HME Filtre

HME filtreler trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp olan hastalarda kullanılır. Bu filtreler sayesinde solunum yollarında ihtiyaç olan ısı ve nem oluşturulur. Normalde burundan geçen hava nemlendirilir, ısıtılır ve temizlenir. Bu sayede akciğerlere giden hava solunum yollarına zarar vermez. Trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüpü olan hastalar burunlarını kullanmadıkları için bu işlemin HME filtre sayesinde yapılması gerekir.

HME = Heat and Moisturizer Exchanger

Trakeostomisi olan bazı hastalar mekanik ventilatör cihazı kullanırlar ve bu sayede solunumlarına devam ederler. Bazıları ise yalnızca oksijen konsantratörü kullanırlar. Bu tip hastalar mekanik bir solunum cihazı yardımına ihtiyaç duymazlar. Kendi kendilerine solunumlarına devam edebilirler. Ancak akciğerlerde oluşan oksijen ve karbondioksit değişimi tam olarak yapılamıyorsa oksijen konsantratörü desteği sayesinde hasta rahatlatılmaktadır. Hiçbir cihaz kullanmayıp yalnızca HME filtre kullanan hastalar da vardır. Trakeostomisi olan ve cihaz kullanmayan kişiler bu filtreler ile hem solunum yolu için ihtiyaç olan ısı ve nemi sağlar hem de zararlı partiküllerin filtrelenmesi sayesinde enfeksiyon riskinden korunurlar.

HME Filtre

HME filtrelerin üretiminde kullanılan maddeler sayesinde ısı ve nem filtrenin içinde tutulur. Solunum sayesinde, tutulan ısı ve nem trakeostomiden içeri doğru ilerler. Bu sayede solunum yolu nemlendirilir. Aynı zamanda filtrasyon özelliği sayesinde zararlı olan partiküller % 99,9 oranında tutulur. Ayrıca oluşan sekresyon (mukus veya balgam) filtre üzerinde tutulur ve eğer cihaz kullanılıyorsa içine gitmesi engellenir. Hasta solunum cihazına bağlıysa, HME bakteri filtreleri hortumların hastaya yakın bölümünde kullanılmalıdır.

Az önce belirttiğimiz gibi HME filtreler aynı zaman bakteri filtreleridir. Bakteri filtresi zararlı partikülleri % 99,9 oranında tutmaktadır ve solunum yoluna gitmesini engellemektedir. Genellikle günde 1 adet kullanılması önerilir. Eğer değiştirilmezse tıkanma ihtimali vardır. Tıkanma sebebiyle hava geçişi azalır veya durur. Bu durum tehlikelidir.

HME Filtre

Yenidoğan, pediatik ve yetişkin için farklı büyüklüklerde modelleri üretilmiştir. Bunlar hastanın durumuna göre farklı hacimlerde havanın geçişine olanak sağlamaktadır. Bu sayede solunumsal fonksiyonların doğru bir şekilde devam etmesine olanak sağlarlar.

Filtreleme ve nemlendirme özellikleri çok önemli olduğu için kaliteli ve kendini ispat etmiş markaları kullanmak önem kazanmaktadır.