Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Solunum Cihazı Nedir?

Solunum cihazları, nefes almakta sorun yaşayan hastalarda kullanılan tıbbi cihazlardır. En basit şekliyle böyle tanımlanabilir. Ancak bu cihazlar yaptığımız tanım kadar basit değildir. Solunum cihazları, ileri teknolojiyle üretilmekte ve birçok akademik çalışmaya konu olmaktadır. Bu cihazlar kısıtlı solunuma destek olabildiği gibi hiç nefes alamayan hastaların yaşamlarına devam etmelerini de sağlayabilir. Kronik hastalıklarda veya acil durumlarda kullanılabilen farklı çeşitleri vardır. Cihazlar genellikle hastanelerde ve ambulanslarda kullanılır. Teknolojinin ilerlemesiyle son 20 yıldır evde bakılan hastalar için de tercih edilmektedir. Bu sayede hastaların tedavileri ve bakımları evde sürdürülebilir hale gelmiştir. Bu durum hem devletlerin hem de ailelerin maddi ve manevi yükünü azaltmaktadır.

Detaylı Bilgi İste »

Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir?

Solunum cihazlarının fonksiyonlarına ve özelliklerine göre birkaç farklı çeşidi vardır. Bu cihazlar hastanın durumuna ve ihtiyacına göre tek başına veya birkaç tanesi birlikte kullanılabilir. Solunum cihazlarının çeşitleri şunlardır:

 • Mekanik Ventilatörler
 • CPAP-BPAP Cihazları
 • Oksijen Konsantratörleri
 • Oksijen Tüpleri
 • Nebülizatörler

Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Mekanik Ventilatörler

Solunum cihazlarına genellikle mekanik ventilatör veya respiratör denir. Bu cihazlar solunum güçlüğü çeken hastaya yapay bir şekilde destek olur. Solunum fonksiyonlarını tamamen kullanamayan hastalara ise solunum sağlar.

Yaşamsal bir faaliyet olan solunum herhangi bir sebeple sekteye uğrarsa yapay olarak solunum sağlayan mekanik ventilatörler kullanılabilir. Bu cihazlar mekanik ventilasyon adı verilen yapay solunum işlemini sağlayan tıbbi cihazlardır.

Mekanik ventilatörler yaklaşık 120 yıldır üretilmektedir. 1980 yılından itibaren mikroişlemcilerle çalışan ventilatörler hızla yaygınlaşmaktadır. Basınç kontrollü, basınç destekli, hacim kontrollü veya hacim destekli gibi yeni solunum modlarıyla günümüzde üretilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha iyi cihazlar ortaya çıkmaktadır. Yeni sensörler ve elektronik işleyiciler sayesinde bebeklerden yetişkinlere kadar güvenle kullanılabilir hale gelmiştir. Çeşitli solunumsal parametreler cihazların üzerinden ayarlanabilir. Bu sayede solunum desteğine ihtiyaç duyan birçok hastaya uygulanabilir. Günümüzde özellikle yoğun bakım hekimliğindeki hızlı gelişmeler mekanik ventilasyon uygulamasını tedavinin ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir.

Bu cihazlar birkaç farklı şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi non-invaziv yöntemle yani maske ile kullanımdır. Diğeriyse invaziv yöntemle yani solunum yolunun içerisine kanül veya benzeri aparatlar ile girerek kullanımdır. Endotrakeal tüp veya trakeostomi kanülü ile kullanım invaziv yöntemdir.

Mekanik Ventilatör Çeşitleri
 • Ev Tipi Mekanik Ventilatör
 • Transport Mekanik Ventilatör
 • Yoğun Bakım Mekanik Ventilatörü

CPAP-BPAP Cihazları

CPAP-BPAP cihazları uyku apnesi (OSAS veya CSAS) gibi üst solunum yolu hastalıklarının ya da KOAH gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu cihazların hepsinin genel adı CPAP cihazıdır. CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) cihazı sürekli olarak pozitif yönlü solunum yolu basıncı üretir.

CPAP ve OTOCPAP cihazları uyku apnesi hastalarının tedavisi için geliştirilmiştir. Hastaların üst solunum yollarını sürekli olarak açık tutarak horlamayı ve solunum durmalarını önler. Bu tip cihazlar her uykuda kullanılmalıdır. Kişide uyku apnesiyle birlikte akciğer hastalıkları da mevcutsa BPAP veya BPAP ST cihazlarının kullanılması gerekir. Eğer hastanın vücudunda oksijen yetersizliği de söz konusuysa bu cihazlarla birlikte oksijen konsantratörleri veya oksijen tüpleri kullanılarak oksijen desteği sağlanmalıdır.

İki seviyeli pozitif solunum yolu basıncı üreten cihazlara BPAP denir. Bu cihazlar non-invaziv (maske ile) kullanım için geliştirilmiştir. BPAP kullanımında nefes alırken ve verirken kişiye farklı hava basınçları uygulanır. IPAP kişi nefes alırken, EPAP ise kişi nefes verirken uygulanan basınç değerleridir. EPAP değeri, IPAP değerinden küçük olmalıdır. Böylece akciğerlerde tedavi amaçlı basınç farkı oluşturulabilir. BPAP ve BPAP ST cihazları kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akut veya kronik solunum yetmezliği, pnömoni ve astım gibi rahatsızlıkların tedavi süreçlerinde kullanılabilir. BPAP ST AVAPS, OTOBPAP ve ASV cihazları da çeşitli akut veya kronik solunum rahatsızlıklarında tercih edilebilir.

CPAP-BPAP Çeşitleri
 • CPAP Cihazı
 • OTOCPAP Cihazı
 • BPAP Cihazı
 • BPAP ST Cihazı
 • BPAP ST AVAPS Cihazı
 • OTOBPAP Cihazı
 • ASV Cihazı

Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Oksijen Konsantratörleri

Uzun veya kısa süreli oksijen tedavisi için oksijen konsantratörleri kullanılabilir. Bu cihazlar tek başına uygulanabildiği gibi diğer solunum cihazlarıyla birlikte de uygulanabilir.

Oksijen konsantratörleri moleküler sieve (moleküler elek) sistemi sayesinde ortam havasındaki gazları ayrıştırır ve %95 (± 3) saflıkta oksijen gazı üretir. Bu yöntemle üretilen oksijen gazı sağlığa uygundur. Kişi herhangi bir sebeple oksijen desteğine ihtiyaç duyuyorsa oksijen konsantratörlerini kullanarak solunum güçlüğünü giderebilir.

Uyarı: Hiçbir oksijen cihazına ateş, makine yağı, petrol ürünleri ve yağlı sabunlar ile yaklaşmayın!

Oksijen konsantratörü tarafından atmosferden emilen hava, öncelikle filtreden geçirilir. Böylece hava, bakteri ve tozlardan arındırılır. Sonra basınçlı bir şekilde moleküler elek sistemine gönderilir. Moleküler elek sisteminde azot gazı tutulur ve oksijen gazının geçmesine izin verilir. Geçişine izin verilmeyen nitrojen (azot) gazı egzoz sistemi sayesinde belirli aralıklarla cihazdan dışarı atılır. Oksijen gazı ise bir haznede biriktirilir ve uygun basınca ulaştığında kullanıcıya gönderilir. Kullanıcının ihtiyacı olan oksijen miktarı cihaz üzerindeki flowmetre ile ayarlanabilir. Oksijen konsantratörlerinin hepsinin genel çalışma sistemi bu şekildedir.

Oksijen Konsantratörü Çeşitleri
 • 3L/dk Oksijen Konsantratörü
 • 5L/dk Oksijen Konsantratörü
 • 10L/dk Oksijen Konsantratörü
 • Kişisel Oksijen İstasyonu
 • Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Oksijen Tüpleri

Tıbbi amaçlı kullanılan solunabilir oksijen gazının, basınçlı bir şekilde doldurulduğu tüplere oksijen tüpü denir. Bu tüpler yüksek basınca dayanıklı şekilde üretilmiştir. Oksijen tüpünün içerisindeki gaz yüksek basınçtan dolayı sıvı haldedir. Kullanım esnasında gaza dönüşür. 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 27, 40 ve 50 litre hacimli oksijen tüpleri mevcuttur.

Oksijen tüplerinde bulunan oksijen gazının yoğunluğu yaklaşık %98’dir. Buna karşın oksijen konsantratörleri yaklaşık %95 yoğunlukta oksijen gazı üretir. Bu fark kullanım etkinliğini değiştirmez. Ancak bazı kullanıcılar oksijen tüpü kullandıklarında, oksijen konsantratörüne göre daha çok rahatladıklarını söylemektedir.

Oksijen tüpleri yüksek basınca dayanıklı olarak üretilir. Düşme veya çarpma gibi olaylarda patlama riski yoktur. Genel olarak da patlama riski yok denecek kadar azdır. Ancak oksijen tüpünün bulunduğu ortamda yangın çıkarsa patlayabilir.

Uyarı: Hiçbir oksijen cihazına ateş, makine yağı, petrol ürünleri ve yağlı sabunlar ile yaklaşmayın!

Hastalar, oksijen tüpünün içinde bulunan yüksek basınçlı oksijeni doğrudan kullanamaz. Tüpe uygun manometrelerle basınç düşürülür ve sağlığa uygun seviyeye getirilir. Manometrelerin üzerinde flowmetre dediğimiz akış ölçerler vardır. Hastanın ihtiyacı olan oksijen miktarı flowmetre ile ayarlanabilir. Ayrıca, oksijen gazının nemlendirilmesi için bazı manometrelerin üzerinde su kabı da bulunabilir.

Oksijen spreyleri, hafif olmaları ve küçük boyutları sayesinde kolaylıkla taşınabilir. Yaklaşık 150-200 gram arasındadır. Stresin ve yorgunluğun giderilmesinde kullanılabildiği gibi oksijen yetersizliğinde de kullanılabilir. Fiziksel dayanıklılığı arttırdığı için sporcular tarafından tercih edilmektedir. Solunum yetmezliği nedeniyle acil durumlar için hastaların yanında bulundurulabilir. Kullanım için özel bir alet ya da aparat gerektirmez. Her yerde ve her zaman kolayca uygulanabilir.

Oksijen Tüpü Çeşitleri
 • Vanalı Alüminyum Oksijen Tüpü
 • Vanalı Çelik Oksijen Tüpü
 • Pin Index Alüminyum Oksijen Tüpü
 • Pin Index Çelik Oksijen Tüpü
 • Taşınabilir Oksijen Spreyi
Medikal Tüp Manometresi Çeşitleri
 • Pin Index Medikal Tüp Manometresi
 • Vanalı Medikal Tüp Manometresi

Nebülizatörler

Nebülizatörler, sıvı formdaki ilaçları aerosol haline getirir. Bu sayede ilaçların solunum yoluyla alınabilmesini sağlar. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birçok ilaç nebülizatörler ile kullanılabilir hale gelmiştir. Bu cihazlar özellikle solunum ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hem kısa süreli hem de uzun süreli tedaviler için uygundur. Sadece ilaç ya da hem ilaç hem su buharı ya da sadece su buharı verebilen birkaç çeşidi mevcuttur.

Nebülizatör Çeşitleri
 • Kompresörlü Nebülizatör
 • Mesh Nebülizatör
 • Ultrasonik Nebülizatör

Solunum Cihazları Nasıl Kullanılır?

Solunum cihazlarının kullanımı teknik detaylar içerir. Özellikle acil durumlarda yapılan solunum cihazı uygulamaları hayat kurtarır. Bunun dışında kronik hastalıklarda da tedavi amacıyla kullanılabilir. Solunum tedavileri sayesinde hastaların yaşam süreleri uzatılabilir. Hayati bir konu olduğu için solunum cihazlarının ayarlarına hekimler karar vermelidir. Cihazların parametreleri hastanın durumuna uygun şekilde yapılmalıdır. Ayrıca bazı hastalar iyileşerek solunum cihazlarından tamamen ayrılabilir. Solunum cihazından ayrılan hastanın kendi solunumunu rahatça yapabiliyor olması gerekir.

Solunum cihazlarının kullanımında önemli olan diğer konu ise alarm limitlerinin doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Aksi halde cihazlar gereksiz yere alarm verebilir ve çevresindekileri panik durumuna sokabilir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Solunum Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tedavilerde Kullanılır? https://sesanltd.com.tr/solunum-cihazlarinin-cesitleri-nelerdir-hangi-tedavilerde-kullanilir »