Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Hasta Taşıma (Kaldırma) Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Hasta Taşıma (Kaldırma) Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Tamamen veya kısmen yatağa bağımlı bir hastanın bakımı oldukça zordur. Bunu kolaylaştıracak bazı medikal ürünler kullanılır. Örneğin hastayı yattığı veya oturduğu yerden kolayca kaldırmak için özel olarak üretilmiş liftler (kaldıraçlar) vardır. Bunların bazıları motorlu ve bataryalıdır, bazıları da elektriğe gereksinim duymadan mekanik sistemle çalışır.

Hasta taşıma (kaldırma) lifti kullanırken bazı tehlikeler söz konusu olabilir. Doğru ürünü kullanmıyorsanız istemeden hastanıza zarar verebilirsiniz. Ellerini, kollarını veya bacaklarını kullanamayan hastalar lift üzerinden düşerse kendini koruyamaz ve çok ciddi zararlar görebilir, hatta yaşamını kaybedebilir. Bu nedenle hastanızın ihtiyaçlarını çok iyi belirlemeli ve en uygun hasta kaldırma liftini tercih etmelisiniz.

Hasta Taşıma (Kaldırma) Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Hasta kaldırma lifti satın alırken öncelikle şu 7 özelliğe dikkat etmek gerekir:

  • Liftin iskeletinin ve kaynak yerlerinin sağlamlığı
  • Liftin hareketli bölümlerinin bağlantı noktaları
  • Liftin boyası
  • Slingin (taşıma bezinin) sağlamlığı
  • Slingin (taşıma bezinin) tasarımı
  • Motor ve hidrolik bölümlerin kalitesi
  • Tıbbi ürün standartlarına uygun olması

 

Hasta taşıma liftlerinin iskeleti çok sağlam olmalıdır. Bunun için üretim aşamasında yeterli kalınlıkta demir profil boru kullanılmalıdır. Profil borular kaynak makinesi ile birleştirilerek hasta taşıma liftine şekil verilir. Birleşme yerlerinin kaliteli bir işçilikle kaynak yapılması gerekir. Yeterli kalınlıkta profil demir boru kullanılmazsa ve kaliteli şekilde kaynak işlemi yapılmazsa hasta taşıma lifti oldukça güçsüz olacaktır ve büyük ihtimalle kaynak yerlerinden kırılacaktır.

90 kilo ağırlığında bir hastayı lift ile 60-70 cm yüksekliğe kaldırdığımızı düşünelim. Liftin taşıyıcı parçaları kaynak yerlerinden kırılırsa hastamız korumasız olarak çok hızlı bir şekilde yere çarpacaktır. Ayrıca kırılan demir parçalar, hastanın veya refakatçisinin üzerine düşerek zarar verebilir.

Hasta Taşıma (Kaldırma) Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Demir profiller birbirlerine hareketli mekanizmalar ile bağlanarak hasta kaldırma liftine hareket kabiliyeti kazandırılır. Ayrıca zemine denk gelen taşıyıcı ayaklar açılıp kapanabilir özelliktedir. Böylece ayakların arasındaki açı arttırılarak koltuk ve benzeri cisimlere yaklaştırılabilir. Ürünü satın almadan önce hareketli olan bu bağlantıları iyice kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu bölümlerin, hareketlilikten dolayı gevşemeyecek şekilde üretilmiş olması gerekir. Aksi halde hasta, liftin üzerinde taşınırken düşme tehlikesi yaşayabilir. Ayrıca ürünün demir bölümlerinin paslanma nedeniyle dayanıksız hale gelmemesi için kaliteli bir boyayla boyanması gerekir. İyi bir şekilde tasarlanmayan ve kaliteli olmayan hasta taşıma (kaldırma) liftinin kullanımı hasta ve refakatçisine ciddi zararlar verebilir.

Hastanın belirli bir pozisyonda taşınmasını sağlayan slingin yani taşıma bezinin sağlam olması da çok önemlidir. Satın almadan önce üretildiği malzemenin ve dikişlerinin kalitesini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca hastanızın taşıma esnasındaki pozisyonu slingin tasarımına bağlıdır. Taşıma veya tuvalet amaçlı kullanılan farklı slingler vardır. Hastanın kilosuna ve vücut ölçülerine göre çeşitli şekillerde ve özelliklerde üretilmiştir. Ayrıca yürümeye yardımcı olan tipte taşıma bezleri de vardır. Hasta taşıma liftini ne amaçlarla kullanacağınızı önceden belirleyerek ona göre taşıma bezi tedarik etmelisiniz.

Hasta Taşıma (Kaldırma) Liftinin Tehlikeleri Nelerdir?

Hasta taşıma liftlerinde güçlü motorlar ve hidrolik sistemler kullanılması gerekir. Böylece sistem, hastayı kaldırırken zorlanmaz ve bozulmaz.

Tıbbi cihazların ve medikal ürünlerin satışının yapılabilmesi için bazı standartlara ve kanunlara uygun şekilde üretilmiş olması gerekir. Ayrıca devlet kurumlarından alınan bazı sertifikalar ile bu durum belgelendirilmelidir. Belirli kalite seviyesinde olmayan tıbbi ürünler bu sertifikaları alamaz. Kalite belgeleri, garantisi veya faturası olmayan medikal ürünleri tercih etmemelisiniz. Aksi halde hastanız veya siz zarar görebilirsiniz, ayrıca karşınızda haklarınızı arayabileceğiniz bir müessese bulamazsınız.