Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Hareket kabiliyetini kısmen kaybetmiş veya tamamen yatağa bağımlı hastaların bakımı oldukça zordur. İster hastanede olsun ister evde bu tip hastaların transferi, pozisyonlandırılması, kişisel temizliği ve tıbbi bakımları için bazı medikal ürünler gereklidir. Bu ürünler gelişigüzel değil ihtiyaca uygun şekilde tercih edilmelidir. Hastaların ihtiyaçları ile birlikte refakatçilerin ihtiyaçları da gözetilmelidir. Özellikle, hareket kabiliyetini kaybetmiş kilolu hastaların transferi çok zordur. Böyle bir durumda birkaç kişi aynı anda hastaya yardımcı olmalıdır. Yatan veya oturan hastaları kolayca yerinden kaldırıp transferini sağlayan medikal ürünler mevcuttur. Bunlara hasta taşıma lifti (kaldıraç) adı verilir. Elektrikle veya bataryayla çalışan motorlu modelleri olduğu gibi sadece el yordamıyla kullanılabilen manuel modelleri de vardır. Manuel olanlar elektriğe ihtiyaç duymadan çalışan tamamen mekanik sistemlerdir. Hasta taşıma liftini kullanırken bazı tehlikeler söz konusu olabilir. Hastaya ve refakatçiye uygun cihazın tercih edilmiş olması ve liftin doğru tekniklerle kullanılması gerekir. Aksi halde kullanıcılar zarar görebilir.

Detaylı Bilgi İste »

Hasta taşıma liftlerinin (diğer adıyla hasta kaldırma lifti) birkaç çeşidi vardır. Uygun modeller piyasadan araştırılmalı, hastanın ve refakatçilerinin ihtiyaçları önceden belirlenerek cihaz tercihi yapılmalıdır. Ellerini, kollarını veya bacaklarını kullanamayan hastalar lift üzerinden düşerse kendini koruyamaz ve çok ciddi zarar görebilir, hatta yaşamını kaybedebilir. Ayrıca hasta, liftle birlikte refakatçinin üstüne de düşebilir. Yaralanmayla veya ölümle sonuçlanan bu tip kazalar yanlış ürün tercihi veya yanlış kullanım sebebiyle yaşanabilmektedir.

Hasta taşıma lifti seçerken öncelikle şu özelliklere dikkat etmek gerekir:

 • İskeletinin sağlamlığı
 • Hareketli bölümlerinin ve bağlantı yerlerinin sağlamlığı
 • Motor ve hidrolik bölümlerinin kalitesi
 • Boyası
 • Ölçüleri
 • Yüklüyken dengesi
 • Maksimum taşıma kapasitesi
 • Güvenli taşıma kapasitesi
 • Acil durum güvenlik mekanizmaları
 • Slinginin (taşıma bezinin) sağlamlığı
 • Slinginin (taşıma bezinin) tasarımı
 • Tıbbi cihaz standartlarına uygunluğu

Hasta taşıma liftlerinin iskeleti çok sağlam olmalıdır. Bunun için yeterli kalınlıkta demir profil borudan üretilmelidir. Profil borular, kaynak makinesi kullanarak kaliteli bir işçilikle çok iyi bir şekilde birleştirilmelidir. Yeterli kalınlıkta demir boru kullanılmazsa ve kaliteli işçilik yapılmazsa cihaz dayanıksız olacaktır. Dayanıksız liftler kullanım esnasında kaynak yerlerinden kırılabilir. Ayrıca demir bölümlerinin paslanmaması için kaliteli bir boyayla boyanması gerekir. Liftin uç kısımlarının yuvarlatılmış olması da hastanın ve refakatçinin istemeden demir bölümlere çarparak yaralanmasını önler. Uç kısımları keskin veya sivri olursa yaralanma riski oluşur.

Hasta liftlerinin maksimum taşıma kapasiteleri ve güvenli taşıma kapasiteleri vardır. Bunlar birbirinden farklı özelliklerdir. Maksimum taşıma kapasitesi, cihazın kaldırabileceği ve taşıyabileceği maksimum ağırlığı ifade eder. Güvenli taşıma kapasitesi ise hastayı tehlikeye atmadan kaldırabileceği ve taşıyabileceği ağırlığı ifade eder. Bu çok önemli bir güvenlik özelliğidir. Cihaz, güvenli taşıma kapasitesinin üzerinde kullanılırken çok dikkat edilmelidir. Maksimum taşıma kapasitesi ise asla aşılmamalıdır.

90 kilo ağırlığında bir hastanın lift ile 60-70 cm yüksekliğe kaldırıldığını düşünelim. Transfer esnasında liftin taşıyıcı parçaları kaynak yerlerinden kırılırsa ve korumasız olan hasta sert bir zemine çakılırsa ciddi sakatlıklar oluşabilir. Ayrıca kırılan demir parçalar, hastanın veya refakatçinin üzerine düşerek daha fazla zarara neden olabilir. Hastanın ve refakatçisinin, bulundukları ortamda yalnız oldukları ve yardım isteyemeyecek derecede yaralandıkları düşünülürse bu durum korkunç bir olay olarak nitelendirilebilir. Sonuç olarak hem manevi hem de maddi zararlar telafisi olmayacak şekilde söz konusu olabilir.

Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Demir profiller birbirine hareketli mekanizmalar ile bağlanarak hasta kaldırma liftine hareket kabiliyeti kazandırılır. Bu sayede hareketli fonksiyonların hepsi aktif olarak kullanılabilir. Ayrıca zemine denk gelen taşıyıcı ayakların açılıp kapanabilir özellikte olması da mümkündür. Böylece ayakların arasındaki açı arttırılarak veya azaltılarak koltuk, tekerlekli sandalye ve benzeri eşyalara yaklaştırılabilir.

Cihaz tercihi yaparken hareketli bağlantı noktalarının iyice kontrol edilmesi gerekir. Bu kısımlar, hareketlilikten dolayı gevşemeyecek şekilde üretilmiş olmalıdır. Aksi halde, hasta liftin üzerindeyken düşme tehlikesi yaşanabilir. Hasta taşıma liftlerinin hareketli ve hareketsiz bağlantı noktalarının kalitesi hem cihazın kullanılırkenki dengesi hem de güvenli taşıma kapasitesi açısından çok önemlidir. Ayrıca cihazın ölçülerinin de maksimum faydayı sağlayabilecek şekilde olmasına etki eder.

Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Bağlantı noktaları sağlam olan hasta taşıma liftleri daha fazla taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca, hastayı en düşük seviyeden alıp en yüksek seviyeye rahatlıkla çıkarabilir. Bunlarla beraber ayak açısı da oldukça fazla aralıkta ayarlanabilir. Önemli olan lift yüklüyken ayakların arasındaki açının minimum ve maksimum denge seviyesidir. Cihazın denge mekanizması iyiyse ve bağlantı noktalarının kalitesi yüksek seviyedeyse ayak açısı arttırılsa da azaltılsa da liftin dengesi bozulmayacaktır. Hasta, liftin üzerine kaldırıldığında denge mekanizmasının bozulmaması gerekir. Cihaz dengeli bir şekilde durmalıdır, aksi halde hasta liftle birlikte yere düşebilir.

Elektrikli veya manuel bütün hasta taşıma liftlerinde hareketi sağlayan ya bir motor ya da hidrolik bir mekanizma bulunur. Cihazın hareketli kısımlarından maksimum faydayı sağlayabilmek için motor veya hidrolik mekanizma uygun bir yere konumlandırılır. Üretilen gücün doğru yöne doğru hızla güvenli bir şekilde iletilebilmesi konumlandırmaya bağlıdır. Cihazın taşıma kapasitesi ve ölçüleri doğru parçaların doğru tasarımla ortaya konmasıyla ilişkilidir. Aksi halde hem taşıma kapasitesi hem de ebat olarak hastaların kullanımına uygun olmayan ve tehlike oluşturan hasta liftleri piyasaya sürülebilir. Hatalı tasarımlarda denge problemleri de yaşanabilir.

Hastanın belirli bir pozisyonda taşınmasını sağlayan slingin yani taşıma bezinin sağlam olması da çok önemlidir. Tercih yaparken cihazla birlikte verilen slingin üretildiği malzemenin ve dikişlerinin kalitesi kontrol edilmelidir. Hastanın taşınma esnasındaki pozisyonu kullanılan slingin tasarımına bağlıdır. Taşıma, banyo veya tuvalet amaçlı kullanılabilen farklı slingler vardır. Bunlar, hastanın kilosuna ve vücut ölçülerine göre çeşitli şekillerde ve özelliklerde üretilmiştir. Ayrıca yürümeye yardımcı olan tipte taşıma bezleri de mevcuttur. Hasta taşıma liftinin hangi amaçlarla kullanılacağı önceden belirlenerek ona uygun sling tedarik edilebilir.

Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Her lift modelinde her sling çeşidi kullanılamayabilir. Slinglerin, cihazın tasarımına ve ölçülerine uygun olması gerekir. Örneğin, sadece oturan hastayı taşıyabilen lift modelleri mevcuttur. Bu cihazların fonksiyonları hasta yatar pozisyondayken kullanıma uygun değildir. Hastanın oturabiliyor olması gerekir. Bu tip bir lift modeli yürüme slingi ile birlikte kullanılamaz. Hastanın kilosuna, vücut ölçülerine ve kullanım amacına bağlı olarak farklı tipte hasta taşıma liftleriyle birlikte ihtiyaca uygun slingler tercih edilmelidir.

Tıbbi cihazların ve medikal ürünlerin satışının yapılabilmesi için bazı standartlara ve kanunlara uygun şekilde üretilmiş olması gerekir. Bunun için belirli standartlara uygun şekilde üretilmeli, hasta ve kullanıcı güvenliğini sağlamalı ve acil durum güvenlik mekanizmaları içermelidir. Ayrıca devlet kurumlarından alınan sertifikalar ile bu özellikler belgelendirilmelidir. Belirli bir kalite seviyesinde olmayan ve güvenlik testlerinden geçememiş tıbbi ürünler bu sertifikaları alamaz. Kalite belgeleri olmayan ürünler ve kendini ispat edememiş markalar tercih edilmemelidir. Aksi halde, hastalar veya refakatçiler zarar gördüğünde hak aranabilecek bir muhatap bulmak mümkün olmaz.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hasta Taşıma Liftinin Tehlikeleri Nelerdir? https://sesanltd.com.tr/hasta-tasima-liftinin-tehlikeleri-nelerdir »