SGK Cihaz Temini Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hastalara ihtiyaçları olan tıbbi ürünler konusunda belli miktarda geri ödeme yapmaktadır.

Tıbbi ürünlerin geri ödemesinin alınabilmesi için hastanın veya yakınının hastaneden çıkarılan sağlık kurulu raporu ve reçetesiyle birlikte bağlı bulunduğu SGK’ya başvurması gerekmektedir.

Başvuru yapılan tıbbi ürün, iadeli cihazlar ile ilgiliyse iki farklı yol izlenir;

1- Kurumun stoklarında ikinci el tıbbi cihazlar varsa hastanın kullanması amacıyla teslim eder.
2- Kurumun stoklarında yoksa ihtiyaç olan tıbbi cihaz için tıbbi uygunluk verilir ve rapora “Depo Mevcudu Yoktur” şeklinde bir ibare eklenir. Bu şekilde, cihazlar sigortalı tarafından satın alınabilir ve gerekli evraklar SGK’ya teslim edildiğinde belli miktardaki geri ödeme bir süre sonra alınabilecektir. Bu durumda hasta veya yakınları ilgili cihazları kendi tercih ettikleri medikal firmadan temin edebilir.

Sigortalının alacağı geri ödeme miktarı ürünlere göre değişmektedir. SGK tarafından belirlenen bu rakamlar “SUT Tebliği”nde yayınlanmaktadır.

Tüm medikal ürünler geri ödeme kapsamında değildir. Bazıları Medula sistemine tabidir. Özellikle sarf malzemeler Medula sistemi tarafından direkt olarak medikal marketlere ödenmektedir. Rapor ve reçetenizle SGK anlaşmalı bir medikal markete giderek ürünlerinizi tedarik edebilirsiniz. Bu sistemde SGK hastaya veya hasta yakınına ödeme yapmamaktadır. Bunun yerine anlaşmalı olan medikal markete ödeme yapmaktadır.