Süt Pompası

Anne sütü, bebeğin gelişimini tamamlaması için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Sindirimi kolaydır, mineral, vitamin ve protein açısından oldukça zengindir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri içermektedir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı dayanıklı olmasını sağlar, böylece hastalığa yakalanma riski azalır. Anne sütüyle beslenme süresi ne kadar uzun olursa bebeğin gelişimi ve büyümesi daha sağlıklı olacaktır. Uzmanlar tarafından en az altı ay olmak üzere iki yaşına kadar anne sütü önerilir. Ayrıca anne ile bebeğin iletişim kurmasını sağlayacak en önemli etkenlerden biridir. Çünkü bebek ile anne arasındaki en iyi etkileşim emzirme esnasında gerçekleşir. Ancak emzirme mümkün değilse bebeğin anne sütüyle beslenmesi süt pompası denilen cihazlarla sağlanabilir.

Emzirme işlemi anne ve bebeğe birçok olumlu katkı sağlar ancak bazı özel durumlarda annenin bebeğini emzirmesi mümkün olmayabilir. Annelerin sıklıkla yaşadığı birkaç emzirme sorunu vardır. Meme ucunun bebeğin emmesine uygun olmaması ya da bebeğin meme ucunu ağzında tutamaması bunlardan bazılarıdır. Ayrıca annenin sütünün az gelmesi gibi bir sorun varsa bebeğin emme isteği azalabilir. Böyle durumlarda süt pompası kullanmak anneye kolaylık sağladığı gibi bebeğin de anne sütüyle beslenmesine olanak tanır.

Çalışan anneler bebeklerini emzirmeleri gereken sırada başka yerde olmak zorunda kaldığı için süt pompasıyla sütünü sağıp saklayabilir. Uygun zamanda bebeğinin yanına giderek daha önceden sağdığı sütle bebeğini besleyebilir. Anne sütünün bebeğin o anki ve gelecekteki sağlığına olan katkıları bilindiği için bebeğinin yanında olamayan anneler bu şekilde çözüm bulabilir. Sağılan anne sütü, süt saklama poşetine konularak derin dondurucuda uzunca bir süre sorunsuz muhafaza edilebilir. Annenin emziremediği veya bebeğin yanında başka bir yakınının olduğu durumlarda emzirme destekleyici sistem kullanarak bebeğin, emme refleksini kaybetmeden anne sütüyle beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.

Süt Pompası

Anne bebeğini emzirdikten sonra meme içindeki kanallarda kalan süt çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıkların başında yüksek ateş ve göğüste ağrı gelmektedir. Süt kanallarının tıkanarak iltihaplanması olarak adlandırılan mastit (meme iltihabı) rahatsızlığı da oluşabilir. Bu sorunları yaşayan anne, sıcak su terapisi ve masaj uygulaması haricinde, kalan sütünü sağarak da vücudunda oluşan olumsuz belirtileri hafifletebilir.

Annelere büyük kolaylık sağlayan süt pompaları manuel ve elektrikli olarak ikiye ayrılmaktadır. Elektrikli olanların, pil veya bataryayla çalışan çeşitleri de mevcuttur. Manuel ve elektrikli cihazları birbirinden ayıran en önemli fark elektrikli cihazlarda emiş gücünün ayarlanabilmesidir. Manuel olanların vakumu el yordamıyla sağlanır. Bebeğin emme davranışına uygun şekilde vakum sağlamak gerekir. Aksi halde süt kanalları zarar görebilir ve anne sütü daha da azalabilir. Elektrikli olanlarda ise vakum şekli bebeğin emme davranışına göre ayarlanmıştır. Vakum gücü ve sıklığı cihaz üzerinden ayarlanarak rahatlıkla kullanılabilir. Manuel ya da elektrikli fark etmeksizin süt pompalarının çalışma prensipleri aynıdır. Her ikisi de “vakumlama ve serbest bırakma” metoduyla sağılan sütü bir hazne içerisinde biriktirir. Bu cihazlardan, ilk birkaç kullanımda verim alamayabilirsiniz ancak deneme yaptıkça çok kolay bir şekilde sağım yapıldığını göreceksiniz.

Anneler süt sağım işlemini rutin olarak yaptığı için her seferinde aynı verimi almak mümkün olmayabilir ve sağılan süt miktarı farklılık gösterebilir. Kişinin üşümeyeceği sıcak bir ortamda bir süre bekledikten sonra sağım yapılması ve bu işlem için sabah erken saatlerin tercih edilmesi daha fazla süt elde etmeyi sağlayabilir. Ayrıca bebeği emzirdikten hemen sonra süt pompasıyla sağım yaparak anne sütü biberonda biriktirilebilir ve bebeğin bir sonraki beslenmesinde kullanılabilir. Verimli şekilde süt gelmesi için en önemli etken annenin stresten uzak bir yaşama sahip olmasıdır.

Süt pompası seçerken anne ve bebeğin sağlığına zarar gelmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle sütün sağıldığı esnada cihazın emme gücüne bağlı olarak dokuların zarar görmemesi gerekir. Emme kuvvetinin iyi ayarlanmış ve annenin sütünün azalmaması için vakum şeklinin bebeğin emme refleksine benzer olması; cilde temas eden parçaların kızarıklık veya tahrişe neden olmaması gerekir. Bunlar dışında, cihaz ve aksesuarları bebeğin gelişimine zarar veren BPA veya BPS gibi kimyasal maddeleri içermemelidir. Yanlış bir ürün alıp kendinize ve bebeğinize istemeden de olsa zarar vermemek için kalitesini ispatlamış markaların ürünlerini tercih etmenizi öneriyorum.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.