Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Günümüzde İş Sağlığı ve Mobil Sağlık Hizmetleri

Günümüzde İş Sağlığı ve Mobil Sağlık Hizmetleri

İş sağlığı ve güvenliği kanununun yürürlüğe girmesinden sonra, sağlık hizmetlerinin daha dinamik bir hale geldiğini söylemek mümkündür. İş yerlerinde kurulan sağlık birimleri ve tıbbi cihazlar ile hazırlanan mobil araçlar sayesinde hastaneler de belli bir yükten ve kalabalıktan kurtulmuştur. Özel sektörün bu konuda hizmet verebiliyor olması daha hızlı, kaliteli ve rekabetçi işlerin yapılabiliyor olmasının yolunu açmıştır. Oluşturulan yönetmelikler sayesinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması zorunlu hale gelmiştir. Gerekli tedbirlerin alınması şirketlerin ve çalışanlarının daha huzurlu olmasını sağlamıştır.

Detaylı Bilgi İste »

İş sağlığı ve güvenliği için alınan tedbirler çalışma ortamındaki hijyen ve sağlık kriterlerini de kapsar. İster ofis isterse fabrika ortamında olsun kötü çalışma koşulları ve olumsuz şartlar çalışanların sağlığına ve motivasyonuna ciddi şekilde etki eder. Performans düşebilir ve verimlilik azabilir. Şirket yönetiminin kötü çalışma koşullarını düzeltmesi herkesin huzuru için önemlidir. Bu konuda sadece yöneticilere değil çalışanlara da büyük görev düşmektedir. Çalışanlar olumsuzlukları ve çözüm önerilerini raporlamalı ve yönetim tarafından alınan kararlara uymalıdır.

Tüm çalışanların, hangi sektör ve meslek grubunda olursa olsun, fiziksel ve psikolojik olarak sağlığının korunması gerekir. Bunu sağlayabilmek için çalışma ortamındaki şartların sürekli olarak uygun halde tutulması gerekir. Bu konuda çalışanların da sorumlulukları vardır. Hem şirketin çalışanlarına hem çalışanların şirketlerine hem de çalışanların birbirlerine olan sorumluluklarını yerine getirmesi, verimli ve huzurlu bir iş ortamının oluşturulmasını sağlayacaktır.

Sağlık hizmetlerindeki rekabet, tıbbi ürünlerle donatılmış mobil araçlara ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Zaman kaybetmeden çalışanın sorununa çözüm bulmak isteyen kamusal veya özel iş yerleri sağlık hizmetlerini kendi adreslerinde almayı daha pratik bulurlar. Bu nedenle mobil sağlık hizmetleri rekabetin oluşmaya başladığı bir alan haline gelmektedir. İş yerinde verilen sağlık hizmetleri daha samimi ve sıcak ilişkilerin kurulmasının da önünü açmaktadır. Çalışarak ekonomik değer oluşturan kişilerin sağlığına verilen değer güven ortamı oluşturmaktadır.

Günümüzde İş Sağlığı ve Mobil Sağlık Hizmetleri

Mobil araçlar içerisinde yapılabilen testler, doktorlar tarafından değerlendirilerek, rapor halinde çalışana ve iş yerine ulaştırılır. Yapılan sağlık testleri sayesinde, rahatsızlığı olanların veya ileride büyük sağlık problemleri yaşayacak kişilerin hastalıkları erkenden teşhis edilebilir. Bunun dışında daha basit rahatsızlıklar için de hızlı şekilde çözümler sunulabilir. Örneğin soğuk algınlığı şikayeti olan bir çalışan hastaneye gitmek için izin alması gerekmeden iş yerine bağlı bir hekim tarafından muayene edilip tedavisi planlanabilir. Bu sayede hem hastanelerin yükü azaltılmış hem de zamandan kazanılmış olur. Üretim kaybı en aza iner ve verimlilik artar. Bu açıdan baktığımızda iş sağlığı ve mobil sağlık hizmetlerinin ülke ekonomisine ne kadar çok katkı sağladığını görebiliriz.

50 ve daha fazla çalışanı olan iş yerlerinde sağlık birimi (revir) oluşturulması gerekir. Sağlık taramasından sonra, durumunda risk görülen çalışanların tedavi süreci başlatılır ve çalışanlar bu süre boyunca izinli sayılır.

Mobil sağlık hizmeti verebilecek araçların içinde bazı tıbbi ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlar yapılacak testlere göre değişkenlik gösterir. Ekipmanlardan bazıları:

 • Muayene masası
 • Defibrilatör cihazı
 • EKG cihazı
 • Hastabaşı monitörü
 • Röntgen cihazı
 • Spirometre cihazı

 

Küçük bir hastane diyebileceğimiz mobil araçlar içerisinde, işitme testleri dahi yapılabilir. Bunun yanında solunum fonksiyon testleri (spirometre cihazı ile yapılır), kan testleri, aşı uygulamaları, görme bozuklukları testleri ve portör taramaları gibi hizmetler sunulabilir. Bu araçların içine yerleştirilen tıbbi cihazların çeşidine göre sunabilen sağlık hizmetinin yelpazesi genişler.

Ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) firmaları, mobil sağlık araçlarını hizmetlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde sunulabilmesi amacıyla kullanır. Bu tip bir iş modeli sayesinde birden fazla firmanın aynı hizmeti daha ekonomik şekilde alabilmesi mümkün olmaktadır. OSGB’ler iş yerine giderek yönetmeliklerde belirtilen bazı tahlil ve incelemeleri yaparak sağlık taraması hizmeti de verebilir. Daha kapsamlı testler ise hastanelerde yapılabilir. OSGB firmalarının yönetmelikleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenir. Ruhsatlandırma ve denetleme işlemleri ise aynı bakanlığa bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlükleri tarafından yapılır.

Kaynaklar

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6331.pdf

https://dosyamerkez.saglik.gov.tr/Eklenti/2626,gezici-isg-hizmetleriustyazipdf.pdf

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/02/20150205-5.htm

https://birim.ailevecalisma.gov.tr/isggm

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Günümüzde İş Sağlığı ve Mobil Sağlık Hizmetleri https://sesanltd.com.tr/gunumuzde-is-sagligi-ve-mobil-saglik-hizmetleri »