Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Uyku Apnesi Raporundaki AHI Değeri Nedir?

Uyku Apnesi Raporundaki AHI Değeri Nedir?

Günümüzde birçok uyku hastalığı bulunmaktadır. Bunların başında uykuda solunum durmasının sebep olduğu uyku apnesi hastalığı gelir. Uyku apnesinde kişinin üst solunum yolları daralarak nefessiz kalmasına sebebiyet verir.

Detaylı Bilgi İste »

Günümüzde kişiler ilk etapta hastalığı anlamakta zorluk çekerler. Uyku apnesinin belirleyici birkaç belirtisi bulunur. Bunlar:

 • Sıkça uykudan uyanma
 • Bir önceki günü hatırlayamama
 • Yorgun uyanma
 • Gün içerinde uykulu olma
 • Sinirli olma

Bu belirtiler kişiye anormal gelmediği için ilk etapta hastalığı tespit etmek güç olabilir. Ancak kişi bu durumları kendisinde gözlemlediğinde en kısa sürede bir doktora başvurması gerekmektedir.

Uyku apnesi tespitinde öncelikle kişinin durumu doktoru tarafından gözlemlenir daha sonrasında da polisomnografi testi kişiye yapılır. Yapılan bu testte kişinin hangi sıklıkla ve değerde apneye girdiği tespit etmektedir.

Polisomnografi testi kişinin uyku esnasında alınan değerleridir. 4 saatlik bir ölçüm kişinin değerlerini tespit etmekte yeterlidir.

Çıkan sonuçlar doğrultusunda apne ve hipopne tanı koymada bize yardımcı olan en önemli etkenlerdir. Apne uyku esnasında solunum durması, hipopne ise uyku esnasında solunum yavaşlamasıdır. Kişinin 1 saat içerisinde eğer beşten fazla solunumu durmuş ise bu kişiye uyku apnesi tanısı konulmaktadır.

Polisomnografi sonucunda bize yol gösterici bir diğer bulgu ise Apne-Hipopne Indeksidir (AHI). AHI, kişilerin uyku apnesi şiddetini belirtmektedir. AHİ kişinin uyku saatinin apne sayısına bölünmesi ile elde edilir. Yetişkinler için AHİ değerlerini şu şekilde kategorize edebiliriz;

Normal: AHI < 5
Hafif uyku apnesi: 5 ≤ AHI < 15
Orta derecede uyku apnesi: 15 ≤ AHI < 30
Şiddetli uyku apnesi: AHI ≥ 30

Böylelikle kişinin hangi evre uyku apnesi olduğu zaman kaybetmeden tespit edilerek kişi için en uygun tedavi uygulanmaya başlanır.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Ad soyad (gerekli)

  Telefon (gerekli)

  E-posta (gerekli)

  Butona 1 kere basıp bekleyin.