Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tansiyon aleti en çok bilinen sağlık ekipmanıdır. Neredeyse her evde bir veya iki adet bulunur. İnsanların her an ihtiyacı olabilen bir medikal cihazdır. Tansiyonla ilgili kronik hastalıklar nedeniyle sürekli olarak veya acil durumlarda geçici olarak kullanılabilir. Tansiyonun sağlığımız açısından çok ciddi bir parametreyi ifade etmesi nedeniyle sürekli kontrol altında tutmak gerekebilir. Tansiyon kısaca kanın damarlar içindeki basıncı şeklinde ifade edilebilir. Tansiyon değerlerindeki değişimler vücudumuzu ciddi şekilde etkilemektedir.

Kullanılan tansiyon aletinin kalitesi ve ölçüm hassasiyeti sağlığımızı direkt olarak etkileyebilir. Düzenli tansiyon ölçümü yapan ve tansiyonunu takip altında tutan kişiler bunun önemini çok iyi bilmektedir. Çünkü düzenli takip yapan kişiler tansiyonlarını ölçerler ve kayıt altına alırlar. Daha sonra bu ölçümleri doktorları ile paylaşırlar. Hekimler kayıt edilen parametreleri yorumlayarak mevcut rahatsızlıkların durumu hakkında tedaviyi planlar. Tedavideki yanlış planlama hastayı daha kötü bir duruma sokabilir. Bu nedenle tercih edilecek tansiyon aletinin kalitesi ve güvenilirliği çok önemlidir.

Tansiyon aletinin iki çeşidi vardır. Birisi manuel diğeri dijital olan modeldir. Bu yazımızda kullanımı daha kolay olduğu için dijital tansiyon aletleri üzerinde duracağız. Tansiyon aletleri piyasadaki diğer tıbbi cihazlarla karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlıdır. Evde kullanılabilen dijital cihazların piyasa fiyatı 40 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. İyi kalitede bir cihaz tercih ederseniz uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Düşük kalitedeki ürünleri 2-3 gün kullandıktan sonra çöpe atma ihtimaliniz çok yüksektir.

Ölçüm doğruluğu test edilmemiş bir tansiyon aletinin kullanılmaması gerekir. Yanlış ölçümler nedeniyle tedavi süreci olumsuz etkilenebilir. Ayrıca bu durum yanlış ilaç kullanımına da sebep olabilir. Kendini ispatlamış, bilinen markaların ürünlerini tercih etmek bu riskleri en aza indirecektir. Bu konuda uzman bir satıcıdan bilgi alarak ihtiyacınız olan özelliklerde tansiyon aletini tespit etmelisiniz.

Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tansiyon aletlerinde genel olarak bazı ek özellikler bulunmaktadır. Nabız özelliği şuan piyasadaki tüm dijital tansiyon aletlerinde mevcuttur. Bazı modeller düzensiz kalp atışlarını da tespit edebilmektedir. Ayrıca, hafıza özelliği olan modeller de vardır. Bunlar yapılan ölçümleri kayıt altına alır. İstenildiği zaman ekranından veya bilgisayar üzerinden ölçüm bilgilerine ulaşılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle ölçümleri internet üzerinden direkt olarak hekimin bilgisayarına gönderebilen modellerde üretilmiştir.

Dijital tansiyon aleti alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunları aşağıda listeleyelim:

 • Bu tip cihazlar uzman bir satıcı firmadan alınmalıdır.
 • Cihazın markası kendini ispatlamış ve bilinen bir marka olmalıdır.
 • Üretim yerine dikkat edilmelidir. Hangi ülkede üretildiği kalite standartları açısından ipucu verir.
 • Çok ucuz tansiyon aletlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Koldan veya bilekten ölçen iki çeşit dijital tansiyon aleti vardır. Koldan ölçen tansiyon aletleri daha doğru sonuç vermektedir.
 • Alacağınız ürünün paketi yıpranmış veya yırtılmış olmamalıdır.
 • Cihaz daha önceden kullanılmış veya yıpranmış olmamalıdır.
 • Paket içinde kullanım kılavuzu ve garanti belgesi olmalıdır.
 • Kullanım kılavuzunda belirtilen pakete dahil aksesuarları eksiksiz olmalıdır.
 • Ürünün paketi üzerinde markası, modeli, üretim yeri, tıbbi ve teknik bilgileri bulunması gerekir.
 • Ürünün UBB kodu olmalıdır ve Sağlık Bakanlığı’nın Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olmalıdır.
 • Koldan ölçen tansiyon aletlerinin çeşitli boylarda manşonları (kola takılan bölüm) vardır. Kol ölçüsüne göre uygun manşon boyu tercih edilmelidir. Manşon boyunun ürünün paketi üzerinde belirtilmiş olması gerekir.
 • Kalp atışlarında düzensizlik yani aritmi varsa tercih edeceğiniz tansiyon aletinin bunu tespit edebiliyor olması gerekir.
 • En az 2 yıl garantisi olan, faturalı ve orijinal ürünler tercih edilmelidir.