Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

 • Pozisyon aldıran havalı yatak, yatak içinde pozisyon alma güçlüğü çeken veya bundan sonraki yaşamını yatağa bağımlı geçirecek kişiler için dizayn edilmiştir.
 • Bası yaralarının tedavi maliyeti çok yüksektir. Ayrıca bası yaraları nedeniyle hastaların sağlık durumu olumsuz şekilde etkilenmektedir.
 • Günün her saatinde hastayı yatak yarası riskinden uzaklaştırır ve varsa açılmış olan yatak yarasının iyileşmesine yardım eder.
 • 24 saat kesintisiz çalışabilir. Refakatçi, geceleri hastasını pozisyonlandırmak için uyanmak zorunda kalmaz.

 

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Detaylı Bilgi İste »

Vücudun ağırlığı yatar pozisyonda iken, yatak ile temas eden bölgelere basınç uygular. Yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı olan kişilerde, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, vücut ağırlığının hep aynı bölgelere basınç uygulamasına neden olur. Bu da basınç bölgelerinde kan dolaşımının ve doku beslenmesinin bozulmasına, deri ve deri altı dokusunun hasarına ve sonuçta yatak yaralarının açılmasına yol açar. Sürtünmeler de yatak yarasının oluşmasını kolaylaştırır. Ayrıca idrar, ter ve dışkının cilt ile temas etmesi yatak yaralarının oluşmasını hızlandırabilir. Oluşan yaranın üzerinde enfeksiyon gelişmesi de sık görülen bir durumdur.

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Kardiovasküler hastalıklar sırasında % 41, akut nörolojik bozukluklar sırasında % 27 ve ortopedik yaralanmalar sonrasında % 15 sıklıkta bası yarasının geliştiği gözlemlenmiştir.

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Bu tip havalı yatağın üzerinde baklava dilimlerine benzeyen hava kabarcıkları vardır. Bu nedenle baklava tipi havalı yatak ismi verilmiştir. Normalde havalı yatak şişirildiğinde hava kabarcıkları senkronize bir şekilde hareket etmelidir. Bir sıranın havası inerken diğerlerinin şişmesi gerekir. Ancak üzerine hasta yatırıldığı için oluşan ağırlıktan dolayı kanallar arasında bu hava değişimi oluşmamaktadır. Bazı dilimlerde 1-2 saat boyunca 0 (sıfır) basınç varken diğer dilimlerde basınç 400 mmHg’ye kadar çıkmaktadır. Bu da 1-2 saat boyunca aynı vücut bölgesine yoğun şekilde basınç uygulanması anlamına gelir. Bu basınç nedeniyle dokulara kan gitmez ve yara oluşumu hızlanır. Baklava tipi havalı yataklar bası yaralarını engellemek amacıyla kullanılmamalıdır.

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Ülserlerin % 63’ü hasta henüz hastanede yatmakta iken gelişmektedir.

Bası yaralarının %85’i vücudun belden aşağı bölgelerinde (sakral, trokanter, iskial) görülür.

Pozisyonlu Havalı Yatağın Avantajları

Sürekli yatan hastalarda bası yaraları oluşabilir. Böyle bir durum hastanın sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir. Bu tip yaralar tedavi edilmezse hızla büyür ve enfeksiyon kapar. Neredeyse iyileşmesi imkansız hale gelebilir. Bu nedenle yatan hastaların bası yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde pozisyon aldıran havalı yataklar kullanılır. Bu ürünler 24 saat kesintisiz çalışabilir.

Celil Çağlar ÖZLÜ

Yatak yaralarının oluşmasını hızlandıran birkaç neden vardır. Cildin ıslak olması, vücut sıcaklığının yüksek olması veya sürtünmenin olması bası yaralarının oluşumunu hızlandırır. Bunun dışında beslenme ve vitamin eksikliği de yaraların oluşmasını hızlandırmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı ve kan dolaşımı bozukluğu gibi rahatsızlıklar da yatak yaralarının oluşmasına sebep olmaktadır. Sürekli olarak yatağa bağımlı olan hastalar bası yarasından korunmak için havalı yatak kullanmalıdır.

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Sürekli yatan hastaların kemikleri ile yatak arasında kalan yumuşak dokuları vücut ağırlığı nedeniyle basınca maruz kalmaktadır. Basınca maruz kalan dokulara kan gidemez. Bu nedenle dokulardaki hücrelere besin ve oksijen ulaşamaz. Basınca maruz kalan dokularda bir süre sonra hücreler hızlı bir şekilde ölür ve yatak yaraları oluşur.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.