KOAH Nedir?

KOAH Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tüm dünyada sıklığı gittikçe artan bir hastalıktır. KOAH akciğerlerde tıkanmaya neden olur. Bu hastalığın en kötü yanı, oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve sinsice ilerlemesidir. Kalıcı ve ilerleyici semptomlarıyla hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen bu hastalık, ülkeler için de ciddi bir sağlık sorunu ve ekonomik bir yük oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 80 milyon KOAH‘lı vardır. Türkiye’de de yaklaşık 3 milyon KOAH’lı hasta bulunduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de en sık sakat bırakan hastalıklar arasında KOAH 8. sıradadır.

KOAH Belirtileri ve Tanısı

KOAH‘ın gelişim ve ilerleme sürecine baktığımızda hastalığın yavaş geliştiği söylenebilir. Hastaların, hastalığın erken evrelerinde çok az yakınmaları olduğu ve bu yakınmaları başka nedenlere bağlama eğilimleri olduğu bilinir.

KOAH’ın başlıca belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Bu şikayetler uzun süre devam eder. Öksürük ve balgam çıkarma, önceleri sadece sabah görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Hastalar genellikle bu şikayetleri önemsemezler ve özellikle sigara kullananlar bunun doğal bir sonuç olduğunu kabul ederler. Gerçekte, şiddetli olmayan öksürükle birlikte az miktarda balgam çıkarmak çok önemli bir hastalığın yani KOAH’ın erken habercisi olabilir. Eğer sigara içmeye devam edilirse ve hastalık ilerlerse öksürükler şiddetlenir ve balgam miktarı gittikçe artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya başlar. Bazen boğulacak kadar şiddetli öksürükler olabilir.

Solunum fonksiyon testleri ve ek laboratuvar çalışmaları tanıyı doğrulamak için kullanılabilmektedir. Hastalığın erken tanısı ve sigaranın bırakılması en önemli tedavi yaklaşımlarıdır.

KOAH Nedir?

Hipoksi

Hipoksi, dokularda oksijenin azalması demektir. Bazen anoksi ile karıştırılmaktadır. Anoksi, dokuların tamamen oksijensiz kalmasıdır. Her ikisi de vücutta farklı düzeyde etkiler oluşturmaktadır.

Hipoksinin nedenleri:

  • Kişi yangın olan ortamda kalmışsa, duman soluyacak ve oksijensiz kalacaktır. Kısa bir süre içinde dokulara yeterli oksijen iletilemeyecektir. Benzer durum tütün ürünlerinin uzun süreli kullanımında da görülebilir. Dokulardaki mevcut oksijen kullanıldıkça hipoksi gelişecektir.
  • Kişide amfizem veya KOAH gibi rahatsızlıklar varsa oksijenin atmosferden kan dolaşımına geçmesi zorlaşır. Kronik olan akciğer hastalıkları ilerleyicidir ve süreklidir. Akciğerler görevini tam olarak yapamadığı için dokularda hipoksi gelişecektir.
  • Aşırı doz uyuşturucu (veya ilaç) alınmışsa, bu durum kişinin solunum kaslarını etkiler. Solunum hızı düşebilir ve yeterli oksijen vücuda alınamaz. Kısa bir süre içinde dokulardaki oksijen azalır ve hipoksi oluşur.
  • Kalp krizi veya durması nedeniyle dokulara düzenli kan gitmemesinden dolayı dokular oksijensiz kalır ve hipoksi oluşır.
  • Felç, şok ve benzeri diğer bazı durumlarda da hipoksi gelişebilir.

 

Hipoksi durumu uzun süre devam ederse ve düzeltilmezse öncelikle beyin olmak üzere diğer tüm organlar olumsuz olarak etkilenecektir. Bu nedenle özellikle sürekli devam eden kronik hastalıkların tedavilerinin kesintisiz olması çok önem kazanmaktadır.

KOAH Nedir?

KOAH Tedavisi

KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için uyulması gereken en önemli kural sigaranın bırakılmasıdır.

KOAH’lı kişilerin nefes darlığını rahatlatmak amacıyla kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Solunum yolu ilaçları, inhalasyon cihazları yardımıyla kullanılabilir. Bu ilaçların dozları çok düşüktür. Direkt olarak solunum yollarına ulaştığı için etkileri çok kuvvetlidir. Doğru teknikle kullanılmaları gerekir. Bu cihazların nasıl kullanılacağı çok iyi öğrenilmelidir.

Ayrıca hastalığın tedavisinde kullanılan bazı farklı cihazlar da vardır. Bunlar BPAP S, BPAP ST ve oksijen konsantratörü gibi cihazlardır.