Tekerlekli Sandalye

Tekerlekli sandalyeler fiziksel bir engeli olan kişiler tarafından kullanılır. Bu ürünler vücudundaki hareket kabiliyeti tamamen veya kısmen olmayan kişiler için hayatı kolaylaştırmaktadır. Farklı ölçülerde tekerlekli sandalyeler vardır. Çocuklar ve yetişkinler için modelleri olduğu gibi obez hastalar için de üretilen modeller mevcuttur.

Tekerlekli sandalyelerin akülü ve manuel olan farklı modelleri mevcuttur. Akülü olanlar da motor bulunur ve bir kumanda vasıtasıyla kontrol edilebilir. Manuel olanları kişi kendisi yönlendirmelidir veya bir refakatçi tarafından kullanılmalıdır.

Tekerlekli sandalye üzerindeki bir hastayı merdivenlerden çıkarmak oldukça zordur. Bu işlem için üretilmiş cihazlar mevcuttur. Tekerlekli sandalyelerle birlikte kullanılan ve merdiven çıkıp inme özelliği olan cihazlar vardır. Bunlar hasta tekerlekli sandalye üzerindeyken rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır. Akülü olan bu cihazlar birçok tip tekerlekli sandalye ile birlikte kullanılabilir. Merdiven çıkma ve inme aparatları şeklinde adlandırılan bu ürünler günümüzde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tekerlekli sandalyelerin farklı özellikte olanları vardır. Örneğin katlanabilir veya lazımlığı olanlar mevcuttur. Aksesuarlar sayesinde ekstra özellikler eklenebilir.

[message_box title=”Tekerlekli Sandalyelerin Çeşitleri” color=”blue”]

Manuel tekerlekli sandalye
Akülü tekerlekli sandalye

[/message_box]

Tekerlekli sandalyelerle yapılan spor dalları da bulunmaktadır. Bu tip aktivitelerde kullanılan ürünler daha hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Özellikle basketbol ile ilgili müsabakalar dikkat çekmektedir. Medikal konuda toplumca en çok bilinen ürün tekerlekli sandalyedir. Farklı birçok hastalık nedeniyle kullanılan ortak medikal ürünlerdendir.

[message_box color=”red”]

Tekerlekli sandalyeleri incelemek için tıklayınız.

Merdiven çıkma ve inme aparatlarını incelemek için tıklayınız.

[/message_box]