Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Safe Heart SHO-3002, kişinin nabzını ve kanındaki oksijen saturasyonunu ölçebilen, parmak tipi pulse oksimetre adı verilen tıbbi bir üründür. Bu tip cihazlar küçük ve hafiftir. Bu nedenle taşıması da kolaydır. Cihazın üzerindeki LED ekranından nabız, oksijen saturasyonu ve pil durumu izlenebilir. Parmak tipi pulse oksimetrelerin kullanımı genel olarak basittir. Ancak, hatalı kullanıldığında yanlış sonuçlar verebilir ve hastanın sağlık durumuyla ilgili hatalı yorumlara neden olabilir. Sağlık söz konusuysa hastaya uygun olan özelliklerdeki cihazların tercih edilmesi ve bu cihazların kullanımının çok iyi şekilde öğrenilmesi gerekir. Bu sayfadaki bilgiler Safe Heart SHO-3002’ye göre düzenlense de diğer birçok marka model parmak tipi pulse oksimetre için de geçerlidir.

Detaylı Bilgi İste »

Pulse oksimetrelerin bilek tipi, el tipi, konsol tipi ve parmak tipi olan çeşitleri mevcuttur. Farklı tipteki cihazların ayarları, ölçüm kapasiteleri, kullanım şekilleri ve alarm limitleri farklıdır. Hastaya uygun olan cihaz tercih edilirse yaşanabilecek birçok sorunun önüne geçilebilir. Örneğin, Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetre 4 yaş ve üzeri kişilerde kullanıma uygundur. Hasta ağırlığı 15 ile 110 kg aralığında olmalıdır. Aksi halde ölçümlerde hata olabilir. Cihazda alarm özelliği yoktur, yalnızca “düşük pil” göstergesi vardır. Bu özellikler diğer markalarda farklılık gösterebilir. Sorunları en aza indirmek için, hastanın ihtiyaçları önceden belirlenerek pulse oksimetre tercihi yapılmalıdır. Eğer parmak tipi pulse oksimetrelerin özellikleri hastaya uygun değilse farklı tipteki cihazlar tercih edilmelidir.

Parmak tipi pulse oksimetrelerin birkaç modeli hariç çoğu pille çalışır. Bataryalı olanları da vardır. Safe Heart SHO-3002 ise 2 adet AAA ince kalem pil ile çalışır. Şarj edilebilir pillerle de kullanılabilir. Cihaz, 30 saat kesintisiz çalıştırılabilir. Kullanılmadığında otomatik olarak kapanır. Hafif ve küçük bir cihaz olduğu için taşıması kolaydır. 2 pille birlikte yaklaşık 50 gram ağırlığındadır. Cihazın garanti süresi 2 yıldır.

Cihazı kullanmadan önce pillerin takılması gerekir. Cihazın arka tarafındaki kapak açıldıktan sonra piller takılabilir. Pillerden biri bile ters şekilde takılırsa cihaz çalışmaz. Piller bitmek üzereyken cihazın ekranında “düşük pil” uyarısı belirir. Uzun süre kullanılmayacaksa, pillerin cihazdan çıkarılması gerekir. Nemli ortamlar cihazın kullanım ömrünü kısaltabilir, hatta cihazı bozabilir. Bu nedenle cihazın kuru bir ortamda kullanılması çok önemlidir. Ayrıca, kauçuk ve plastik maddelere alerjisi olan kişiler bu tip cihazları kullanmamalıdır.

Parmak tipi pulse oksimetrelerin kullanımı basittir. Ancak yine de kullanmadan önce ürünle birlikte gelen kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim. Söz konusu sağlık olduğu için kullanıcıların cihazın tüm özelliklerine hakim olması gerekir.

Hastanın vücudunda yüksek seviyede karbonmonoksit bulunuyorsa cihaz yanıltıcı şekilde sonuçlar verebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda cihazın kullanılması önerilmez. Ayrıca, ortamdaki aşırı çevre ışığı da ölçüm kalitesini olumsuz etkiler. Buna floresan ışığı, dual kırmızı ışık, infrared ısıtıcı ve doğrudan güneş ışığı dahildir. Kan basıncı manşonu hastanın koluna takılı durumdayken veya damar yoluyla enjeksiyon işleminde cihaz kullanılmamalıdır. Kullanılırsa yanlış sonuçlar verebilir.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Cihazın ön tarafında bir ekran ve bir tuş bulunur. LCD ekranda kandaki oksijen saturasyonu (%SpO2) ve dakikadaki nabız (PRbpm) görüntülenir. Ayrıca, cihazın çalışmasıyla ilgili bazı bilgiler ve uyarılar da bu ekranda gösterilir. Buton ise cihazın açılıp kapatılmasını sağlar. Cihaz çalışırken bu butona basıldıkça ekranın yönü değişir. Cihaz açıkken butona uzun basılarak ekran parlaklığı da ayarlanabilir.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Parmak Tipi Pulse Oksimetre Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetreyle doğru bir şekilde ölçüm yapmak için birkaç maddeye dikkat etmek gerekir. Bunlar:

 • Cihazı, LCD ekran yukarı gelecek şekilde konumlandırın.
 • Parmağınızı, tırnak yukarı gelecek şekilde konumlandırın.
 • Cihazı mandal gibi açın ve parmağınızı cihazın içine yerleştirin.
 • Butona basın ve cihaz çalıştıktan sonra değerleri ekrandan izleyin.
 • Cihazı hangi parmakta kullandığınız önemli değildir. Pulse oksimetreler genellikle işaret parmağında kullanılır. İşaret parmağında yara veya şekil bozukluğu varsa diğer parmaklarda da kullanılabilir.
 • Parmak doğru bir şekilde cihaza yerleştirilmezse ölçüm sonuçları yanlış olabilir.
 • Cihazı açıp parmağınızı cihaza yerleştirmezseniz, ekranda “Finger Out” uyarısı görünür ve cihaz 1-2 saniye içinde otomatik olarak kapanır.
 • Parmağınızı doğru şekilde konumlandırın ve cihazı açmak için butona basın. İşlemi doğru yaptıysanız parametreler ekranda görünecektir.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Parametreler

%SpO2

Oksijen saturasyonu ölçüm aralığı: %35 ile %100 arası

PRbpm

Dakikadaki nabız ölçüm aralığı: 30 bpm ile 250 bpm arası

Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

SpO2 ve nabız normal değil.

 • Bu sorunla çok sık şekilde karşılaşılmaktadır. En büyük nedeni pulse oksimetrenin doğru bir şekilde parmağa takılamamasıdır. Diğer bir nedeni ise hastanın oksijen saturasyonunun ve nabzının ölçülemeyecek kadar düşük olmasıdır. Eğer cihazın parmağa doğru şekilde takıldığından ve cihazın normal çalıştığından eminseniz, ancak hastanın sağlığından şüphe ediyorsanız derhal 112 Acil Servisi arayın ve yardım isteyin.

SpO2 ve nabız dengesiz görüntüleniyor.

 • Bu da sıklıkla karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Genellikle hastanın titremesi veya hareket etmesinden kaynaklanır. Sorunu çözmek için öncelikle kişinin hareketsiz kalmasını sağlayın ve pulse oksimetreyi hastanın parmağına tekrar takın.

Cihaz açılmıyor.

 • Bu durumda cihaza takılan piller bitmiş veya bitmek üzere olabilir ya da piller ters takılmış olabilir. Pilleri kontrol edin, ters takıldıysa düzeltip cihazı tekrar çalıştırmayı deneyin. Pillerin bitme ihtimaline karşı yeni pil kullanın. Cihaz yine de çalışmıyorsa arızalanmış olabilir. Arıza durumunda teknik servisle iletişime geçmeniz gerekir.

Cihaz çalışırken aniden kapanıyor.

 • Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetre 5 saniye boyunca sinyal alamazsa otomatik olarak kapanır. Ölçüm sırasında aniden kapanıyorsa hastanın parmağına doğru şekilde takılmamış olabilir. Cihazı kişinin parmağından çıkarıp tekrar takın. Ayrıca piller bitmek üzereyse de cihaz aniden kapanabilir. Bu ihtimale karşı yeni pil takarak deneyin.

 

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Nasıl Kullanılır? https://sesanltd.com.tr/safe-heart-sho-3002-parmak-tipi-pulse-oksimetre-nasil-kullanilir »