Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

Manuel tekerlekli sandalyeler ortalama olarak 10 ile 20 kg arasındadır. Ortalama bir hastanın 60 kg ağırlıkta olduğu da düşünülürse toplamda 70-80 kg ağırlıktan bahsediyor oluruz. Tekerlekli sandalye kullanan bir hastanın merdivenlerden çıkarılmasının ne kadar zor olduğunu ancak hasta yakınları bilir. Eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız ve asansör yoksa dışarı çıkmak hastaya ve yakınlarına çok zor gelecektir. Çünkü tekerlekli sandalye üzerinde olan kişiyi en az 2-3 kişinin taşıması gerekecektir. Ayrıca bu, güvenli bir durum oluşturmayacaktır. Tekerlekli sandalye üzerindeki kişinin her an düşürülme tehlikesi olacaktır. Bunlardan kurtulmak için en iyi yöntem merdiven çıkan tekerlekli sandalye kullanmak olacaktır. Bir başka seçenek ise tekerlekli sandalyelere merdiven çıkıp inebilme özelliği kazandıran aparatlar kullanmak olabilir.

Bu cihazlar dengeli ve güvenli şekilde üretilmiştir. Birçoğunun tasarım ve güvenlik ile ilgili sertifikaları da vardır. Bunlardan bir tanesini satın almadan önce bu özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca doğru ürünü tercih etmek için uzmanlardan bilgi almak gerekecektir. Bir tekerlekli sandalyeye merdiven çıkıp inebilme özelliği kazandıran sistemler olduğu gibi, bu özelliği üzerinde barındıran akülü tekerlekli sandalye modelleri de mevcuttur. Her modelin farklı ölçüleri ve taşıma kapasiteleri vardır. Bu nedenle hastamıza uygun modeli, araştırma yaptıktan sonra seçmeliyiz.

Hastanın vücut yapısına uygun modeller olduğu gibi çıkılacak merdivenlerin ölçülerine göre de modeller vardır. Bunların batarya ve motor kapasiteleri değişkenlik göstermektedir. Kullanılacak merdivenin ölçülerine, şekline ve bulunduğu yere göre model seçimi yapılmalıdır.

Gerekli ürün eğitimleri de alındıktan sonra merdiven çıkan tekerlekli sandalyeler veya merdiven çıkıp inen tekerlekli sandalye aparatları güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Bunlar akülü olduğu için rahatça elektriksiz ortamda kullanılabilir. Kolay bir şekilde otomobilin bagajına koyarak farklı yerlere götürülebilir. Yalnızca apartman merdivenlerinde değil park, bahçe, otel ve toplantı salonu gibi yerlerde bulunan merdivenlerde de güvenle kullanılabilir. Güvenliğin en üst düzeyde sağlandığı bu ürünler, rahatlıkla kişinin refakatçileri tarafından kumanda edilebilir. Bu tip ürünler yaklaşık 120 ile 150 kg’ye kadar hasta taşıma kapasitesine sahiptir.