Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Uyku Apnesi Diyabeti Tetikliyor

Uyku Apnesi Diyabeti Tetikliyor

Kaliteli uyku ile vücudun yeterince dinlenmesini sağlamak, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda ortaya koyulan bilimsel veriler uyku problemlerinden kaynaklanan sağlık sorunlarının gün geçtikçe arttığını gösteriyor. Tıpkı uyku apnesinin diyabeti tetiklediği gibi…

Hayatımızın yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiğini düşünürsek, uyku konusunda yaşanan sıkıntıların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini tahmin edebiliriz. Uyku apnesi ile diyabet arasındaki ilişkiyi ele almadan önce, kısaca uyku apnesinden bahsedelim. Uyku apnesi, uyku esnasında nefesin en az 10 saniye süreyle durması olarak tanımlanır. Kandaki oksijen miktarının azalmasına ve karbondioksit miktarının artmasına neden olan uyku apnesi, erkeklerde ve kilolu kişilerde daha sık görülür. Ülkemizde ve dünyada uyku apnesinin görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi sağlıksız beslenmedir. Uyku apnesi, günümüzde toplumun çoğunu ilgilendiren bir hastalık haline gelmiştir.

Uyku apnesi hastalığının birçok sebebi vardır. Hastalığı en olumsuz şekilde etkileyen sebep fazla kilolu olmaktır. Ayrıca boynun kısa ya da kalın olması, alkol ve sigara kullanımı, uyku hapı ya da sakinleştirici ilaç kullanımı, dar hava yollarına sahip olmak gibi faktörler de uyku apnesinin oluşmasına neden olabilir. Bu hastalığın, hayatımızı en çok etkileyen bazı belirtilerini listeleyelim:

  • Yorgun uyanmak, gün boyu yorgun hissetmek ve uyuklamak
  • Horlamak
  • Ağız kuruluğu ve baş ağrısı
  • Gerginlik ve dikkat sorunları
  • Eklem ağrıları

 

Uyku Apnesi Diyabeti Tetikliyor

Kronik hastalıkların çoğu başka hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uyku apnesi nedeniyle yaşanan sağlık sorunları da vücudun dengesini bozmaktadır ve diğer hastalıkları tetiklemektedir. Toronto Üniversitesi’nde Prof. Dr. Tetyana Kendzerska ve ekibi tarafından yapılan çalışmalarda uykuda nefes durmasının, insülin direncine ve leptin düzeyinin artmasına neden olan bir zemin oluşturduğu gözlenmiştir. Kanadalı bilim adamlarının araştırması, uyku apnesi hastalığının metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini ve tip 2 diyabete yol açtığını göstermektedir.

Çalışmayı yapan ekip, uyku apnesi olan 9000’e yakın kişinin sağlık durumunu değerlendirmiştir. On yıldan fazla süren araştırma boyunca, hastaların % 11,7’sinin diyabete yakalandığı görülmüştür. Uyku apnesinin daha ciddi boyutta olduğu hastalarda diyabet riskinin % 30’a kadar yükseldiği ortaya çıkmıştır. Sonuçları, Amerikan Toraks Derneği’nin dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, uyku apnesinin teşhisinden itibaren önlem alınması gerektiğini vurgulamışlardır.

Bu tabloya baktığımızda, toplumda uyku apnesi farkındalığını arttırmak gerektiğini görebiliriz. Bu tip solunumsal hastalıklar başka hastalıklara da neden olabilmektedir ve bu nedenle tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.

Kaynaklar

http://www.thoracic.org/newsroom/press-releases/resources/Kendzerska.pdf

http://www.solunum.org.tr/TusadData/userfiles/file/Horlama_ve_Uyku_Apnesi_Hasta_Brosuru.pdf

http://www.journalagent.com/eurasianjpulmonol/pdfs/SOLUNUM_15_2_135_136.pdf

https://medikalbulut.org/t/tip-2-diyabet-riski-ve-hastalik-surecinde-uykunun-rolu/2281