Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Ayarları Nasıl Olmalı?

Sinaps pozisyon aldıran havalı yatak, yatak içinde pozisyon alma güçlüğü çeken veya bundan sonraki yaşamını yatağa bağımlı geçirecek kişiler için dizayn edilmiştir. Sağ, orta ve sol pozisyonlarda yaklaşık 20-25 derece açıyla 8 dakika süreyle otomatik olarak kişiye pozisyon aldırır. Cihazın kontrol panelinde, ayarların yapılabilmesini sağlayan tuşlar ve butonlar bulunmaktadır. Ürün doğru şekilde ayarlanıp kullanılırsa hastanın bası yaralarına karşı en etkin şekilde korunması sağlanır. Bu yazımızda pozisyon aldıran havalı yatağın ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini anlatacağız.

Kılavuzu İndir »

Pozisyon Aldıran Havalı Yatağın Ayarları Nasıl Olmalı?

1. Power Tuşu

Bu tuş ile cihaz açılıp kapatılır.

2. Turn Tuşu

Sinaps pozisyon aldıran havalı yatağın pozisyon verme özelliği istenildiğinde kapatılabilir. Bazı durumlarda hastanın sabit ve hareketsiz şekilde uzanması gerekmektedir. Böyle bir durumda cihazın üzerindeki “Turn Tuşu” “Off” konumuna getirilerek pozisyon verme özelliği kapatılabilir. Cihaz çalışmaya devam edecektir, yalnızca pozisyon özelliği duracaktır. “Turn Tuşu” “On” konumuna getirilerek pozisyon verme özelliği tekrar açılabilir. Bu özellik kapatılırsa havalı yatak orta pozisyona gelir ve tekrar açılana kadar sabit şekilde kalır.

3. Pressure Butonu

Pozisyon aldıran havalı yatağın sertlik ayarı yapılabilmektedir. Bunu cihazın üzerinde bulunan “Pressure” yani basınç butonu sayesinde yapabiliriz. Böylece havalı yatağın basıncı hastanın kilosuna uygun şekilde ayarlanmış olur. Basınç ayarı minimum değerden maksimum değere doğru yükseldikçe havalı yatağın sertliği artmaktadır. Kilolu olan hastalar yatağa daha fazla gömüleceği için basınç ayarının daha yüksek değerde olması gerekmektedir.

Sinaps pozisyon aldıran havalı yatak 230 kg’ye kadar hastalarda rahatlıkla kullanabilir. Aşağıdaki listede hastanın yaklaşık kilosuna göre yapılması gereken ayarlar belirtilmiştir:

 • Basınç ayarı 1: 40 kg ve altı
 • Basınç ayarı 2: 50-70 kg arası
 • Basınç ayarı 3: 70-90 kg arası
 • Basınç ayarı 4: 90-110 kg arası
 • Basınç ayarı 5: 110-130 kg arası
 • Basınç ayarı 6: 130-150 kg arası
 • Basınç ayarı 7: 150-170 kg arası
 • Basınç ayarı 8: 170 kg ve üzeri

 

Not: Havalı yatakta yatan hastanın kalçasının denk geldiği yerde aşırı çökme oluyorsa basınç ayarı 1 veya 2 değer fazla şekilde ayarlanabilir.

4. P.A.S. Butonu

Sinaps pozisyon aldıran havalı yatak boru tipidir ve A+B+C sistemiyle çalışır. A+B+C sistemiyle çalışan havalı yataklar bası yaralarını önleme konusunda diğerlerine göre daha başarılıdır. Ayrıca 4. seviyeye kadar yatak yaralarına karşı koruyucu etkisi vardır. Pozisyon aldıran havalı yatağın kumanda panelinde P.A.S. butonu vardır. Bu buton sayesinde boru tipinde olan hava kanalları arasındaki basınç değişim hızı ayarlanabilir. Göstergenin üzerindeki her bir dilim 4 dakikaya denk gelir. Hekiminiz tarafından farklı bir ayar önerilmediyse bu butonu minimum değerde tutmanız uygun olacaktır. Çünkü minimum değer 4 dakikadır ve bu da hava kanallarının 4 dakikada bir A+B+C sistemiyle basınç değiştireceği anlamına gelir. Bu sayede yara oluşma riski en aza indirilmiş olur.

Gösterge bölümündeki “ALT” minimum değeri “STATIC” ise maksimum değeri göstermektedir.

 • Ayar 1 (ALT): 4 dakika (minimum)
 • Ayar 2: 8 dakika
 • Ayar 3: 12 dakika
 • Ayar 4: 16 dakika
 • Ayar 5: 20 dakika
 • Ayar 6: 24 dakika
 • Ayar 7: 28 dakika
 • Ayar 8 (STATIC): 32 dakika (maksimum)

 

5. Normal ve Alarm Işıkları

Cihaz çalıştırıldıktan sonra hava kanallarını şişirmeye başlar. Ayarlanan basınca ulaşana kadar “Alarm” ışığı yanmaya devam eder. Hava kanallarında istenen basınca ulaşıldığında “Alarm” ışığı söner ve “Normal” ışığı yanmaya başlar. Eğer hava kanallarında bir kaçak varsa veya cihazda bir arıza oluşmuşsa “Alarm” ışığı hiç sönmeyecektir. Böyle bir durumda teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekir.

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk projemize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Pozisyon Aldıran Havalı Yatak Sinaps SNS 8000 T Kullanım Kılavuzu

Belgeyi İncele

Belgeyi incelemek için aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona 1 kere basıp bekleyin.