Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Evde sağlık hizmetleri konusu geçici veya kalıcı rahatsızlıklar yaşayan ve evde bakılmaya ihtiyaç duyan birçok kişiyi ilgilendirmektedir. Hastaların evlerinde bakılıyor olması hastalar ve aileleri için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Bazı zorunlu ihtiyaçlar aileleri maddi ve manevi olarak kötü durumlara sürükleyebilmektedir. Bu süreci kolaylaştırmak ve olumlu hale dönüştürmek için Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu evde sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir.

Bu konuda ailelerin birkaç şekilde desteğe ihtiyaçları olmaktadır. Değişen yönetmelikler, kurumlar ve/veya yönetmelikler arasındaki çelişkiler, bazı kurum veya sorumluların değişik şekildeki uygulamaları ve benzeri sebeplerle evde sağlık hizmetlerinin verimli şekilde alınması zorlaşmaktadır. Bu sebeple yönetmeliklerdeki değişiklikleri sürekli araştırarak takip etmek gerekir.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Tarafından Evde Sağlık Hizmetlerinin Sunulmasına Dair Yönetmelik

Yönetmeliği İncele »

Evde sağlık hizmetleri ve aile hekimliği yönetmelikleri de tam olarak birbirleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle aile hekimliğinin evde sağlık hizmetlerine katkısı yeterli derecede olmuyor. Aile hekimleri bazı durumlarda hastaları evlerinde ziyaret ediyorlar ancak bu durum rutin şekilde devam etmiyor. Özellikle evde sağlık hizmetlerinin verildiği bölgelerde aile hekimleri bu konudan biraz daha uzakta kalıyorlar. Genellikle evde sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan hastalara başvuru ve yönlendirme sürecinde yardımcı oluyorlar.

Sağlık Bakanlığının sağladığı bu hizmet aslında yeni sayılır. Evde sağlık hizmetleri son birkaç yıldır yoğun olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle oluşturulan sistemde hala bazı eksikler olabilmektedir. Yine de sistem gün geçtikçe gelişmektedir. Son zamanlarda ilçelere de hizmet verebilecek ekipler oluşturulmaya başlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Bazı Belediyelerin Sunduğu Diğer Hizmetler

Bazı belediyeler evde bakılan hastalar veya yaşlılar için farklı ücretsiz hizmetler de sunmaktadır. Bu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız bulunduğunuz ilin belediyesine başvurmanız gerekiyor.

Bu hizmetler:

  • Evde çamaşır yıkama ve ütü hizmeti
  • Ev temizliği hizmeti
  • Evde tadilat ve boya hizmeti
  • Evde berber/kuaför hizmeti
  • Hasta refakat hizmeti
  • Hasta nakil hizmeti
  • Evde kişisel temizlik hizmeti
  • Evde psikolojik danışmanlık hizmeti

 

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Şu anda Türkiye’nin her ilinde bu hizmet kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hizmete başvurmak için 444 38 33 no’lu hattı arayıp kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaydınızla ilgili yapılan incelemeden sonra ihtiyacınız olan evde sağlık hizmetini alabiliyorsunuz. Kayıt için Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunun doldurulup İl Sağlık Müdürlüğünün Evde Sağlık Hizmetleri bölümüne teslim edilmesi gerekiyor. Formda belirtilen bazı detayların aile hekiminiz tarafından doldurulması gerekiyor.

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk projemize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu

"Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu"nu incelemek için aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona basıp lütfen bekleyin.

 

Aldığınız hizmetleri ve bunlardan memnun olup olmadığınızı, ayrıca bu süreçte yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşır mısınız?