Kateter Mount

Kateter mount, solunum cihazı kullanan hastaların ihtiyaç duyduğu sarf malzemelerden birisidir. Hasta, trakeostomi kanülüne bağlı filtre ve solunum devresi ile rahat hareket edemez. Hareketlerini kolaylaştırmak için kateter mount kullanılmalıdır. Bu ürünler, hastanın kendisini daha konforlu hissedebileceği şekilde tasarlanmaktadır. Solunum cihazına bağlı hastaların hareketleri kısıtlandığı için kateter mount kullanılır. Böylece hastanın daha rahat hareket etmesi sağlanır. Solunum cihazının hortumuyla, hastanın trakeostomi kanülünün arasına takılır. Hastada trakeostomi kanülü yerine endotrakeal tüp kullanılıyorsa, kateter mount bu malzemeye de bağlanabilir.

Farklı özellik ve tasarımda üretilen kateter mount çeşitleri vardır. Çoğunlukla sabit dirsekli ve körüklü modeller tercih edilmektedir. Ayrıca dirsek bölümü hareketli olan körüksüz modeller de vardır. Bazı kateter mount modellerinde anestezi ve aspirasyon işlemleri için portlu dirsek bölümü mevcuttur.

Kateter Mount

Genellikle tüm kateter mount bağlantıları standart ölçülerde üretilmektedir. Bu ürünlerde bulunan özel tasarımlı bağlantı sistemleri sayesinde bağlantı noktalarında hava kaçağı oluşmaz. Bu sayede trakeostomi kanülü, filtre veya solunum devresine bağlanırken sorunla karşılaşma ihtimali en aza iner. Ayrıca, ürünlerin üzerindeki port sayesinde, hasta mekanik ventilatör cihazından ayrılmadan aspire edilebilir. Bu durum enfeksiyon riskini azaltmakla birlikte, hastanın solunumu devam ederken, aspire işleminin yapılmasına olanak tanır. Böylece kandaki oksijen saturasyonunu düşürmeden, hasta aspire edilmiş olur.

Hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda kateter mount içerisinde su buharı oluşabilir ve ortaya çıkan nemli ortam bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden, kateter mount en fazla bir hafta kullanılmalıdır. En uygun değişim süresi günde birdir. Çok pahalı bir medikal ürün olmadığı için olabildiğince sık şekilde değiştirmekte fayda vardır. Ürünün yenisiyle değiştirilmesi enfeksiyon riskini de azaltır.

Kateter mount hem hastanelerde hem de evlerde hasta bakımında kullanılmaktadır. Hastaya ve refakatçisine hareket alanı sağlar. Böylece hastayı döndürmek, temizlemek veya rutin bakımlarını yapmak daha kolay hale gelir.