SGK Kaç Yılda Bir CPAP Maskesi Ödemesi Yapar?

CPAP-BPAP maskeleri, kullanılan cihazlar kadar önemlidir. Maskeler yüze temas ettiği için, bunlarla ilgili yaşanan sorunlar tedavi sürecini olumsuz şekilde etkiler. Bu maskeler sağlığa uygun silikon veya jel gibi maddelerden üretilmiştir. Cildimizden salgılanan vücut sıvıları nedeniyle kullandığımız maskeler bir süre sonra yıpranmaktadır. Özellikle jel maskeler silikonlara göre daha hızlı şekilde yıpranır. Silikon olanlar daha dayanıklıdır. Maskenin yıpranması hava kaçağına neden olacağı için cihaz kullanımını olumsuz şekilde etkileyecektir. Ayrıca cilt üzerinde kızarıklığa sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda burun üzerinde veya yüzde yaralara neden olabilir. Maskelerin temizliği düzenli olarak yapılırsa yıpranma süresi uzamaktadır. Her ne şekilde olursa olsun belirli sürede maskenin yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir.

Maskelerin piyasa fiyatları oldukça değişkendir. Çoğu marka yurt dışından geldiği için maliyetleri yüksektir ve bu da piyasa fiyatlarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Eğer doktordan rapor ve reçete alırsanız SGK’nın ödeme desteğinden faydalanabilirsiniz. SGK güncel olarak yılda bir kere CPAP maskesi için ödeme desteğinde bulunur. Her yıl bu ödemeden faydalanma hakkınız yeniden doğmaktadır.

SGK sadece maske için değil aynı zamanda solunum devresi (hortum) için de ödeme desteğinde bulunmaktadır. SGK, maskelerin tipine ve özelliğine göre farklı ödemeler yapmaktadır.

Örnek: Cihazı satın aldığınız fatura tarihi 15.12.2015 olsun. Bundan 1 yıl sonra yani 15.12.2016’da ve sonrasında yeni maske ve solunum devresi (hortum) alarak SGK ödemesinden faydalanabilirsiniz. Diyelim ki yeni maske ve hortumu da 15.12.2016’da değil de iki gün sonra yani 17.12.2016’da aldınız. Bir sonraki maske ödemesi hakkınızı 17.12.2017’de ve sonrasında kullanabilirsiniz.

SGK ödemesinden faydalanmak için 01.07.2017 tarihinden önce rapor, reçete, fatura ve ürün evraklarıyla birlikte bireysel olarak SGK’ya başvurmanız gerekiyordu. Öncesinde maske ve hortum bedelini medikal firmaya ödüyordunuz sonrasında SGK’ya başvuru yapıyordunuz ve SGK sizin hesabınıza geri ödeme yapıyordu. Bu sistem artık 01.07.2017 tarihinden itibaren geçerli değil.

Yeni sistemde öncelikle SGK anlaşmalı bir medikal firmaya başvuru yapmalısınız. Firma yetkilisi rapor ve reçetenizi kontrol edecek ve evraklarınızda hata veya eksik yoksa ihtiyacınız olan maskeyi size teslim edecektir. SGK eskiden vatandaşa yaptığı ödemeyi artık anlaşmalı olan medikal firmaya yapacaktır. Ürünün fiyatı SGK ödemesinden yüksekse, çıkan farkı medikal firmaya ödeyerek maske ve hortumu alabilirsiniz. Evraksal işlemler medikal firma tarafından MEDULA sistemi üzerinden yapılmaktadır. MEDULA evrakları hazırlanırken hasta veya hasta yakınından imza alınmaktadır.

MEDULA sistemiyle SGK’ya evrak gönderildiğinde eğer rapor ve reçetede hata varsa evraklar geri dönmektedir. Bu durumda hatalı işlemlerin düzeltilmesi için doktorunuza tekrar başvurmanız gerekebilir.

SGK’dan ödeme desteği alabilmek için heyet raporunuz ve doktorunuz tarafından düzenlenmiş reçeteniz olması gerekir. Eğer raporu özel hastaneden alıyorsanız hastanenin bu konuda SGK ile anlaşma yapmış olduğundan emin olmalısınız.

Rapor üzerinde “Tanı/Teşhis”, “ICD Kodları”, “Karar” ve “Sut Kodları” gibi bilgilerin detaylı olarak bulunması gerekir. Reçete üzerindeyse “Tanı/Teşhis”, “Protokol Numarası”, “Ürün Adları”, “Kullanım Miktarları” ve “Sut Kodları” gibi bilgilerin detaylı olarak bulunması gerekir. Rapor ve reçete üzerinde eksik bilgiler olduğunda SGK ödeme yapmamaktadır. Doktorunuza tekrar başvuru yaprak bu eksikleri tamamlamanız gerekecektir.

Aşağıda bulunan rapor ve reçete örneklerini inceleyebilirsiniz:

Rapor Örneği

SGK Kaç Yılda Bir CPAP Maskesi Ödemesi Yapar?

 

Reçete Örneği

SGK Kaç Yılda Bir CPAP Maskesi Ödemesi Yapar?