Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Tansiyon canlılık üzerinde önemli bir fonksiyonu temsil eder. Kısaca kanın damar çeperlerine yaptığı basınçtır. Bu değerde oluşan değişimler vücudumuzu ciddi anlamda etkileyebilir. Düşük veya yüksek tansiyon birçok hastalığın belirtisi olabilir. Hayati bir fonksiyon olması nedeniyle düzenli olarak ölçülmesi ve takip edilmesi gerekir. Tansiyon ölçümü herkesin bildiği gibi mekanik veya dijital tansiyon aletleriyle yapılmaktadır. Doğru ölçüm sonuçlarını alabilmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

Tansiyon Aleti Çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon ölçümü için kullanılan cihazlar civalı, havalı ve dijital olmak üzere 3’e ayrılır.

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Civalı olan model genellikle hastanelerde kullanılır. Ölçüm hassasiyeti en güvenilir olan çeşit budur. Büyük olduğu için genellikle duvara sabitlenerek veya masa üzerine konularak kullanılır. Civalı modelle tansiyon ölçülürken stetoskoba ihtiyaç vardır. Evde kullanıma pek uygun değildir.

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Havayla çalışan modeller herkes tarafından bilinen manuel tansiyon aletleridir. Mekanik şekilde çalışır. Civalı modelde olduğu gibi tansiyon ölçülürken stetoskoba ihtiyaç duyulur. Havalı veya civalı tansiyon aletleriyle doğru şekilde ölçüm yapabilmek için eğitimini almış olmak gerekir. Evlerde kullanıma uygundur.

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Diğer tansiyon aleti çeşidiyse dijital olanlardır. Bu cihazlar kullanılırken stetoskoba ihtiyaç duyulmaz. Dijital olan modelleri kullanmak için tansiyon ölçümüyle ilgili herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Tamamen otomatik olarak çalıştığı için kullanımı oldukça basittir. Koldan veya bilekten ölçen modelleri vardır. Piyasada bulunan birçok modeli hafıza özelliğine sahiptir. Hafızası olan modeller yapılan ölçümleri geriye dönük olarak gösterir. Dijital olan tansiyon ölçüm cihazları ayrıca nabız değerini de ölçer.

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Evde Tansiyon Ölçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster mekanik isterse dijital tansiyon aleti kullanıyor olun evde tansiyon ölçümü yaparken birkaç detaya dikkat etmeniz gerekir. Bunlara dikkat ederseniz daha doğru ölçüm sonuçları alabilirsiniz.

 • Heyecanlı olmadığınız sakin bir anınızda tansiyon ölçülmesi gerekir. Aksi durumda kan basıncı değeri yani tansiyon normalin üzerinde çıkabilir.
 • Ölçümden 15 dakika öncesine kadar çay, kahve ve sigara gibi ürünleri kullanmamış olmanız gerekir. Bunlar kalp ritimlerine etki eder ve kan basıncında değişikliğe neden olabilirler.
 • Kol çıplakken ölçümün yapılması gerekir. Kıyafet üzerinden yapılan ölçümler doğru olmayacaktır.
 • Cihaz veya manşon kalp hizasında olmalıdır. Bunun nedeni yükseklik farkından dolayı kan basıncının yer çekiminden etkilenmesini önlemektir.
 • Ölçüm esnasında konuşulmamalı, hareket edilmemeli ve normal nefes alıp vermeye devam edilmelidir. Konuşmak ve hareket etmek hem nefes şeklini hem de kan basıncını değiştirecektir. Bu nedenle ölçüm sonuçları doğru olmayabilir.
 • Koldan yapılan tansiyon ölçümlerinde bilekten yapılanlara göre daha doğru sonuçlar alındığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle koldan ölçüm yapan tansiyon aleti kullanmanızı öneriyorum.

 

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

Manuel Tansiyon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Civalı veya havalı tansiyon aletleri mekanik şekilde çalışır. Bunları kullanarak doğru tansiyon ölçümü yapabilmek için eğitimini almış olmak gerekir. Ölçüm sırasında dikkat edilmesi gereken önemli detayları aşağıda belirtiyorum:

 • Dirsek kıvrımının iç tarafında bulunan kol atardamarını işaret ve orta parmağınızın uç kısımları ile hissedip yerini tespit edin.
 • Tansiyon aletinin kola takılan manşonunun içinde bulunan havayı tamamen boşaltın.
 • Manşonu dirsek kıvrımının 2-3 cm üst kısmına yeterli sıkılıkta kola sarın.

Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir?

 • Stetoskobu kulağınıza takın ve stetoskobun diyafram kısmını manşonun içinde kalmayacak şekilde dirsek kıvrımında bulunan kol atardamarının üzerine koyun.
 • Manşonu, puar veya pompa denilen aparatla şişirmeye başlayın. Manometre yani basınç ölçer üzerinden takip ederek basınç değeri yaklaşık 25-35 mmHg olana kadar şişirmeye devam edin.
 • Pompanın üzerinde bulunan musluğu yavaşça açarak manşon basıncını düşürmeye başlayın. Basıncın saniyede 1-2 mmHg seviyesinde düştüğüne emin olun.
 • Basınç düşerken stetoskoptan gelen sesi ve manometredeki değeri takip edin. İlk nabız sesi duyulduğunda, manometrede okunan basınç değeri sistolik basınçtır yani büyük tansiyon olarak ifade edilir.
 • Basınç düşmeye devam ettikçe nabız sesi azalarak duyulmaya devam eder ve bir noktada sesler tamamen kaybolur. Nabız sesinin en son duyulduğu anda manometrede okunan basınç ise diyastolik basınçtır yani küçük tansiyon olarak ifade edilir.
 • Örnek vermek gerekirse büyük tansiyon 132 mmHg ve küçük tansiyon 81 mmHg olarak ölçülebilir.

 

Dijital Tansiyon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Manuel veya dijital tüm tansiyon aletlerinin kullanım kılavuzları mevcuttur. Özellikle dijital tansiyon aletlerinin kullanımı oldukça kolaydır. İster bilekten isterse koldan ölçer tansiyon aleti olsun, standart detaylara ve kullanım kılavuzlarındaki bilgilere uygun şekilde hareket edilmelidir. Aksi halde ölçüm yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Tansiyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilir? https://sesanltd.com.tr/tansiyon-olcumunde-nelere-dikkat-edilir »