Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Sağlık Sektöründe Teknoloji ve İletişim

Sağlık Sektöründe Teknoloji ve İletişim

Yaşam için hayati unsurlar arasında teknoloji ve iletişim yer alıyor. Bu iki önemli kavramın sağlık sektörü açısından neler ifade ettiğini değerlendirmek istiyorum.

Sağlık alanında gerçekleşen yenilikler, doğrudan doğruya bireyleri etkiliyor. Sağlık teknolojilerinin gelişimi hastaların hayatını kolaylaştırıyor ve daha iyi tıbbi bakım almalarına yardımcı oluyor. Geliştirilen tanı ve tedavi becerilerinin ve teknolojik çalışmaların toplum bilgisine sunulması için iletişim kanallarına ihtiyaç duyuluyor. Sağlıkta iletişim ve teknoloji ilişkisinin önemini tam da burası oluşturuyor.

Sağlık Sektöründe Teknoloji ve İletişim

Sağlıkta İletişimin Temel Amacı Nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle iletişim gün geçtikçe kolaylaşıyor. Teknoloji de bu sayede hızlanarak gelişimini sürdürüyor. Teknoloji ve iletişim birbirini döngüsel olarak bu şekilde etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle bu iki sistem durdurulamaz bir şekilde hızla gelişiyor. İletişim kanalları gün geçtikçe çoğalıyor ve bilgi çok hızlı bir şekilde yayılarak küresel ölçekli hale geliyor. İnsanlar artık interneti kullanarak sağlık sorunları hakkında detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Farklı birçok platformdan edindiği bilgileri süzgeçten geçirerek ve karşılaştırarak doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar.

İnternette bulunan bilgi kaynaklarının çoğu bilimsel ve deneysel süreçlerden geçirilerek oluşturulmadığı için internetten edinilen bilgiler sorgulanmadan kabul edilmemelidir. Konunun uzmanlarıyla iletişime geçerek ve birkaç farklı kaynaktan bilgileri karşılaştırarak doğrulama yapılmalıdır. Bu durum internetten ulaşılan her bilgi için geçerlidir. Özellikle konu sağlık olunca daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Sağlıkta iletişimin birkaç temel amacı vardır. Bunlar birkaç maddede özetlenebilir:

  • Sağlık çalışanları arasındaki iletişimi arttırmak
  • Sağlık kurumlarının örgütsel işleyişini doğru kurgulamak
  • Hasta ve doktor arasındaki etkileşimi arttırmak
  • Bilgi üretmek
  • Sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerin topluma tanıtılması

 

Her nedense çoğunlukla hastayla olan iletişim süreçlerinde sorunlar oluşuyor. Bu durumun birkaç nedeni var. Sağlık çalışanının hastaya veya hasta yakınına olan yaklaşımında problemler olabiliyor. Ya da bunun tam tersi hastanın veya hasta yakınının sağlık çalışanına karşı yaklaşımında sorunlar olabiliyor. Her iki şekilde de doğru bir iletişim süreci sağlanamıyor ve bilgi aktarımı gerçekleşemiyor. Hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının birbirlerine olan geri bildirimlerinde aksaklık veya yanlış anlaşılmalar oluşuyor. Bu da tedavi sürecini olumsuz olarak etkiliyor.

Sağlık Sektöründe Teknoloji ve İletişim

Sağlıkta Teknolojik İmkanlar

Günümüzde medikal alanda birçok yenilik ortaya çıkıyor ve bunların hedef kitleye hızlı şekilde ulaştırılması için iletişim kanallarının çok iyi kullanılması gerekiyor. Tanı ve tedavi süreçlerini daha iyi hale getiren teknolojik gelişmeler yaşam kalitesini arttırdığı için büyük önem ifade ediyor.

En basit örnek olarak; tekerlekli sandalye kullanan bir hastanın merdiven çıkma ve inme gibi sorunlarına pratik çözüm sağlayan teknolojilerin duyurulması, kişinin yaşam kalitesine ve onun refakatçilerine önemli bir katkı sağlar. Bu tip hayatı kolaylaştıran teknolojilerin geliştirilmesi ve bunların maliyetlerinin düşürülerek herkese ulaştırılması insanlık adına çok önemlidir.

Sağlık Sektöründe Teknoloji ve İletişim

Mobil Sağlık

Mobil teknolojiler çok hızlı geliştiriliyor ve çok yoğun olarak kullanılıyor. Artık herkes akıllı cep telefonlarından istedikleri zaman ve istedikleri yerden internet üzerinden birçok hizmetten anında faydalanabiliyor. Bu durum sağlık alanında da bu şekilde. Örneğin, geliştirilen mobil aksesuarlar ve yazılımlar sayesinde spor yaparken kaç adım attığımız veya kaç kalori yaktığımızı otomatik olarak kayıt altına alabiliyoruz. Artık kalp atışı, EKG, tansiyon ve kan şekeri gibi tıbbi ölçümleri de mobil cihazlardan yapabiliyoruz. Kayıt altına alınan parametreler anlık olarak hekimlere ulaştırılabiliyor ve acil durumlarda uzaktan sağlık hizmeti alınabiliyor.

Doktorlar tarafından kullanılan mobil teknolojilerle, hekimler uzaktan hastanın tıbbi parametrelerini veya raporlarını inceleyebiliyor ve yorum yapabiliyor. Hatta çok hassas robotlar sayesinde hastane dışındayken ameliyatlara katılabiliyorlar. Bunlar mobil teknolojilerin gücünü ortaya koyuyor.

Sonuç

Sonuç olarak şunları ifade etmek istiyorum. Bugün mobil uygulamalar sayesinde hasta ve doktor arasındaki iletişim daha kolay bir hale getirildi. Modern şehir hastanelerinin sayısının artması sağlık hizmetlerinin halkın geneline ulaştırılmasını kolaylaştırdı. Eğitimli sağlık çalışanlarının olması ve bunların gelişimlerine sürekli katkı sağlanması toplumun sağlık açısından kendini daha çok güvende hissetmesini sağlıyor. Teknolojik sağlık cihazlarının evlerimize kadar girmesi hastalık süreçlerini bir nebze de olsa daha kolay geçirmemizi sağlıyor.