Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Türkiye’de Diyabet İstatistikleri Ne Durumdadır?

Türkiye’de Diyabet İstatistikleri Ne Durumdadır?

Şu an Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabetli hasta mevcut. Yeterli önlem alınmazsa 2030 yılında bu sayının 12 milyona çıkacağı öngörülüyor. Yapılan istatistik çalışmalarına göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde diyabet hastası sayısı en çok olan ülkeler arasında Türkiye 9. sırada yer alacak. İlk üç sırada ise Çin, Hindistan ve ABD bulunacaktır.

Detaylı Bilgi İste »

Diyabet ile ilgili yapılan çalışmalar ve önemli istatistikler:

Diyabet ülkemizde en az Doğu Anadolu Bölgesinde (%6), en çok ise Güneydoğu Anadolu Bölgesinde (%17) görülmektedir.

Erkeklerde diyabet görülme sıklığı 54 yaşına kadar daha fazladır. 54 ve üstü yaşlarda ise kadınlarda diyabet görülme oranı erkekleri geçer. 55 yaşa kadar erkek nüfusunun yaklaşık %13’ünde bu hastalığa rastlanır.

Diyabet hastalarının sağlıklı insanlara göre %25 daha fazla felç geçirme riski vardır.

Diyabet hastalarının %45’i aynı zamanda böbrek hastasıdır.

Diyabet hastalarının %20’sinde depresyon görülmektedir.

Diyabet hastalarının %30’unda önemli göz problemleri vardır.

Diyabet hastalarında kalp krizi geçirme riski en az %25 artmaktadır.

Diyabetin neden olduğu ölümlerin yarısından fazlası 70 yaşın altında gerçekleşir. Bu ölümlerin %55’ini kadınlar oluşturmaktadır.

Tip 1 diyabet, genellikle çocuk ve ergenlerde daha yoğun görülen diyabet tipidir. Diyabetli vakaların %5-10’unu oluşturur.

Yüksek tansiyon hastası kadınlarda 1.59 kat, erkeklerde ise 1.84 kat daha fazla ihtimalle diyabete yakalanma riski gözlenmektedir.

Diyabet hastalarının, yaklaşık olarak sadece % 55’ine diyabet teşhisi konulmuştur. Hastaların yaklaşık %45’i henüz hastalıklarının farkında bile değildir.

Eğitim seviyesi arttıkça diyabetin görülme oranı azalmaktadır.

Bu veriler biraz moral bozucu olsa da, hastalığı iyi yöneterek bu sorunların çoğunu hiç yaşamadan hayatımızı devam ettirebiliriz. Diyabetin tedavisi olmayabilir ama “çaresiz değilsiniz” ya da başka bir değişle “çare sizsiniz”. Bu hastalık bize seçenekler sunuyor. Uygun olan seçeneği tercih etmek bizim elimizde.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Türkiye’de Diyabet İstatistikleri Ne Durumdadır? https://sesanltd.com.tr/turkiyede-diyabet-istatistikleri-ne-durumdadir »