Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Oksijen Konsantratörü

Oksijen Konsantratörü

Oksijen Konsantratörü Nedir?

Oksijen konsantratörü atmosferde bulunan oksijen gazını diğer gazlardan ayrıştırarak yoğunlaştıran cihazdır. Sağlık veya sanayi için kullanılan farklı modelleri vardır. Bunların çalışma prensipleri birbirine benzese de cihazların iç donanımları biraz farklıdır. Sağlık için kullanılanlar genellikle oksijen yetersizliği veya solunum güçlüğü gibi sorunlar yaşayan hastaların tedavi süreçlerinde uygulanır.

Atmosferde bulunan havada % 21 oksijen (O2), % 78 azot (N2), % 0,9 argon (Ar) ve % 0,1 oranında diğer gazlar bulunmaktadır. Oksijen konsantratörü cihazları ortam havasındaki gazları ayrıştırır ve moleküler sieve (moleküler elek) dediğimiz sistem ile % 95 (± 3) saflıkta oksijen üretir. Moleküler sieve (moleküler elek) sayesinde insan sağlığına uygun bir şekilde oksijen gazı üretilmektedir. Oksijen tedavisine ihtiyaç duyulan her yerde kullanılır.

Oksijen Nedir?

Oksijen doğada çok fazla bulunan elementlerden bir tanesidir. 1774 yılında civa oksidi ısıtma işlemi esnasında tespit edilmiştir. Oksijen gazı kokusuz, renksiz ve tatsızdır.

Oksijen, atmosferin hacim olarak % 21’ini, ağırlıkça % 23,2’sini oluşturur; suda ağırlıkça % 88,8 oranında bulunur; yer kabuğunun ise % 50’sini teşkil eder.

Canlılar İçin Oksijenin Önemi

Oksijen canlıların yaşaması için gerekli en önemli maddelerden bir tanesidir. Oksijene ihtiyaç duymayan canlılar hariç diğer tüm canlıların enerji üretebilmeleri oksijene bağlıdır. Oksijenli (aerobik) metabolizma enerjinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

Canlılarda Oksijen Eksikliği

Kanda oksijen azalırsa oksijen basıncı düşer. Bu duruma “Hipoksi” adı verilir. Böylece anaerobik (oksijensiz) metabolizma başlar ve enerji üretimi sağlanmaya devam edilir. Anaerobik metabolizma sonucu hem enerji verimsiz kullanılır hem de sonuçta ortaya çıkan laktik asit ile ortamın pH değeri asidik hale gelir. Bu duruma metabolik asidoz denir. Metabolik asidoz belli bir dereceden sonra hücresel işlevlerin bozulmasına neden olur. Bu durum uzun sürerse öncelikle beyin, sonrasında da birçok organ geri dönüşümsüz olarak zarar görebilir. Kan gazı değerleri canlılar için hayati önem taşımaktadır. Bu durum oluşmaması için oksijen eksikliği tespit edilen hastalara oksijen konsantratörü önerilmektedir. Oksijen konsantratörü doktora danışılarak kullanılması gereken bir cihazdır.

Oksijen Konsantratörü

Oksijen Konsantratörü Nasıl Çalışır?

Oksijen konsantratörü çalıştırıldığında, içinde bulunan elektronik kontrol kartı kompresör motoru aktif hale getirir. Kompresör motor atmosferdeki havayı emer, öncelikle filtrelerden geçirir ve belli bir basınçla elektronik kontrol kartının yönettiği valfe gönderir. Valften geçemeyen fazla hava “susturucu” ile dışarı atılır. Valf, basınçlı havayı sırası ile moleküler eleklere gönderir. Moleküler eleklerden yalnızca oksijen gazı geçer ve karşı taraftaki oksijen haznesinde birikir. Bu haznede biriken yüksek yoğunluktaki oksijen gazı belirli bir basınç değerine ulaştığında nemlendirici kabın içinden geçerek oksijen kanülü ile hastaya gönderilir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Oksijen Konsantratörü https://sesanltd.com.tr/oksijen-konsantratoru »