Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Mekanik Ventilatörlerdeki Bağlantısızlık (Disconnection) Alarmı Nedir? Nasıl Çözülür?

Mekanik Ventilatörlerdeki Bağlantısızlık (Disconnection) Alarmı Nedir? Nasıl Çözülür?

Mekanik ventilatörlerin hastanelerde, ambulanslarda ve evlerde kullanılabilen çeşitleri vardır. Bu cihazların diğer adı ise respiratördür. Türkçe karşılığı “solutucu” veya “solunum cihazı”dır. Ventilatörler ile iki farklı şekilde solunum desteği sağlanabilir. Bunlar, invaziv ve non-invaziv mekanik ventilasyondur. İnvaziv mekanik ventilasyon, soluk borusunun (trakenin) içine kanül veya benzeri aparatlarla girip uygulanan ventilasyon tipidir. Bu uygulamada, trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp gibi medikal ürünler kullanılır. Non-invaziv mekanik ventilasyon ise harici bir solunum maskesiyle uygulanan ventilasyon tipidir. Solunum cihazları hangi ventilasyon tipinde kullanılırsa kullanılsın kritik anlarda sesli ve görsel alarmlar verir. Bu sayede refakatçileri veya sağlık çalışanlarını uyarır. Bu uyarılardan biri de bağlantısızlık (disconnection) alarmıdır. Hasta ile cihaz arasındaki solunum bağlantısının herhangi bir sebeple kopması veya cihazın hasta bağlantısını tam olarak algılayamaması nedeniyle oluşur. Bu alarm oluştuğunda hastanın solunumu cihaz tarafından desteklenmiyor demektir. Çok ciddiye alınması gereken kritik bir alarmdır.

Detaylı Bilgi İste »

Bağlantısızlık alarmının birkaç sebebi olabilir. Örneğin, cihaz ile hasta arasındaki bağlantıyı sağlayan solunum hortumlarında tıkanıklık veya kopukluk söz konusu olabilir. Ayrıca solunum hortumlarının cihazdan veya hastadan ayrılması da bu alarmın oluşmasına sebebiyet verebilir. Alarma neden olan sorunları çözmek için öncelikle solunum hortumları (devresi) kontrol edilmelidir. Hortumlardan herhangi biri yerinden çıkmış, hava geçmeyecek şekilde kıvrılmış veya delinmiş olabilir. Böyle bir durumda hortumları düzelterek veya solunum devresini yenisi ile değiştirerek sorun giderilmelidir. Solunum devresine bağlanan bakteri filtresi, kateter mount ve ısıtıcılı nemlendirici ünitesi gibi aksesuarlar da disconnection alarmına neden olabileceği için kontrol edilmelidir. Örneğin, 24 saatten fazla kullanılmış HME bakteri filtresinin hava geçirgenliği azaldığı için ventilatörün çalışma performansını olumsuz etkileyebilir. Ya da ısıtıcılı nemlendirici ünitesinin içindeki hava kanalları aşırı kireçlenmeden dolayı tıkanmış olabilir.

Ventilatörde ayarlanan parametreler hastanın solunum ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Aksi halde cihazın verdiği solunum desteğiyle hastanın solunumu çakışabilir. Cihazlar, böyle durumlarda kısa süreli şekilde bağlantısızlık alarmı verebilir. Bu alarm çok sık oluşuyorsa cihazın hasta ile uyumu bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Ventilatörün tüm parametreleri hastanın solunum ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır. Aksi halde bağlantısızlık alarmı da dahil birçok farklı alarmla karşılaşma ihtimali artar. Özellikle, frekans (dakikadaki solunum sayısı) değeri doğru ayarlanmadıysa bağlantısızlık alarmı sıkça ortaya çıkabilir.

Mekanik Ventilatörlerdeki Bağlantısızlık (Disconnection) Alarmı Nedir? Nasıl Çözülür?

İnvaziv mekanik ventilasyon, trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp gibi aparatla uygulanır. Bu tip ürünlerin kaflı (balonlu) ve kafsız (balonsuz) çeşitleri vardır. Kaflı bir ürün kullanılıyorsa ve kaf sönükse veya yeteri kadar şişirilmediyse hava kaçağı oluşabilir. Oluşan hava kaçağı bağlantısızlık alarmına sebebiyet verebilir. Çözümü için kafın yeterince şişirilmesi ve uygun basınca getirilmesi gerekir. Kafsız olanlarda ise hava kaçağını önleyen bir balon olmadığı için ventilatörlerin bazı alarmları vermesi normal karşılanmalıdır.

Cihazlar bazen, hastada oluşan apne (solunumun durması) nedeniyle de bağlantısızlık alarmı verebilir. Cihazda apne alarmı yoksa veya cihaz apne durumunu tam olarak algılayamıyorsa farklı uyarılar da söz konusu olabilir. Yazılımsal sorunlar nedeniyle apne ile bağlantısızlık cihaz tarafından karıştırılabilir. Böyle bir durumda alarm genellikle kısa sürer ve kendi kendine düzelir. Alarmın 10 saniyeden uzun sürmesi durumunda hastanın yaşamsal faaliyetleri dikkatle izlenmeli ve gerekiyorsa cihaza ve hastaya müdahale edilmelidir.

Cihazların bağlantısızlık alarmı vermesi gerekirken vermediği durumlar da söz konusu olabilir. Bu tip sorunlar genellikle bebek hastalarda meydana gelir. Cihaz parametreleri bebek hastalara uygun şekilde ayarlandığında ve küçük bakteri filtreleri kullanıldığında bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bakteri filtresi, solunum devresinin ucuna takılır ve bu şekilde hastaya bağlantı yapılır. Solunum devresi cihazdan ayrılsa bile ventilatörün sensörleri bakteri filtresinin oluşturduğu hava rezistansını hasta bağlantısı gibi algılayıp bağlantısızlık alarmı vermeden çalışmaya devam edebilir. Ventilatörün solunum bağlantısı koptuğu için hasta nefessiz kalabilir. Orijinal yedek parçalar kullanılmadığında da benzer sorunlar yaşanabilir ve hastanın yaşamı tehlikeye girebilir.

Bağlantısızlık (disconnection) sorunu arızalı ventilatörlerde de karşımıza çıkabilir. Sensörlerde, valflerde veya elektronik kartlarda oluşan arızalar cihazların normal çalışma şeklini bozar. Ayarlanan solunum parametreleri yanlış şekilde uygulanabilir. Bu da riski arttırır ve hastanın zarar görmesine neden olabilir. Cihaz bakımlarının düzenli olarak yetkili teknik servislere yaptırılması bu riskleri azaltır.

Mekanik ventilatör, bağlantısızlık alarmı verirse öncelikle sakin davranmak gerekir. Heyecan yapılmamalıdır. En başta hastanın solunumu ve yaşamsal faaliyetleri kontrol edilmelidir. Sonrasında cihaz kontrol edilmeli ve sorunların çözülmesi sağlanmalıdır. Cihazdaki sorunlar incelenirken hastanın yaşamsal faaliyetlerinin devam ediyor olması gerekir. Alarmları 1-2 dakika boyunca geçici olarak susturmak için cihazların üzerinde bir tuş bulunur. Bu tuşa basıldığında alarmlar geçici bir süre durur ancak mevcut sorunlar giderilmezse bir süre sonra tekrar başlar. Tüm ihtimallere karşı hastaya ve cihaza hangi koşullarda nasıl müdahale edilmesi gerektiği önceden öğrenilmelidir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Mekanik Ventilatörlerdeki Bağlantısızlık (Disconnection) Alarmı Nedir? Nasıl Çözülür? https://sesanltd.com.tr/mekanik-ventilatorlerdeki-baglantisizlik-disconnection-alarmi-nedir-nasil-cozulur »