Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Modern Yara Bakım Ürünlerinin Etkinliği Nasıldır?

Modern Yara Bakım Ürünlerinin Etkinliği Nasıldır?

Yara bakımı günümüzde aynı bir birim olarak ele alınmaktadır. Hastalığın tedavisi hemşirelerden ziyade yara bakım hemşireleri tarafından takip edilmektedir. Yara bakım hemşireleri sadece yara üzerinde çeşitli eğitimler almaktadır. Bası yaraları uygulanan basınca bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde kendini gösteren açık yaralardır. Bu yaralar genelde tekerlekli sandalye kullanan veya yatağa bağımlı hastalarda ortaya çıkmaktadır. Sürekli tek bir pozisyonda yatmasına bağlı olarak vücudun belli bir noktasına uygulanan basınçtır. Bu basınç vücudun kızartmasına neden olur. Deride gözüken en küçük kızarıklık bile yaranın başlangıç belirtisidir. Bası yaraları yani halk arasında bilinen yatak yaraları 4 evreden oluşmaktadır. Henüz ilk evredeyken müdahale edilmesi tedavi sürecini kısaltacaktır. Bası yaraları diğer yaralardan farklı olarak daha dikkatli ve sürekli bakım gerektirir. Bu nedenle tedavisi de diğer yaralardan farklıdır. Bası yarasını oluşmasını önlemek, oluştuktan sonra iyileştirmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Detaylı Bilgi İste »

Modern Yara Bakım Ürünleri Nelerdir?

Bası yaralarında kullanılan birçok ürün vardır. Bu ürünlerin kullanımı; yaranın boyutu, kokusu, derinliği veya iltihaplı olup olmamasına göre değişir. Modern yara bakım ürünleri hastada bulunan yara bölgesinde nemli bir ortam oluşturulmasını ve o bölgede yeni hücrenin oluşmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesine olanak sağlamak amacıyla oksijen sirkülasyonuna izin vermektedir. Bu özellikleri sayesinde yaranın iyileşme süresi hızlandırılmaktadır. Bu nedenle etkin bir tedavi yöntemidir. Modern yara bakım ürünleri kullanımı sırasında herhangi bir ilaç kullanımına gerek kalmayacak şekilde üretilmektedir.

Yara Örtüsü

Yara bakım örtüleri yaranın çeşitlerine göre farklı formlarda ve özelliklerde üretilmektedir. Örtüler yumuşak ve yapışkandır. Genellikle nemli olarak tabir edilen yaralarda kullanılır. Köpük yapıda örtüler de mevcuttur. Sıvıyı emerek içine kilitler. Enfeksiyonu önlerler.

Yara Bakım Solüsyonu

Yara bakım solüsyonları genel olarak antiseptiktir. Yara bölgesine uygulanarak mikroorganizmaları öldürür ve gerekli hijyeni sağlar. Yarayı temizleyerek enfeksiyonu önler. Bu ürünlerde yıkamaya ve durulamaya gerek yoktur. Alkol yoktur bu nedenle açık yaraya uygulanabilir.

Koruyucu Kremler

Yara bakım kremleri cildi dış etkenlerden korumak için üretilmiştir. Çinko içeriklidir bu nedenle açık yara üzerine uygulanmamalıdır. Hastanın günlük bakımı yapıldıktan sonra riskli olan kuyruk sokumu, topuk, omuz başları ve basenlere ince bir tabaka halinde uygulanır. Yara eksüdasına maruz kalan çevre cilt dokusunu korur. Cildin pH değerini koruyarak cilt dokusunun bozulmasını önler.

Yara Jelleri

Nemlendirici ve emici özelliktedir. Nemli yaralarda kullanılır. Durulanır. Kuru ve dökülen yaralarda kullanılır. Nemli yaralarda iyileştirme özelliği gösterir ve yara iyileşene kadar kullanılabilir.

Yara bakım ürünlerinin birçok özellikli çeşidi bulunmaktadır. Ürün kullanımları yara bakım uzmanına danışılarak yapılmalıdır. Her yara için uygulanacak tedavi mutlaka değişecektir.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.