Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 1-7 Mart Yeşilay Haftası

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Yeşilay, ülkemizdeki en köklü sivil toplum kuruluşlarından biridir. 1920 yılından beri faaliyet göstermektedir. Tütün ürünlerinin, alkollü içeceklerin ve uyuşturucu maddelerin kullanımı gibi her türlü bağımlılıkla mücadele etmektedir. Ayrıca, bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişilere ve ailelere destek sağlamaktadır. Yeşilay’ın kurulduğu 1-7 Mart haftası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Farkındalık çalışmaları sadece bu tarihler arasında değil yıl boyu devam eder.

Bu kuruluşun temel amacı, halkın huzurunu, birliğini ve sağlığını olabildiğince korumak ve sağlık kalitesini arttırmaktır. Yeşilay, tütün ve alkol ürünleri kullanımından kurtulmak isteyen kişiler için Sağlık Bakanlığı’yla birlikte ücretsiz hizmetler sunmaktadır. Bu tip hizmetler için özel telefon hatları oluşturulmuştur. Örneğin, Alo 171 hattı sayesinde hastalar, sigara bırakma konusunda psikolojik destek alabilirler. Aile fertlerine, bağımlı kişiye nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili eğitimler de Yeşilay tarafından verilmektedir.

5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğündeki çalışma alanları da çeşitlenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur. Türkiye’de ve dünyada tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranları hızla artmakta, maddeye başlama yaşı gittikçe düşmektedir. Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlar vermektedir. 1-7 Mart Yeşilay Haftası vesilesiyle her türlü bağımlılığın sağlığımıza olan olumsuz etkilerini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
1-7 Mart Yeşilay Haftası https://sesanltd.com.tr/1-7-mart-yesilay-haftasi »