Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Pulse Oksimetre Cihazı

Pulse Oksimetre Cihazı

Pulse oksimetre, dakikadaki kalp atış hızını ve kandaki oksijen seviyesini en kolay ve hızlı şekilde ölçebilen, ayrıca kayıt atına alabilen bir cihazdır. Teknolojinin gelişmesiyle 1970’li yıllarda üretilmiş ve hastanelerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde vazgeçilmez tıbbi cihazlardan biri olmuştur. Sadece ölçüm yapan cihazlar olduğu gibi ölçüm verilerini kayıt altına alabilen cihazlar da vardır. Kayıtlar, cihazın kendi ekranından veya bir bilgisayara bağlanarak incelenebilir. Ayrıca internet bağlantısı yapılabilen pulse oksimetreler ölçüm verilerini sunucu üzerine kayıt edebilir. Böylece tüm kayıtlara her zaman ulaşmak mümkün olmaktadır. Pulse oksimetre cihazları günümüzde sağlık kuruluşlarının neredeyse her biriminde bulunur. Cebe girebilen boyutlarda üretilebildiği için doktorlar ve hemşireler yanında taşıyabilir. Sağlık kuruluşları dışında, hastaların evde bakılması sürecinde de en gerekli cihazlardan birisidir.

Pulse Oksimetre Cihazı

Söz konusu cihazda bir ışık kaynağı ve algılayıcıdan oluşan sensör aparatı bulunmaktadır. Bu sensör aparatının arasına parmak veya kulak memesi gibi organlar koyularak kolayca ölçüm yapılabilmektedir. Cihazın temel çalışma prensibi ise çok basittir; alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin, oksijen tutup tutmamasına göre ölçüm yapmaktadır. Cihazda bulunan sensör, oksijen oranını saptamak için kanın rengini kullanmaktadır. Bunu yaparken bir taraftan kırmızı ve kızılötesi ışık gönderir, diğer tarafta bulunan algılayıcı sayesinde de ölçüm yapar. Alyuvarların yeteri kadar oksijenli olup olmamasına bağlı olarak kanın renk tonunda değişiklik olmaktadır. Bol oksijenli kan, parlak kırmızı renktedir ve pulse oksimetreden gönderilen ışığın çoğunu absorbe eder. Karşı tarafa ulaşan ışık miktarının ölçümü sayesinde oksijen saturasyonu belirlenir.

Pulse oksimetre cihazı kullanarak elde edilen oksijen saturasyonu, arteriyel kan gazı analiziyle elde edilen ölçümlere oldukça yakındır ancak arteriyel kan gazı analiziyle elde edilen bilgi diğer yöneteme göre daha doğru kabul edilir. Ayrıca arteriyel kan gazı analiziyle parsiyel oksijen basıncı (paO2) parametresi de ölçülebilir. Oksijen saturasyonu (SpO2) ile parsiyel oksijen basıncı (paO2) bazen birbirleriyle karıştırılır. Bu iki parametrenin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Arteriyel kan gazı analiziyle ilgili daha detaylı bilgiyi “Kan Gazı” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Pulse oksimetre cihazları aynı zamanda dakikadaki kalp atış hızını da ölçer. Cihazdaki sensör atardamarın dakikadaki atış sayısını belirleyebilmektedir. Böylece hastanın dakikadaki nabız sayısı da görüntülenebilir. Sensörün kalitesi yükseldikçe ölçüm doğruluğu da artacaktır. Özellikle çocuk hastalarda daha kaliteli sensör içeren cihazlar tercih edilmelidir. Aksi halde gecikmeli veya yanlış değerler görüntülenebilir. Pulse oksimetre yaşamsal parametreleri gösteren tıbbi bir cihaz olduğu için hastaya uygun olan cihazın kullanılması gerekir.

Pulse Oksimetre Cihazı

Pulse Oksimetre Çeşitleri

Pulse oksimetre cihazlarının kullanım yerine göre üretilmiş birkaç çeşidi vardır. Cihazlar pil veya batarya ile mobil olarak kullanılabilir. Bazı cihazlarda alarm özelliği mevcuttur. Hasta için kritik yaşamsal parametre limitleri cihaza kaydedilebilir ve cihaz bu limitlerin dışında ölçüm yaptığında sesli ve görsel şekilde alarm verir.

Tüm pulse oksimetreler benzer metotla ölçüm yapar. Cihazlardaki fark sensör kalitesi, batarya ve alarmlar gibi özelliklerdir. Bu cihazların kullanımını etkileyen bazı dış koşullar vardır. Bunlardan en az şekilde etkilenmek için kaliteli bir pulse oksimetre cihazı tercih edilmelidir. Yoksa ölçümler yanlış olabilmektedir. Ölçümlerin yanlış olması, ihtiyacı yokken hastaya gereksiz müdahaleye veya riskli bir durum söz konusuyken müdahale edilmemesine sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda hastanın yaşamı tehlikeye girebilir.

Ölçümleri Etkileyen Sebepler:

 • Hastanın hareketli olması veya titremesi
 • Kardiyak değişimler
 • Tüylü veya üstü boyanmış deride kullanım
 • Vücudun çok sıcak veya soğuk olması
 • Cihaz ve sensör kalitesi

 

Pulse Oksimetre Çeşitleri:

 • Bilek Tipi Pulse Oksimetre Cihazı
 • El Tipi Pulse Oksimetre Cihazı
 • Konsol Tipi Pulse Oksimetre Cihazı
 • Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı

 

Pulse Oksimetre Cihazı

Parmak tipi pulse oksimetre cihazlarını piyasada çok uygun fiyata bulmak mümkündür. Kullanımı çok basittir. 50-60 gram olan bu ürünler genellikle pille çalışmaktadır. Bazı cihazlar pilin gücü azaldığında ekranında düşük güç uyarısı alarmı verir. Kullanılmadığı zaman pilin ömrünü korumak için yaklaşık 7-8 saniye sonra kendini otomatik olarak kapatır. El tipi, bilek tipi veya konsol tipi ürünler genellikle bataryalıdır. Bu tip ürünlerin bazı modelleri pille çalıştırılabilir. Genellikle ekranları büyüktür ve alarmları mevcuttur. Bazı pulse oksimetre cihazlarında tansiyon veya vücut sıcaklığı ölçme gibi özellikler de vardır. Bu özellikler genellikle konsol tipi cihazlarda bulur. El tipi pulse oksimetre cihazları avuç içinde tutulabilecek ölçülerdedir. Ayrıca masa üzerine koyularak veya serum askılığına asılarak da kullanılabilir. Parmak tipi olan cihazlara göre daha büyüktür ve sensörü bir kablo vasıtasıyla haricen bağlanır. Bilek tipi pulse oksimetreler ise kol saatinden biraz daha büyük ölçülerdedir ve kol saati gibi bileğe bağlanarak kullanılır. Hastanın bileğine sabitlendiği için cihazın yere düşme riski yoktur. El tipi olan modellerde olduğu gibi sensörü bir kablo vasıtasıyla haricen bağlanır. Konsol tipi pulse oksimetre cihazları diğerlerine göre oldukça büyüktür. Kasası büyük olduğu için diğer modellere göre daha büyük bataryası ve ekranı vardır. Masa veya sehpa üzerine koyularak kullanılır. Sensörü bir kablo vasıtasıyla haricen bağlanır.

Pulse Oksimetre Sensörü (Probu)

Pulse oksimetre cihazlarında kullanılan sensörlere “pulse oksimetre probu” denilmektedir. Bunlar konsol tipi, bilek tipi ve el tipi pulse oksimetre cihazlarında kullanılır. Parmak tipi cihazlarda ayrıca sensöre ihtiyaç yoktur, sensör cihazın üzerinde yer almaktadır.

Pulse oksimetre problarının disposable (tek kullanımlık) veya reusable (çok kullanımlık) modelleri vardır. Reusable olanlar silikondan üretilmiştir. Otoklav cihazıyla steril edilebilir. Disposable olanlar tek kullanımlıktır. Steril edilip tekrar kullanılamazlar. Disposable pulse oksimetre probları dikkatli şekilde kullanılırsa yaklaşık 1-2 hafta doğru şekilde ölçüm yapar. Sonra yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Reusable problar ise genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında kullanılabilir. Bunlar pulse oksimetre cihazlarıyla birlikte kullanılan sarf malzemelerdir ve hastanın ihtiyacına göre tercih edilir.

Pulse Oksimetre Cihazı

Pulse oksimetre probları yenidoğan, çocuk ve yetişkin için olmak üzere üç boy üretilmektedir. Doğru ölçüm alabilmek için hastanın kilosuna uygun olan boy seçilmelidir. Genellikle bebeklerde disposable (tek kullanımlık) çeşidi kullanılır. Bunlar yapışkanlı olduğu için bebek hareketli olsa dahi sensör sabit durabilir ve cihaz ölçüm yapmaya devam edebilir. Çok hareketli hastalarda reusable prob kullanıldığında ölçüm sorunu yaşanabilir.

Piyasada farklı marka cihazlara uygun problar mevcuttur. Pulse oksimetre cihazının sensör soketinin takılma yerine göre prob seçilmelidir. Piyasada çoğunlukla “Nellcor” ve “Masimo” markalarının teknolojileri kullanılır. Bu nedenle problar bu markalara uyumlu olmaktadır. Cihaza uygun olmayan sensör kullanıldığında doğru ölçüm yapılamaz.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Ad soyad (gerekli)

  Telefon (gerekli)

  E-posta (gerekli)

  Butona 1 kere basıp bekleyin.