Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 1-7 Mart Yeşilay Haftası

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Yeşilay, ülkemizdeki en köklü sivil toplum kuruluşlarından biridir. 1920 yılından beri faaliyet göstermektedir. Tütün ürünlerinin, alkollü içeceklerin ve uyuşturucu maddelerin kullanımı gibi her türlü bağımlılıkla mücadele etmektedir. Ayrıca, bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişilere ve ailelere destek de sağlamaktadır. Yeşilay’ın kurulduğu 1-7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay gönüllüleri çeşitli faaliyetlerle farkındalık oluşturmaya katkıda bulunur.

Bu kuruluşun temel amacı, halkın huzurunu, birliğini ve sağlığını olabildiğince korumak ve sağlık kalitesini arttırmaktır. Yeşilay, tütün ve alkol kullanımından kurtulmak isteyen kişiler için Sağlık Bakanlığı’yla birlikte ücretsiz hizmetler de sunmaktadır. Bu tip hizmetler için özel telefon hatları oluşturulmuştur. Örneğin Alo 171 hattı sayesinde hastalar, sigara bırakma konusunda psikolojik destek alabilirler. Ayrıca hastanelerdeki sigara bırakma poliklinik hizmetlerine yönlendirilebilirler. Böylece tedavi sağlanabilir. Aile fertlerine, bağımlı kişiye nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili eğitimler de Yeşilay tarafından verilmektedir.

5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur. Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranı artmakta, maddeye başlama yaşı gittikçe düşmektedir. Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlar vermektedir. 1-7 Mart Yeşilay Haftası vesilesiyle her türlü bağımlılığın sağlığımıza olan olumsuz etkilerini tekrar hatırlatmak istiyoruz.