevrilerek istenilen maksimum vakum değeri ayarlanabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı basınçlar kullanıldığı için bu buton sayesinde ihtiyaç olan maksimum vakum basıncı ayarlanabilmektedir.

Aspirasyon cihazlarında, cihaza hem sıvı hem de bakteri gitmesini engelleyen filtreler bulunur. Böylece cihaz, hasta ve çevre sağlığı korunmuş olur.

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı Nasıl Temizlenir?

Aspiratör cihazlarının temizliğinde birkaç önemli nokta vardır. Özellikle her kullanımdan sonra cihaza mutlaka serum fizyolojik (SF) sıvısı çekilmesi gerekmektedir. Serum fizyolojik yoksa bu işlem temiz suyla yapılabilir. Cihaza SF sıvısı çekilmesiyle vücut sıvılarının geçtiği hortumlar ve kanallar temizlenecektir.

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Cihazın toplama kabı dolduğunda boşaltılıp iyice temizlenmesi gerekir. Evde kullanılan cihazlar için bu işlem normal bulaşık deterjanlarıyla yapılabilir. Temizlik işlemi toplama kabının kapağı için de yapılmalıdır. Kabın dolmasını beklemeden en azından haftada bir temizlenmesinde fayda vardır.

Hastanelerde kullanılan cihazlardaki toplama kaplarının temizliği biraz daha farklı olabilir. Eğer toplama kabı çok kullanılabilir özellikteyse gerekli şekilde sterilizasyon işlemi yapılmalıdır. Otoklavlama veya kimyasal maddelerle sterilizasyon gibi işlemler uygulanabilir. Eğer toplama kabı çok kullanımlık değilse yenisiyle değiştirilmelidir.

Aspiratör cihazlarının hortum seti de temiz tutulmalıdır. Hortum seti tek kullanımlık veya çok kullanımlık olabilir. Uygun şekilde temizlenmeli veya yenisiyle değiştirilmelidir.

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazının Filtreleri Ne Kadar Sürede Değiştirilir?

Aspirasyon (aspiratör) cihazının filtreleri hem cihazın içine bakteri, virüs ve diğer partiküllerin girmesini hem de cihazın motoruna sıvı kaçmasını engeller. Genellikle ayda bir değiştirilir. En geç iki ayda bir değiştirilmesi gerekir. Filtrenin görüntüsünden değişim zamanının geldiği anlaşılabilir. Filtre açık kahverengi olduğunda değişim zamanı gelmiş demektir.