Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Neden Hava Temizleyici Cihaz Almalıyım?

Neden Hava Temizleyici Cihaz Almalıyım?

Özellikle şehirlerde yaşayan insanlar kapalı ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalırlar. Ofis veya ev gibi kapalı alanlardaki havanın kalitesi sağlık açısından büyük önem taşır. Polenler, mantar sporları, küf, toz, temizlik malzemelerinin kokusu ve tütün ürünlerinin dumanı gibi etkenler veya bunlara benzeyen havada uçuşan parçacıklar insan sağlığı için tehlike oluşturabilir. İnsanlar, gençlik yıllarında vücudun kendini hızlı yenilemesi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması nedeniyle, hava kirliliğinden kaynaklanan rahatsızlıkların farkına varmayabilir. Yıllarca farkına varmadan maruz kaldığımız alerjenlerle dolu kirli hava ve stres yaşlılık döneminde hastalıklar halinde kendini gösterebilir. Bunun önlemi, ev ve ofislerde hava temizleyici cihaz kullanarak şimdiden alınabilir.

Detaylı Bilgi İste »

Sadece gelecekteki olası hastalıkları önlemek için değil alerji nedenli solunumsal rahatsızlıklardan korunmak için de hava temizleyiciler kullanılabilir. Havayı kirleten birçok unsur bulunmaktadır ve bunlar bazı insanlarda vücudun tepki vermesine neden olabilir. Gözlerde, ciltte veya solunumda etkisini gösteren alerji çeşitleri mevcuttur. Vücuttaki alerjik reaksiyonlar bazı insanlarda hafif seyretse de bazılarında çok ağır olabilir. Hatta alerji nedeniyle günlerce evinden çıkamayanlar bile vardır. Özellikle solunumsal reaksiyon oluşturan alerjiler, nefes darlığına sebebiyet verebileceği için hayati tehlike dahi oluşturabilir. Solunumsal reaksiyonlardan bir diğeri de sıkça görülen alerjik astımdır. Egzoz dumanı, mantar sporları ve polenler alerjiye en sık neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

İnsanın solunum sistemi normalde kendi filtre sistemine sahiptir. Ancak hava kirliliği ne kadar fazla olursa bu sistem o kadar iş göremez hale gelir. Bir de üstüne solunumu zorlaştıran alerji reaksiyonu denk gelirse vücut hepten oksijen azlığı yaşayabilir. Metabolizma sonucu oluşan atık gazlar nefes vermeyle birlikte vücuttan atıldığı için rahat nefes alabilmek kadar rahat nefes verebilmek de çok önemlidir. Solunumun nefes verme safhasında yaşanan sorunlar nedeniyle vücutta zararlı maddeler birikir ve insanların sağlık sorunu yaşama ihtimali artar.

Özellikle evde bakılan hastaların dayanıklılığı ve bağışıklığı zayıflamış olduğu için hasta odalarının hijyenik olması gerekir. Odadaki eşyaların ve havanın temiz olması hastada oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır. Evde bakılan hastaların bazıları da solunum cihazı kullanır. Ortam havasındaki zararlı partiküllerden hastaların etkilenmemesi için cihazlarla birlikte filtreler kullanılır. Bunun dışında hastanın cildinde bulunan kızarıklık veya yaraların da hızlı tedavi edilebilmesi için hijyen en önemli koşullardan birisidir. Hastanın bulunduğu ortam havasını temiz tutmak için hava temizleyici cihazların kullanılması gerekir.

Neden Hava Temizleyici Cihaz Almalıyım?

Kapalı yaşam alanlarında farklı tipte kötü kokular da oluşabilir. Ağır yemek kokusu en sık karşılaştığımız rahatsız edici kokulardan birisidir. Bunun dışında birkaç kişinin birlikte bulunduğu ve havalandırılmayan ofislerde de kötü kokular oluşabilir. Ayrıca, bu tip alanlarda oksijen seviyesi azaldığı için ortamda bulunan kişilerde baş ağrısı, gerginlik, verimsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler meydana gelebilir. Bir diğer kötü koku sebebi ise evcil hayvanlar olabilir. Beslenme şekilleri, mamaları, evi kirletmeleri ve tüy benzeri döküntüleri nedeniyle koku sorunları oluşabilir. Genellikle evcil hayvan sahipleri kokudan şikayet etmez ancak misafirler rahatsız olabilir. Bunun dışında hayvan tüyüne karşı alerjisi olanlar da vardır. Bu durum insanlarda alerjik reaksiyon olarak nefes darlığı oluşturabilir.

Neden hava temizleyici cihaz kullanmamız gerektiğini açıklamaya çalıştım. Nedenlerden en önemli birkaç tanesini belirttim. Hava temizleyici cihazlar, mekanik veya elektriksel filtreler sayesinde havada bulunan tüm zararlı partikülleri arındırıp, dışarı temiz hava göndererek ortamdaki havayı temizler. Kapalı alanlarda sağlıklı ortamlar oluşturabilmek için tercih edebileceğiniz hava temizleme cihazları, pratik kullanım olanakları ile öne çıkmaktadır. Farklı boyutlarda seçeneklerinin olması da her ortama uygun bir modelin bulunabilmesini sağlar. Verim alabilmek için kullanılacak alanın büyüklüğüne göre uygun cihazın seçilmesi gerekir. Yetersiz bir cihaz almamak için tedarik sürecinde bir uzmandan yardım almanızı öneriyorum.

Kaynaklar

http://www.greenpeace.org/turkey/Global/turkey/report/2016/hava_kirliligi_rapor_baski.pdf

http://www.dicle.edu.tr/fakulte/tip/dergi/yayin/11.Havakirliliginininsansagliginaetkileri.pdf

https://egethm.csb.gov.tr/

https://www.env-health.org/IMG/pdf/150220_final_info_release_on_turkish_fact_sheet_tr.pdf

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Neden Hava Temizleyici Cihaz Almalıyım? https://sesanltd.com.tr/neden-hava-temizleyici-cihaz-almaliyim »