Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Hasta Taşıma Liftinin Faydaları Nelerdir?

Hasta Taşıma Liftinin Faydaları Nelerdir?

Evde bakılan ve sürekli yatalak şekilde yaşayan hastaların birçok medikal ürüne ve tıbbi cihaza ihtiyacı vardır. Bu ürünler sayesinde bakımları ve temizlik ihtiyaçları daha kolay şekilde karşılanır. Bu tip hastaların hareketleri de kısıtlı olduğu için bazı durumlarda birkaç kişinin aynı anda hastaya yardımcı olması gerekir. Örneğin, hareket edemeyen bir hasta, cildinde yatak yarası oluşmaması için sürekli sağa ve sola pozisyon aldırılmalıdır. Bu işlemi gece gündüz düzenli olarak yapmak zor olduğu için pozisyon veren havalı yatak diye bilinen tıbbi cihazlar tercih edilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, hasta olan kişi bir yerden başka bir yere transfer edilecekse yine bir tıbbi cihazdan faydalanılması gerekir. Hastanın hareket kabiliyeti olmadığı ve kaslarını kullanamadığı için onu tutup kaldırmak isteyen kişilere yardımcı olamayacaktır. Bu nedenle, taşıma işlemini yapan kişiler çok zorlanacaktır. Transfer esnasında hastanın düşme tehlikesi de olacaktır. Hasta taşıma (kaldırma) liftleri, yatan veya oturan hastaların olduğu yerden kolayca kaldırılıp başka bir yere taşınmasını sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi İste »

Hasta liftleri motorlu veya manuel olarak iki tip üretilmiştir. Motorlu olanların genellikle elektrik kesintilerinde de kullanılabilmesi için bataryaları mevcuttur. Ayrıca kumanda sayesinde kaldırma ve indirme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Kumanda kablolu veya kablosuz olabilir. Manuel olanların mekanizmasını, refakat eden kişi bir kol vasıtasıyla hareket ettirmelidir.

Manuel ve motorlu hasta liftlerinin, kullanım şekli ve fonksiyon açısından bazı farkları vardır. Ayrıca tasarım bakımından da birbirlerinden ayrılmaktadır. Ürünlerin özellikleri kullanım esnasında önem kazanmaktadır. Hasta liftlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik güvenlikle alakalıdır. Bu cihazların ve aksesuarlarının ağırlık taşıma kapasiteleri en önemli özellikleridir.

Hasta liftlerinin maksimum taşıma kapasiteleri ve güvenli taşıma kapasiteleri vardır. Bunlar birbirinden farklı özelliklerdir. Maksimum taşıma kapasitesi, kaldırabileceği ve taşıyabileceği maksimum ağırlığı ifade eder. Güvenli taşıma kapasitesi ise hastayı tehlikeye atmadan kaldırabileceği ve taşıyabileceği ağırlığı ifade eder. Bu çok önemli bir güvenlik özelliğidir. Cihaz, güvenli taşıma kapasitesinin üzerinde kullanılırken çok dikkat edilmelidir. Ayrıca maksimum taşıma kapasitesi asla aşılmamalıdır. Motorlu veya manuel tüm hasta taşıma (kaldırma) liftlerinde aynı güvenlik özellikleri mevcuttur. Cihazların metal konstrüksiyonu veya diğer taşıma aparatları bu detaylar göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Yanlış ürün tercih edilirse, hasta cihazın üzerindeyken cihazın parçaları kırılabilir veya kopabilir. Böyle bir durumda hasta yere düşebilir, sakatlanabilir veya daha ciddi zararlar görebilir. Bu nedenle, hasta lifti seçerken güvenlik özellikleri ilk sırada değerlendirilmelidir.

Hasta Taşıma Liftinin Faydaları Nelerdir?

Hasta liftlerinin çeşitlerinden bahsedecek olursak birkaç özelliği dikkate almamız gerekir. Daha önce bahsettiğim gibi motorlu ve manuel modelleri vardır. Ayrıca tavana sabitlenebilen raylı modelleri de mevcuttur. Raylı modellerde kullanılan liftler motorludur ve elektrikle çalışır. Raylı modellerin bazılarında batarya vardır, böylece elektrik kesintilerinde de kullanılabilir. Hasta yattığı yerden kaldırılıp raylar sayesinde evin belirli bölümlerinde gezdirilebilir, banyoya veya evin çıkış kapısına kadar götürülebilir ya da balkona çıkarılabilir. Bu ürünü satan firmaların öncelikle evde keşif yapması gerekir. Ray sisteminin uzunluğuna ve evde yapılacak tadilata göre fiyat değişmektedir. Raylı sistemlerin portatif olanları da vardır. Portatif olanlar, katlanıp çantaya girebilecek ve kolaylıkla taşınabilecek şekilde üretilmiştir. Hasta liftlerinin diğer çeşidi ise tekerleklidir. Yatan veya oturan hastaları kaldırıp taşıyabilen modeller olduğu gibi sadece oturan hastaları kaldırıp taşıyabilen modeller de mevcuttur. Bunların motorlu ve manuel modelleri vardır. Motorlu modellerin bazılarında batarya vardır. Manuel olanlarda kaldırma ve indirme işlemi genellikle pnömatik sistemlerle yapılır. Manuel olanların kullanımında refakatçi tarafından bir miktar efor sarf edilir. Motorlu veya manuel her iki çeşit ürün de su geçirmez ve paslanmaz şekilde üretilebilir. Bu sayede hasta, liftin üzerindeyken tuvalete veya duşa götürülebilir.

Hasta taşıma (kaldırma) liftleri genel olarak 3 çeşittir:

 • Motorlu bataryasız hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Motorlu bataryalı hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Manuel hasta taşıma (kaldırma) lifti

Motorlu hasta taşıma (kaldırma) liftleri genel olarak 4 çeşittir:

 • Tekerlekli hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Raylı sistem hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Taşınabilir hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Havuz için hasta taşıma (kaldırma) lifti

Fonksiyonuna göre hasta taşıma (kaldırma) liftleri genel olarak 2 çeşittir:

 • Yatan veya oturan hastayı kaldırabilen hasta taşıma (kaldırma) lifti
 • Oturan hastayı kaldırabilen hasta taşıma (kaldırma) lifti

Hasta taşıma (kaldırma) liftlerinde ilk amaç hasta transferidir. Bunun dışında birçok konuda hastaya ve refakatçisine fayda sağlar. İkinci olarak hastanın öz bakımını kolaylaştırmak için kullanılabilir. Örneğin hasta, taşıma liftiyle kaldırılıp banyoya götürülebilir veya bulunduğu odada yıkanabilir. Lift üzerindeyken hastanın kişisel temizliğini yapmak daha kolaydır. Ayrıca yatağı temizlenebilir veya çarşafı değiştirilebilir.

Hasta, taşıma bezi veya sling denilen aksesuarlarla lift üzerinde taşınır. Bunların farklı tasarımda çeşitleri vardır; taşıma slingi, tuvalet slingi, banyo slingi ve yürüme slingi diye isimlendirilir. Farklı duruş pozisyonu sağlayan bu ürünler sayesinde hasta liftin üzerindeyken tuvalete veya duşa götürülebilir. Eğer kaslarını hala kullanabiliyorsa yürüme slingi sayesinde hastaya egzersiz veya yürüme denemeleri yaptırılabilir.

Hasta taşıma bezleri yani slingler oldukça sağlam şekilde üretilmektedir. Bu ürünlerin de maksimum ve güvenli taşıma kapasiteleri vardır. Daha önce bahsettiğim gibi maksimum ve güvenli taşıma kapasiteleri birbirlerinden farklı özelliklerdir. Hastanın ağırlığına uygun olan modeller tercih edilmelidir. Böylece hastanın güvenliği sağlanabilir. Güçsüz ve kalitesiz bir sling, hasta için hayati tehlike oluşturabilir. Dayanıklı olmayan sling çabuk yıpranır ve hastayı taşımayıp kopabilir. Hasta, liftin üzerindeyken belirli bir yükseklikten yere çakılabilir. Kaslarını hiç kullanamayan bir hasta kontrolsüz şekilde düşerse ciddi zararlar görebilir. Kemiklerinde çatlaklar veya kırıklar oluşabilir, omurgası ve iç organları hasar görebilir. Hastalıklardan dolayı zaten yıpranmış olduğu için büyük sakatlıklar oluşabilir.

Hasta Taşıma Liftinin Faydaları Nelerdir?

Hasta taşıma liftleri aynı zamanda refakatçiler için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Bir hastayı kaldırmak veya taşımak oldukça zordur ve tek kişinin yapabileceği bir iş değildir. Sürekli olarak bu işlemi yapmaya çalışan refakatçiler büyük ihtimalle bel ve sırt ağrısı yaşayacaklardır. Hatta bu kişilerde bel sakatlığı dahi oluşabilir. Uzun yıllar ağrı ve acı yaşayabilirler. Hasta liftleri sayesinde tek kişinin kimseden yardım almadan hastayı kaldırması mümkündür. Özellikle motorlu modeller kullanılıyorsa bu işlem oldukça kolaydır. Hasta, cihazın kumandası ile yukarı-aşağı hareket ettirilebilir. Oturan hastayı kaldırmak için kullanılan liftlerde de aynı durum geçerlidir. Taşıma bezi hastanın altına serilir ve gerekli pozisyonlandırma yapılır. Sonrasında slingin (taşıma bezinin) bağlantıları hasta liftine takılarak sabitlenir. Güvenlik açısından bağlantıların doğru yapıldığından emin olmak gerekir. Sonrasında hasta oturduğu yerden kolayca kaldırılır.

Hasta taşıma (kaldırma) liftleri, hastayı yattığı veya oturduğu yerden kaldırarak tekerlekli sandalyeye transfer etmek amacıyla da kullanılır. Eğer hasta oturabiliyorsa tekerlekli sandalyeye transfer edilerek evin birçok yerine veya evin dışına götürülebilir. Sudan etkilenmeyen tekerlekli sandalyelerle duş ihtiyacı, lazımlıklı tekerlekli sandalyelerle de tuvalet ihtiyacı giderilebilir. Hastanın ihtiyaçları giderildikten sonra lift vasıtasıyla tekrar yatağına transfer edilebilir. Hastanın ihtiyaçlarını yattığı yerde değil başka bir yerde karşılaması hijyen açısından ve psikolojik açıdan çok önemlidir.

Sürekli yatağa bağımlı ve hareket edemeyen bir hasta, pencere kenarına veya balkona lift üzerinde götürülebilir. Böylece dışarıyı izleyerek zamanını geçirebilir. Sürekli tavanı veya duvarları gören bir insan için pencereden dışarı bakabilmenin ne kadar önemli olduğunu normal bir insanın anlaması pek mümkün değildir. Bu açıdan önemli bir motivasyon kaynağıdır. Ayrıca hasta, lift üzerinde misafir karşılayabilir, misafir salonunda ziyaretçilerle bir arada bulunabilir. Bilinci yerinde olan hastaların çoğu kendilerine özel olan ve kişisel bakımlarının da yapıldığı odalarının diğer insanlar tarafından görülmesini istemezler. Lift sayesinde hastalar, sürekli bulunduğu yaşam alanından çıkarılıp hayatın içine dahil edilebilirler. Bir odadan başka bir odaya geçebilmek bile psikolojik açıdan çok rahatlatıcı olabilir.

Bu cihazlar, en önemli yardımcı eleman gibidir. Hastanın diğer insanlara bağımlılığını bir miktar azaltır. Yatalak hastalar, yakınlarına eziyet verdiklerini ve yük olduklarını düşünebilirler. Bu ürünler sayesinde hastanın çevresine yük olduğu düşüncesi gibi olumsuz düşünceler ortadan kalkacak, ev ortamındaki gerginlik ve mutsuzluk da azalacaktır. Hastanın motive olması ve hayata bağlanması kolaylaşacaktır.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Hasta Taşıma Liftinin Faydaları Nelerdir? https://sesanltd.com.tr/hasta-tasima-liftinin-faydalari-nelerdir »