Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Baklava tipi havalı yataklar bası yaralarını engellemek amacıyla kullanılır. Havalı yataklar arasında en uygun fiyatlı model olduğu için çoğunlukla tercih edilmektedir. Ancak bu tip ürünleri hastada kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Yanlış şekilde kullanılırsa yatak yarası oluşumunu engellemek yerine hızlandırabilir veya vücudun diğer bölgelerinde de yara açılmasına neden olabilir. Doğru kullanıldığında hastaya faydalı olabilecek bu ürün yanlış kullanıldığında hastaya ciddi zararlar verebilir.

Detaylı Bilgi İste »

Üzerinde baklava dilimlerine benzeyen hava balonları olduğu için bu ürüne baklava tipi havalı yatak ismi verilmiştir. Normalde, havalı yatak şişirildiğinde hava kabarcıkları senkronize bir şekilde hareket etmelidir. Bir sıranın havası inerken diğerlerinin şişmesi gerekir. Ancak, kilolu bir hastada kullanıldığında oluşan ağırlıktan dolayı hava balonlarının arasındaki hava değişimi durabilir. Bazı dilimlerde 1-2 saat boyunca 0 (sıfır) basınç varken diğer dilimlerde basınç 400 mmHg’ye kadar çıkabilir. Bu da 1-2 saat boyunca aynı vücut bölgesine yoğun şekilde basınç uygulanması anlamına gelir. Cilt üzerine uygulanan basınç nedeniyle dokulara giden kan miktarı azalır ve bu durum yara oluşumu çok ciddi şekilde hızlandırır. Kılcal damarlara 35 mmHg’den yüksek basınç uygulanırsa kan akışı engellenir. Kan akışı yavaşlayan dokular çabuk yıpranır. Birkaç dakika içinde ciltte kızarıklık oluşabilir, birkaç saat içinde de yaralar açılabilir. Özellikle yaşlı insanların derisi inceldiği için pozisyon verirken veya kişisel bakım yapılırken cilt yüzeyi tahriş olabilir. Tahriş olmuş deride bası yarası daha da hızlı oluşur. Ayrıca konfor açısından bakılırsa baklava dilimlerinden bir kısmı çok düşük basınçtayken diğer kısmı çok yüksek basınçta olacağı için hasta rahat edemeyecek ve konforlu bir şekilde uzanamayacaktır.

Havalı yataklar, geçici veya kalıcı şekilde yatağa bağımlı olan hastaların vücudunda yara oluşmaması için kullanılır. Hastaların sağlık durumuna, kilosuna ve hareketliliğine göre farklı çeşitte havalı yatakların kullanılması gerekir. Uygun havalı yatak modeli kullanıldığında hastayı yatak yarasından korumak mümkün olmaktadır. Hastaya uygun olmayan modelde ürün kullanılırsa yeni yatak yaraları oluşabilir veya mevcut yaralar büyüyebilir. Bu nedenle hastanın durumu iyi şekilde analiz edilmelidir veya ona göre havalı yatak kullanılmalıdır. Baklava tipi, boru tipi veya pozisyon veren boru tipi havalı yataklar yatan hastaları bası yarasından korumak için geliştirilmiştir.

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Özellikle baklava tipi havalı yatakların fiyatı diğer çeşitlere göre bayağı düşük seviyededir. Örnek vermek gerekirse pozisyon veren boru tipi havalı yatakların fiyatları baklava tipi olanların 10 katı civarındadır. Pozisyon vermeyen sadece boru tipi özellikteki havalı yataklar ise baklava tipi olanlardan yaklaşık 4-5 kat daha pahalıdır. Ürün modellerinin arasında ciddi bir fiyat farklı vardır. Durum böyle olunca çoğunlukla en uygun fiyatlı olan baklava tipi havalı yataklar tercih edilmektedir. Günümüzün ekonomik koşullarında en ucuz olan ürünü satın almak mantıklı görünebilir ancak her medikal ürün her hastaya fayda sağlamayabilir. Hatta üründen fayda beklerken hastaya istemeden zarar bile verilebilir. O nedenle hastanın durumu ve ihtiyaçları iyi bir şekilde incelenmeli ve doğru medikal ürünler ihtiyaca göre alınmalıdır. Baklava tipi havalı yataklar genelde kilolu olmayan, kısmen hareket edebilen ve arada bir yataktan kalkabilen hastalarda kullanılmalıdır. Aksi halde hastanın vücudunda hızlı bir şekilde yatak yaraları oluşabilir veya mevcut yaralar büyüyebilir. Böyle bir sorunla karşılaşan hasta yakınları hastanın yaşamı için tehlike oluşturan yaraları farklı yöntemlerle tedavi ettirmeye çalışacaktır. Vücutta bası yaraları oluştuktan sonra tedavisi oldukça maliyetli ve uzun sürer.

Baklava tipi havalı yataklar hem evlerde hem de hastanelerde kullanılabilir. Ancak bunları kullanırken bazı püf noktalarına çok dikkat etmek gerekir. Hastanelerde bile hala yanlış şekilde kullanıldığına dair iddialar mevcuttur. Birçok hasta yakınından hastanelerdeki yanlış kullanım nedeniyle hastalarının vücudunda yara açıldığına dair şikayetler dinliyorum. Eğer hastanın koşulları uygun değilse baklava tipi havalı yatak kullanmamak bazen hastayı yatak yarasından daha çok korur. Hastanelerde maddi imkansızlık nedeniyle her hastaya boru tipi veya pozisyon veren boru tipi havalı yatak tedarik etmek mümkün olmayabilir. Böyle bir durum söz konusuysa ve hastanın baklava tipi havalı yatak bası yarası riskini arttıracaksa ürünü hiç kullanmamak daha iyi olabilir. Eğer hastanız kiloluysa veya hareket kabiliyeti yoksa ve uzun bir süre hastanede yatarak tedavi görecekse baklava tipi havalı yatak kullanılmaması konusunda görevlileri uyarmanızı tavsiye ederim. Bunun yerine boru tipi havalı yatak veya pozisyon veren havalı yatak kullanılması daha doğru olacaktır.

Hastanelerdeki bazı yanlış uygulamalar nedeniyle hastaların vücutlarında bası yaraları oluşabilir. Bu durum, hastaları ciddi şekilde tehlikeye sokabilir. Yaraların tedavi sürecinin zorluğu hem hastayı hem de yakınlarını maddi ve manevi olarak yıpratabilir. Sadece hastanelerde değil hasta bakımı yapan tedavi merkezlerinde ve bakım evlerinde de bu sıkıntıyı yaşayan birçok kişi vardır. Hasta, tedavisine evde devam edecekse yine aynı koşullar geçerlidir ve ihtiyaca uygun medikal ürünlerin önceden tedarik edilmesi gerekir.

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Boru tipi havalı yataklarda hava ve basınç değişkenliği dalga şeklinde olmaktadır. Yani bir boru hattı %100 doluyken sonrakiler %10 azalarak değişim gösterir. Bu tip havalı yataklar adını boru şeklinde birbirine paralel konumlandırılmış hava kanallarından almaktadır. Çalışma prensibi baklava tipi havalı yatağa benzer. Bir hava kanalı şişerken diğeri söner. Böylece cilt üzerinde oluşan basınç değişmiş olur. Basıncın azaldığı bölgelerde kan akışı hızlanır ve dokular oksijenlenir. Hücreler kendini hızla onararak yatak yarası oluşumunu engeller. Dokulara kan ulaşmadığında hücrelerin yıkımı hızlanır ve deride yaralar açılmaya başlar.

Bası yaralarının tedavi maliyeti çok yüksektir. Açık yaralar enfeksiyona açıktır ve mikrop kapabilir. Bu durum tedaviyi ve hastanın iyileşmesini zorlaştırır. Bası yaraları oluşmadan önce tüm tedbirleri almak hem maddi hem de sağlık açısından daha avantajlıdır. Hastanın durumu iyi analiz edilmeli ve ihtiyaçları doğru şekilde belirlenmelidir. Eğer hastanın yatak yaralarından korunmasıyla ilgili baklava tipi havalı yatak yeterli olacaksa kullanılabilir. Yazının içeriğinde belirttiğim gibi baklava tipi kriterlerine uymayan hastalar için de boru tipi veya pozisyonlu havalı yatakların tedarik edilip kullanılması gerekir. Sadece ürünü tedarik etmek değil doğru kullanım şeklini de öğrenmek gerekir. Yanlış ürün veya yanlış kullanım nedeniyle oluşan bası yaralarının tedavisi oldukça uzun süreceği ve hastayı çok fazla yıpratacağı için bu konuya hassasiyetle yaklaşmak gerekir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız? https://sesanltd.com.tr/neden-baklava-tipi-havali-yatak-kullanmamalisiniz »